Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Dzisiejszy odcinek to komediodramat. Pewno rozejdzie się rubaszny śmiech po Kodze, a potem będzie załamka.
Na początek mały postęp: ruszyła linia produkcyjna lawet z gruszki. Robię jednak drewniane, pociągnięte olejem, fajnie się przyciemnią i tak zostanie. Z lawet nawet jestem zadowolony. przy okazji zrobiłem też kuchenkę, a w zasadzie jej atrapę.
pokladLawety.jpg

"Atrapa" - to dobry tytuł dla tego odcinka. OcCre stosuje sporo uproszczeń, kuchenka jest jednym z przykładów. Są to w zasadzie trzy ścianki widziane od tyłu, nic poza tym, od niewidocznego środka jest sklejka. Na wierzch położyłem szpachlę do drewna, trochę wyrównałem, wyżłobiłem rowki i zostawiłem, aby uzyskać fakturę porowatej cegły.
Teraz półlufy - kolejna atrapa. Producent zaplanował całe działa tylko w części widocznej. W pozostałych ambrazurach jest zaślepka, od zewnątrz pomalowana na czarno i tam montuje się półlufę. Też jestem za tym, że by się nie napracować dla elementów niewidocznych, ale ten sposób mnie nie przekonał.
zaslepkiInstrukcja.jpg
zaslepkiInstrukcja.jpg (139.52 KiB) Przejrzano 5872 razy

lufy.jpg

Ja rozwiązałem sobie to następująco: w najniższym rzędzie wyciemniłem tło widoczne przez furty działowe, dorobiłem ze złomu (dosadniej byłoby powiedzieć - ze śmieci) uchwyty na półlufy. W górnym rzędzie gdzie pada światło z przeciwległych ambrazur, lub z odkrytego środka trzeba się trochę bardziej postarać. Wykorzystam firmowe lawety, jako drugą część lufy, znowu kawałek wałeczka i wystającą końcówkę z zestawu.
uchwytyLuf.jpg

lufyWburtach.jpg

Wygląda to tragicznie, przynajmniej na pierwszy rzut oka, ale moim zdaniem w tym szaleństwie jest metoda ;)
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: Dziecko »

Między cegłami była zaprawa, która nie jest w kolorze cegły. Zaprawę imitują różnego rodzaju washe modelarskie. JA bym to poprawił póki jeszcze można. https://www.mojehobby.pl/products/Panel ... Black.html https://www.mojehobby.pl/products/Panel ... -Gray.html
Jest to tylko propozycja, nikomu tego nie narzucam. Obrazek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: TomekA »

sferoida pisze:Dzisiejszy odcinek to komediodramat. Pewno rozejdzie się rubaszny śmiech po Kodze, a potem będzie załamka...
...Wygląda to tragicznie, przynajmniej na pierwszy rzut oka, ale moim zdaniem w tym szaleństwie jest metoda ;)


Ja osobiscie nie widze tu niczego tragicznego ani przyczyny do smiechu. Raczej widze calkiem niezle budowany typowy model z zestawu, ze schematycznymi rozwiazaniami i uproszczeniami, nie tylko stosowanymi wylacznie w firmie OcCre. Uproszczone owregowanie, czesto podwojne poszycie miedzy zbyt rzadkimi grodziami, uproszczony takielunek i te imitacje - atrapy dzial na dolnych pokladach, to tylko kilka "rozwiazan" ktore mi przychodza na mysl...
Jezeli mozna miec jakies krytyczne uwagi, to pozwole sobie na dwie:
Po pierwsze, czemu na tym etapie juz modelujesz i instalujesz lawety i dziala, nie poszywszy jeszcze kadluba? Potem bedziesz mial problemy z poszywaniem burt, gdy dziala beda wystawac na zewnatrz i ciagle bedziesz je nieumyslnie wylamywal z ich miejsc podczas prob poszywania burt.
Po drugie - nie bardzo rozumiem, dlaczego np. pomalowales na czerwono gretingi, a nie zdecydowales sie pomalowac na ten sam kolor lawet? Nigdy nigdzie nie widzialem malowanych gretingow, a zawsze w naturalnym kolorze drewna, natomiast widzialem lawety malowane na rozne kolory, np. musztardowe na Victory'm. Hiszpanie wykazywali wieksza sklonnosc do farby czerwonej, chyba z racji jej dostepnosci i niskich kosztow. Ale i u Francuzow czy Amerykanow czerwien (a raczej kolor minii) jest dosc popularny.
Zycze duzo zadowolenia z budowy Twego modelu! :)
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

1. Piecyk jest malowany dwukrotnie: raz ciemniejsza farbą, drugi raz suchym pędzlem pojaśniałem same cegiełki. Naocznie jest różnica, choć może delikatna.

2. Czerwone gretingi powstały na podstawie instrukcji, będzie więcej tego koloru:
instrOcCreczerw.jpg

Pozostawiając naturalny kolor lawet chciałem przełamać dominatę czerwieni, która nie do końca mnie przekonuje. Zastanawiam się też nad zmianą koloru na innych elementach wyposażenia. Takie tam moje fantazjowanie w tym zakresie.

3. Zabrałem się za armaty z uwagi, że będzie ciężko dostać się pod pokłady, do dyspozycji pozostanie tylko otwór nad ładownią. Z przodu, tyłu i po bokach będą pokłady. O tym, że wystające lufy będą przeszkadzać przy poszywaniu, to szczerze przyznam, że zapomniałem. Może przygotuję sobie tylko uchwyty do "półluf".
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: Dziecko »

"1. Piecyk jest malowany dwukrotnie: raz ciemniejsza farbą, drugi raz suchym pędzlem pojaśniałem same cegiełki. Naocznie jest różnica, choć może delikatna."
No fajnie, fajna technika. Ale co to zmienia w sprawie mego pytania?
Nie musi wash być, wystarczy cieniutki pędzelek farbka i sztywna ręka.....
Co do wszechobecnej czerwieni to bym zrobił tak: Działa i burty wewnętrzne zostawił czerwone, ale takie rzeczy jak np: schodnie, nagielbank czy dzwonnica zrobił bym w naturalnym drewnie, olejowanym.
Robienie na siłe ( i upodobnianie się) tak jak to robią z planów mija się z celem.
Zaznaczam tylko iż jest to moja subiektywna opinia, nikomu swojego zdania nie narzucam.
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Jakieś decyzje zapadły, coś tam sobie składam.
Szkielet od strony dziobu, trzeba przewiercić wzmocnienie na bukszpryt
Szkielet od strony dziobu, trzeba przewiercić wzmocnienie na bukszpryt

Lawety do widocznych armat robię swoje, a zestawowe wycinki ze sklejki posłużyły do tła gdzie będę montował półlufy
Podkład pod przyszłe półlufy
Podkład pod przyszłe półlufy

Jak widać, zdecydowałem się jednak na Ferrari, pojawiają się pierwsze pokłady (dwa wąskie są docelowo olejowane, reszta w budowie), jakieś podpory i tak pomalutku do przodu.
Pokład
Pokład

Tematu imitacji kołkowania wykonanego dziura fi 0,8 + szpachla nie poruszamy.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Na kwatery położyłem brzozową boazerię
Pilar5.jpg

Pilar4.jpg
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

I zamykam M4.

Pilar6.jpg
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Odwlekałem etap jak długo można, ale trzeba wreszcie zabrać się za plankowanie. Na razie praca nad szlifowaniem kadłuba i ... pylicą płuc.

Pilar9.jpg

Pilar8.jpg

Pilar7.jpg
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Zgodnie z osobliwą sugestią Szefa przemyślę wypełnienie dziobu.

PS. Mości Atamanie, nie mogę dodawać statusów na SB. Czymś się naraziłem?
pozdrawiam Radek
ODPOWIEDZ