Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
SP2RKN
Posty: 0
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:40

Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Post autor: SP2RKN »

Znalazłem się tu z wami żeby zapytać o kilka spraw związanych z modelarstwem. Ostatnio byłem w muzeum wojskowym w Gdyni ,na ekspozycji były modele statków szczególnie spodobał mi się okręt ORP Tadeusz Kościuszko. (1:50) Pomyślałem że chciałbym spróbować swoich sił w modelarstwie szkutniczym. Wiem że model nie jest łatwy do zbudowania jednak doświadczenie w modelach i makietach mam przez kilkanaście lat budowałem samoloty RC ,na początku modele z depromu oklejane papierem maczanym w kleju stolarskim co dawało im ogromną wytrzymałość na uderzenia potem duże modele (EDGE REDBULL 2METRY) z balsy oklejanej fornirem lub balsa + folia (SZYBOWCE I MOTOSZYBOWCE) Wylatałem na nich dziesiątki godzin. Jestem sumienny precyzyjny i cierpliwy. Wszelkie narzędzia mini piły do balsy,mini tokarki, Noże ,szlifierki piły włosowe aerografy itp posiadam. Przestałem budowy że względu na wyjazd za granicę gdzie zacząłem zajmować się radio amatorstwem,zrobiłem licencję i jestem czynny w eterze jednak ten pobyt w muzeum zmotywował mnie do powrotu i budowania modeli. Muszę tylko dowiedzieć się jak wykonywać takie statki,dokładniej z jakim materiałem się pracuje? Sklejka,balsa,plastik? Szablon wydrukowany z pdfu? O ile kadłub takim sposobem można zbudować o tyle te wszystkie mikro szczegóły typu barierki,broń czy wszelkie inne elementy z czego je wykonujecie? Ze względu na już doświadczenie z tematem nie chcę budować modeli dla początkujących typu dzonka.
Poświęcenie np 2 lat na budowę jest mi dobrze znane nie oczekuje gotowego modeli po pół roku .
Czymógł by mi ktoś podpowiedzieć i przybliżyć temat?

Lubię pracę z wszelkim drewnem,sklejką,balsą,fornirem mam jego duży zapas listwy sosna i inne drewno leży w suchym miejscu. Do budowy replik używałem tego tego materiału sam przygotowałem listwy, wręgi wszystko co było potrzeba. Zawodowo pracuje też z rysunkiem technicznym.
Pracowałem też z włóknem szklanym i żywica epoksydową przy szybkich i smukłych szybowcach jednak w szkutnictwie nie ma ona chyba zastosowania.
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Post autor: ostry_gl »

Cześć,
Jeśli ma to być model Rc zobacz relacje kolegów np. ORP Groźny lub Grom.
Koga to sporo wiedzy, w której trzeba poszukać. Jak nie znajdziesz na pewno ktoś pomoże,
ale podania na tzw. tacy bym się nie spodziewał.
Pozdrawiam,
Łukasz
SP2RKN
Posty: 0
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:40

Re: Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Post autor: SP2RKN »

Dziękuję za odpowiedź, nie mają być to modele RC a budowane pod galbotkę w domu.
Forum przeszukuje oczywiście nie chcę iść na łatwiznę,jednak zawsze zapytać mogę o nakierowanie na odpowiedź.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Post autor: TomekA »

Proponuje na poczatek jakis srednio zaawansowany zestawik...
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Post autor: Tomasz_D »

Tak jak napisał ostry, przejrzeć relacje który znajdują się na forum i pomysł na sposób budowy modelu sam przyjdzie. Co do samego modelu który wybrałeś polecił bym na początek zaopatrzyć się w model kartonowy bliźniaka KLIK który posłużyć może jako dawca siatek a resztę można sobie wygooglować bo akurat fregaty typu Oliver Hazard Perry są świetnie udokumentowane fotograficznie.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Post autor: Slawek Kromer »

W Modelarzu były plany fregaty typu clark jak chcesz to odszukam w jakim
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Post autor: futaba »

Jak chcesz zbudować naszego ORP to odradzam wszelkie drewno, no chyba, że dany element był z niego wykonany. Naszlifujesz się, naszpachlujesz, pomalujesz, a za kilka lat drewno i tak wyjdzie na zewnątrz, nie ma siły. Mam kadłub jednego modelu wykonany z drewna, kiedyś był gładki jak pupa niemowlaka i błyszczał jak nie powiem co, a teraz można każdy słój i listewkę pokazać. Przy takich modelach zdecydowanie lepiej sprawdzają się metal i tworzywa sztuczne. Jak umiesz i lubisz lutować to większość modelu spokojnie wykonasz z metalu, ale najszybsza metoda i chyba dająca najlepsze rezultaty to tworzywa sztuczne: spienione PVC i hips, a do toczenia plexi. Pięknie i bardzo szybko klei się to klejami CA, jak zachowasz dużą staranność przy wycinaniu i klejeniu, to w wielu przypadkach obędzie się bez szpachlowania, tylko lekki szlif, można kłaść podkład i malować. To tak w telegraficznym skrócie i tak jak pisali koledzy - Koga to kopalnia wiedzy, znajdziesz praktycznie wszystko w temacie budowy modeli, a jak nie znajdziesz to zapytasz i też dostaniesz odpowiedź. Tylko ostrzegam - jak kogowicze wyczują, że jesteś leniwy w szukaniu lub więcej teoretyzujesz niż budujesz to marny Twój los :mrgreen:
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
SP2RKN
Posty: 0
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:40

Re: Początki z okrętem ale nie z modelarstwem

Post autor: SP2RKN »

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
TomekA pisze:Proponuje na poczatek jakis srednio zaawansowany zestawik...

Okręt ORP bardzo mi przypadł do gustu :D
Mam już doświadczenie z budową dlatego chcę się podjąć budowy takiego modelu.
Tomasz_D pisze:Tak jak napisał ostry, przejrzeć relacje który znajdują się na forum i pomysł na sposób budowy modelu sam przyjdzie. Co do samego modelu który wybrałeś polecił bym na początek zaopatrzyć się w model kartonowy bliźniaka KLIK który posłużyć może jako dawca siatek a resztę można sobie wygooglować bo akurat fregaty typu Oliver Hazard Perry są świetnie udokumentowane fotograficznie.


Forum sumiennie czytam. Kupiłem model kartonowy z linku, myślę nad tym żeby części skopiować zostawiając oryginał a kopię wykorzystać do budowy. Zgromadziłem zdjęcia jednostki,plany, opisy.
Slawek Kromer pisze:W Modelarzu były plany fregaty typu clark jak chcesz to odszukam w jakim
dziękuję ale już kupiłem ORP.
futaba pisze:Jak chcesz zbudować naszego ORP to odradzam wszelkie drewno, no chyba, że dany element był z niego wykonany. Naszlifujesz się, naszpachlujesz, pomalujesz, a za kilka lat drewno i tak wyjdzie na zewnątrz, nie ma siły. Mam kadłub jednego modelu wykonany z drewna, kiedyś był gładki jak pupa niemowlaka i błyszczał jak nie powiem co, a teraz można każdy słój i listewkę pokazać. Przy takich modelach zdecydowanie lepiej sprawdzają się metal i tworzywa sztuczne. Jak umiesz i lubisz lutować to większość modelu spokojnie wykonasz z metalu, ale najszybsza metoda i chyba dająca najlepsze rezultaty to tworzywa sztuczne: spienione PVC i hips, a do toczenia plexi. Pięknie i bardzo szybko klei się to klejami CA, jak zachowasz dużą staranność przy wycinaniu i klejeniu, to w wielu przypadkach obędzie się bez szpachlowania, tylko lekki szlif, można kłaść podkład i malować. To tak w telegraficznym skrócie i tak jak pisali koledzy - Koga to kopalnia wiedzy, znajdziesz praktycznie wszystko w temacie budowy modeli, a jak nie znajdziesz to zapytasz i też dostaniesz odpowiedź. Tylko ostrzegam - jak kogowicze wyczują, że jesteś leniwy w szukaniu lub więcej teoretyzujesz niż budujesz to marny Twój los :mrgreen:


Czytając opisy budowy innych modelarzy myślę żeby kadłub wykonać ze sklejki 1mm i wręgi z 2-3mm. przrestszenie wypelnić a.pianka do okien .b deprom c.pianka wypełniająca pod poszycie uzywana przy budowie pociągów, nie puchnie tak i jest twardsza od zwykłej. Potem oszpachlować narazie skupić chcę się na samym kadłubie a nie zaczynać wszystko na raz. Wiem na pewno,że elementy typu maszty i anteny wykonam sam. Mam dostęp do plotera CNC (praca) mogę ciąć drewno jak i metal myślę że przy dalszych etapach będę sobie nim pomagał.
Narazie co myślicie o takim pomysle odnośnie kadłuba?
ODPOWIEDZ