Vasa 1/65

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Vasa 1/65

Post autor: TomekA »

Zrób mniej więcej tak, jak zaznaczyłem na Twym zdjęciu.
A w ogóle, to nie widzę u Ciebie żadnej strategii poszywania kadłuba, przyklejasz tylko te listewki na żywioł, jak Ci pasuje, bez uprzedniego wyliczenia i ustalenia ich kształtu. Tak nigdy nie uda Ci się odpowiednio poszyć!
Nie widzę na zdjęciach zamontowanych odbojników, a przynajmniej tego najniższego. A to własnie od najniższego odbojnika powinno się brać odstępy na każdej wrędze (grodzi) konieczne do ustalenia tam szerokości każdej planki. A gdzie są te cieniutkie battens, dzielące burty na węższe przestrzenie?

Najpierw poczytaj coś na ten temat, a potem, po zrozumieniu całosci procesu, bierz się za poszywanie. Po co sobie utrudniać źycie i od nowa wyważać drzwi własnymi rzęsami?
Załączniki
IMG_20190430_215640 copy.jpg
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Vasa 1/65

Post autor: Dziecko »

Hej.
Po takim czasie, dopiero uświadomiłem po co są batteny.... dajesz battena załóżmy 2cm od listewki, układasz na kadłubie, i wtedy dzielisz to co zmierzyłeś na x miejscu na kadłubie przez te 2 cm, i wtedy wyjdzie ile masz zmniejszyć... Takie proste a jednak zajarzyłem dopiero teraz :lol: Lepiej późno niż wcale.
Do 9 rzędu robiłem bez battenów, jakoś wyszło. A teraz robie z nimi i widzę, nawet po 1 listewce, że jest to inna robota.... Na razie obyło się bez stealerów, ale chyba w dolnej partii tego nie uniknę...
Dzięki @tomeka, że nawet do takiego etapu, nie ustępowałeś, i tłumaczyłeś baranowi jak to zrobić.
Załączniki
IMG_20190501_214203.jpg
IMG_20190501_214212.jpg
IMG_20190501_214319.jpg
IMG_20190501_214324.jpg
IMG_20190501_214513.jpg
IMG_20190501_214517.jpg
IMG_20190501_214521.jpg
IMG_20190501_214525.jpg
IMG_20190501_214531.jpg
IMG_20190501_214537.jpg
IMG_20190501_214541.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Vasa 1/65

Post autor: TomekA »

W srodku kadluba, gdzie wregi sa najbardziej pekate, wyrysuj sobie olowkiem pionowa linie od dolnego odbojnika [ktorego jeszcze nie zainstalowales] (ang. wale) do kilu i DOKLADNIE podziel ten odcinek na kilka rownej dlugosci mniejszych odcinkow - trzy lub cztery...(mierzac np. tasma krawiecka). Zaznacz te punkty na tej linii. Zrob to samo na drugiej burcie.
Zrob podobnie w pozostalych odcinkach (polowach) stepki kadluba, tj. w srodku miedzy w/w pionowa linia a dziobem oraz ta linia a rufa i wyrysuj tam podobne linie i w/w punkty na nich.
Teraz w miejscach gdzies sa te punkty zaznaczone posrodku kadluba poprzyklejaj wzdluz kadluba CIENIUTKIE listeweczki (np. o przekroju 1x1 mm) w srodku ich dlugosci.
Po wyschnieciu kleju delikatnie je poprowadz palcami ku dziobowi i ku rufie tak, aby one pokryly tez te drugie punkty zaznaczone w odcinkach posrodku miedzy dziobem i srodkiem kadluba i miedzy srodkiem a rufa, i zeby te listeweczki (and. battens) lagodnymi lukami (bez zalamywan) wznosily sie ku dziobowi i ku rufie. Poprzyklejaj je do szkieletu kadluba malymi kropelkami kleju co kilka cm. aby pozniej mozna je bylo stamtad latwo usunac.
Zrob to samo na drugiej burcie, upewniajac sie, ze w widoku od dziobu jak i od rufy wszystkie battens zbiegaja sie lukowato do tych samych punktow. Caly kadlub musi byc idealnie symetryczny, eliptoidalnego ksztaltu pasy miedzy sasiadujacymi ze soba battenami musza miec ta sama szerokosc w ich srodku a koncami dochodzic do dziobnicy i do rufy.
Od tego procesu zalezec bedzie dalszy proces poszywania kadluba, zrob to wiec maksymalnie dokladnie.

Po wykonaniu tego pokaz na forum co i jak zrobiles, abysmy mogli sobie dalej pogadac,OK?
Załączniki
Planking21.jpg
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Vasa 1/65

Post autor: Dziecko »

Wyznaczyłem batteny
Załączniki
IMG_20190502_193823.jpg
IMG_20190502_195702.jpg
IMG_20190502_195704.jpg
IMG_20190502_195706.jpg
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Vasa 1/65

Post autor: Leon27 »

I szczerze nie kumam tych kombinacji. Wrzuciłem zdjęcia i opracowań modelu wykonanego na podstawie ( może nie do wiary ) ale istniejącego okrętu !!! Plany są opracowane przez muzeum na podstawie oryginału. Ryciny z książki o Wazie. Byłem tam, widziałem tę potęgę na żywo a Wy swoje. Heh. To już się nie odzywam w tym wątku bo to bez sensu. W tym wypadku Tomku Twoje piękne opracowanie nie znajduje zastosowania. To jak wywalenie otwartych drzwi. Jak będę miał jakiś kadłub do obdarcia to już wiem gdzie podesłać :-)
Załączniki
Vasa listwy.jpg
Vasa listwy 2.jpg
vasacol.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Vasa 1/65

Post autor: TomekA »

Nie wiem, czy mi sie tylko tak wydaje, czy tez Twe zdjecie przeklamuje perspektywe, ale ten Twoj gorny batten na zdjeciu biegnie ku dziobowi takim nienaturalnym brzydkim lukiem (wygieciem) ku gorze. Jesli tak to jest na modelu, to oderwij (odklej) ten odcinek od kadluba i poprowadz go podobnie, jak zaznaczylem podwojna czerwona linia, upewniajac sie przy tym, ze odcinek A jest jednakowej dlugosci jak odcinek B, a odcinek C jest rowny odcinkowi D na zdjeciu. Powtarzam jeszcze raz - caly przebieg kazdego battenu winien biec LAGODNIE wznoszacymi sie lukami ku dziobowi i rufie, bez zadnych brzydkich wygiec ku gorze czy dolowi.

Zielona linia umownie zaznaczylem na zdjeciu dolna krawedz odbojnika (wale), ktorego Ty na swym modelu nie zamontowales. Od tej linii potem bedziesz bral wymiary odcinkow ku dolowi, do gornej krawedzi battenu ktory zaznaczylem podwojna czerwona linia - kazdy pomiar wykonywany na kazdej wredze.

Niebieska linia zaznaczylem bieg kilu (stepki).

Kiedy juz zamontujesz wszystkie batteny, wez model i ustaw go sobie dziobem do oka i zamknawszy drugie oko, sprawdz, czy na dziobie wszystkie batteny biegna ladnie i rowno na obu burtach i zbiegaja sie na dziobie - patrz rysunki w mym poprzednim wpisie (ewentualnie skoryguj nierownosci). To samo zrob od rufy. OK? :)
Załączniki
IMG_20190502_195706 copy.jpg
Ostatnio zmieniony 03 maja 2019, 00:22 przez TomekA, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Vasa 1/65

Post autor: TomekA »

Leon27 pisze:I szczerze nie kumam tych kombinacji. Wrzuciłem zdjęcia i opracowania modelu wykonanego na podstawie ( może nie do wiary ) ale istniejącego okrętu !!! Plany są opracowane przez muzeum na podstawie oryginału. Ryciny z książki o Wazie. Byłem tam, widziałem tę potęgę na żywo a Wy swoje. Heh. To już się nie odzywam w tym wątku bo to bez sensu. W tym wypadku Tomku Twoje piękne opracowanie nie znajduje zastosowania. To jak wywalenie otwartych drzwi. Jak będę miał jakiś kadłub do obdarcia to już wiem gdzie podesłać :-)


Gdybys sobie choc troche poczytal na internecie ROZNYCH opracowan, co do prawidlowego poszywania kadlubow, to bys tak nie pisal.
Ciesze sie, zes osobiscie widzial okret w Sztokholmie, zalacz wiec jakies zdjecie KOMPLETNEGO dziobu okretu z uwidocznieniem wszystkich tam planek, to zobaczymy czy i ile stealers'ow lub tzw. drop planks zastosowali konstruktorzy okretu. Te ilustracje ktore tu zamiesciles, i ja tez mam - niestety nie pokazuja one sytuacji o ktorej mowa, a na drugim rysunku od Ciebie, widac dokladnie to, co ja probuje wytlumaczyc poczatkujacemu koledze, krok po kroku, czyli seria batten'ow na szkielecie kadluba.

Czyli, negujac mi, jednoczesnie powtarzasz to samo za mna. I nie proponujesz zadnego innego rozwiazania. ;) Ki diabel wiec?
Nota bene, ten proces o ktorym ja pisze, to wcale nie jest moj wlasny patent, a tak wlasnie robili szkutnicy przed wiekami. Wiec skrytykuj prosze ich... :lol:
Awatar użytkownika
Agrest4
Posty: 0
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:27

Re: Vasa 1/65

Post autor: Agrest4 »

Witam
Miałem przyjemność oglądać na żywo okręt muzeum w Sztokholmie. Byłem pod ogromnym wrażeniem. Stoi tam również model okrętu Vasa. Przesyłam parę zdjęć. Może coś one wyjaśnią.W internecie jest pełno zdjęć oryginalnego okrętu.
Pozdrawiam Artur
Załączniki
100_5739.JPG
100_5738.JPG
100_5741.JPG
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Vasa 1/65

Post autor: Dziecko »

Nie mam zamiaru wtrącać się do dyskusji ale może po prostu było tak, że sam projektant Vasy zepsuł ożebrowanie-szkielet i potem stoczniowcy musieli się z tym męczyć? stąd też takli układ planek na oryginale jak i na modelach.......
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Vasa 1/65

Post autor: Dziecko »

Poprawione batteny.
Załączniki
IMG_20190503_112738.jpg
IMG_20190503_112740.jpg
ODPOWIEDZ