Deski w skali - teoria i praktyka

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: kagra »

I to jest cała dziura w tym sęku.Strzał w dziesiątkę Tomku :) Pozdrawiam.K
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: Jarcio »

Szanowny panie Kolego ArKa. Podobnie jak Adam (Oksal) dość sceptycznie podchodzę do pomysłu wykonania modelu według opisanej przez Ciebie techniki. Wprawdzie nie popełniłem żadnego drewnianego model żaglowca, ale sporo ich już widziałem i według mnie modele wykonane z desek o widocznym usłojeniu wyglądają kiepsko. To widoczne usłojenie przytłacza i dominuje w modelu zaburzając jego ogólny wygląd. Zakładam, że efekt Twojej pracy będzie podobny, ale oczywiście zmienię zdanie i jako pierwszy przyznam Ci rację, jeśli uznam, że się w tej kwestii myliłem.

Uczynione przez Ciebie założenie, że model powinien odwzorowywać oryginał jest jak najbardziej słuszne. Też jestem tego zdania, że powinniśmy jak najwierniej przedstawiać budowaną jednostkę. Nie oznacza to jednak, że musimy budować model dokładnie z tych samych materiałów, co oryginał. Trzeba mieć na uwadze, że budujemy modele w skali, a skala zakłada pomniejszenie detali o określoną wartość. W związku z tym, przy założeniu skalowania odpowiedniemu zmniejszeniu powinno podlegać także usłojenie desek. Jeśli stosujesz takie same deski (tzn. z widocznymi słojami) jak deski stosowane w oryginale, to brakuje właśnie tego efektu pomniejszenia. Twardziel tworząca wzór usłojenia będzie na modelu zbyt widoczna bo będzie taka sama jak w oryginale. Jeżeli powiedzmy twardziel w oryginalnym rozmiarze ma 3 mm szerokości, to przy skali 1:48 ten detal odwzorowany na modelu powinien mieć 0,06 mm. Dlatego też nie bez przyczyny modelarze (na całym świecie, nie tylko na Kodze) stosują pewne ustalone gatunki drewna do budowy żaglowców (jak np. grusza, olcha, brzoza, bukszpan), albowiem to drewno jest praktycznie pozbawione widocznego usłojenia. Oczywiście Twoja teoria może być rewolucyjna i zmienić oblicze modelarstwa, ale z ogłoszeniem wielkiego sukcesu może poczekajmy do czasu, kiedy według swojej koncepcji zbudujesz i pokażesz nam swój model. Będzie można ocenić, czy teoria „deski bełchatowskiej” znajduje zastosowanie w praktyce i czy rzeczywiście ładnie i co ważne, naturalnie wygląda tak zbudowany model.

Odnosząc się natomiast do wskazywanej przez Ciebie ochrony praw autorskich to w mojej ocenie (i chyba nie jestem osamotniony w tym poglądzie) nieco się zagalopowałeś. Każdy z nas prezentuje na forum jakieś patenty na wykonanie modelu. Ideą tego forum (podobnie jak innych forów modelarskich) jest bowiem dzielenie się wiedzą - co ważne i co chciałbym podkreślić - za darmo, bez zastrzegania sobie praw autorskich do pomysłu. Pojawiłeś się na forum Kogi, przedstawiłeś swoją koncepcję na produkcję listewek i budowę modelu (można się z nią zgadzać lub nie), ale uczyniłeś też rzecz wielce niestosowną z naszego modelarskiego punktu widzenia – zażądałeś zapłaty za prawo do stosowania Twoich pomysłów. Tutaj takich zastrzeżeń się nie czyni, więc nie dziw się, że pojawiła się duża ilość negatywnych komentarzy i wpisów. Oczywiście masz prawo do tego, aby chronić swoje prawa do pomysłu, ale taki merkantylny sposób postępowania nie spotka się tutaj z aprobatą. Forum Koga jest do tego, aby dzielić się wiedzą bez żądania zapłaty, a nie miejscem do zarabiania na niej. Jeszcze raz podkreślę, ideą każdego forum modelarskiego jakie znam jest wymiana wiedzy modelarskiej bez zastrzegania sobie praw do patentów na wykonanie modelu. W mojej ocenie wielce niestosowne jest czynienie zastrzeżenia, aby modelarz korzystający z pokazanej przez innego modelarza koncepcji na wykonanie jakiegoś detalu, miał obowiązek powoływania się na źródło, które było inspiracją przy jego budowie. Oczywiście miło jest, gdy ktoś powoła się na nas, jako tych, którzy pokazali inny sposób na wykonanie jakiegoś elementu (to niewątpliwe podbudowuje nasze modelarskie ego), niemniej jednak osobiście za niewłaściwe uznaję takie jak Twoje żądania, w których domagasz się stanowczego powoływania się przez innych modelarzy na Twoją koncepcję. Masz prawo do zarabiania na swoich pomysłach i ochrony swoich praw, ale jeśli stawiasz takie żądania to mam nadzieję, że liczysz się z tym, iż inni modelarze też będą rościć sobie wobec Ciebie prawa do zapłaty za wykonanie jakiego detalu według zaprezentowanej przez nich koncepcji.

Roma locuta, causa finita :D

Z poważaniem
Jarek (dzielący się gratis swoją pracą)
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: orkan »

Niewłaściwym jest też formułowanie oskarżeń pod adresem forum. Wszyscy będą to traktować jako agresję a za tym idą emocje. Jeśli w Pańskim odczuciu którykolwiek z członków wyrządził Panu jakąś krzywdę niech Pan to personalizuje na PW.
Nie wątpię też, że gdyby tą "nową technologie" umieścił Pan od razu w relacji z budowy reakcja była by zgoła inna.
ArKa napisał:
"I ostatnia sprawa.
Kiedy już położę kilka warstw listewek na burtach zobaczę co zostało z tego tematu.
Jeśli zniknął - daruję sobie relację.
Jeśli amin znowu zachowa się obłudnie i do tego czasu nie skasuje waszych debilnych tekstów - również dam sobie spokój."
Ta forma szantarzu też jest nie na miejscu.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: Zdzisław »

Witam
Kolego Arek. Jarcio w sposób jasny i przejrzysty zgodny z najlepszą sztuką modelarską jak również prawniczą wyjaśnił Ci czarno na białym zasady panujące na Kodze. Nie zawsze a nawet bardzo rzadko teoria sprawdza się w praktyce. Wybacz ale śmiem twierdzić, że ty nie masz żadnej praktyki modelarskiej a jedynie uwielbiasz filozofować. Chyba pomyliłeś hobby. Radzę Ci ostrożnie używać słowa debil, bo w odróżnieniu od Ciebie, ci których tak nazywasz mają duży dorobek modelarski poparty solidną praktyką (mnie akurat jeszcze dużo do nich brakuje). Jeżeli ktoś nie zrozumie tego co napisał Jarcio to rzeczywiście zasługuje na miano debil. Po wtóre jeżeli nie odpowiadają Ci zasady panujące na Kodze to nie rozumiem dlaczego tak uparcie trzymasz się tej "debilowatej" Kogi. Jeżeli szukasz taniego poklasku, to ja na Twoim miejscu zabrałbym swoje zabawki i przeniósłbym się do takiej piaskownicy, w której wszystkie wrony kraczą tak jak Ty. Pokaż chociaż jedno (słownie jedno) zdjęcie jakiegoś wykonanego przez Ciebie modelu, to może zmienię swoje zdanie o Tobie.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: Jarek »

Kolego Arek.
Myślałem, ze dam radę i odpuszczę komentarz, ale niestety nie da się przejść obojętnie nad tym tematem.
Sama technologia pozyskiwania listewek, stosowanie róznych gatunków drewna i ich obróbka, poparte odpowiednimi fotkami na takich forach jak to (modelarstwo szkutnicze) dotyczących budowy modeli zaglowców historycznych, gdzie 99,9% materiału do budowy to drewno jest jak najbardziej cennym tematem i nie podlega dyskusji.
Taka jest rola forum hobbystycznego, ze dzielimy się swoją wiedzą, pokazujemy swoje prace i wymieniamy się swoim doświadczeniem z innymi za FREE. (czyt. Za darmo). Jedyną zapłatę za swoje prace jakiej oczekujemy to słowa pochwały od kolegów po fachu, przy których nie jestem godzien nawet stanąć stricte z modelarskiego punktu widzenia.
Negatywne emocje jakie wywołałeś i spowodowały liczne reakcje, jak to nazywasz "debilne komentarze" spowodowane są Twoim komercyjnym podejściem do tematu. Jarcio Ci to w 100% wyjaśnił i kazdy modelarz na kodze podpisze się pod tym komentarzem dwoma rękami. Również i ja.
Zastanów się nad tym co zrobiłeś ? Zapytam się : czy po to zarejestrowałeś się na forum ? Aby zaczerpnąć zysk ? W jakimkolwiek tego słowa znaczeniu : złoty polski obiegowy, lub peany głoszone na Twoją cześć. Tego można oczekiwać, ale nie domagać się. Stąd też taka reakcja na Kodze.
Sorry , ale pomyliłeś się.
Jeżeli uważasz, ze Twoje pomysły są jakąś rewelacją to utwóz stronę zakoduj ją i po otrzymaniu odpowiedniej gratyfikacji udostępniaj zainteresowanym osobom. Przeciez takich ofert w sieci jest od metra.
Inna sprawa odniosę się do samej Twojej technologii:
Uwazam, ze zadnych rewelacji nie odkryłeś. Obróbka drewna, sezonowanie, a także wymieniane przez Ciebie gatunki drewna są gronu modelarskiemu znane. Modelarstwo to sztuka improwizacji, podejmowanie wielu prób i błędów, wręcz eksperymentowania z nowymi materiałami, których wciąż szukamy. Jedynie potraktowanie drewna oparami amoniaku "wędzenie" w celu zmiany barwy, postarzenia podajesz jako "nowość", specjalnie napisałem w cudzysłowiu, bo gdzieś już o tym słyszałem .
Teraz jeszcze odniosę się do Twoich ządań.
Jesteś niepowazny , jezeli piszesz: Żadnych wystaw, konkursów, czy modeli bądź surowców na sprzedaż.
Lub aby podawać w dokumentacji : Deska Bełchatowska autorstwa Pana Arka XXX
A jak to chcesz wyegzekwować ?
Będziesz jeździł po wystawach i sprawdzał ?
Napiszę Ci więcej: Nawet jezeli ktoś zacznie to produkować i brać kasę to nie zaskarżysz takiej działalności. Masz na to patent ? A może sam otwóz firmę stolarską i rznij dechy do celów modelarskich. Nie utrzymasz się. To bardzo cieniutka branza.
Nie obraz się, bo nie wiem jak ubrać to w słowa, nie podajesz o sobie więcej szczegółów ale napiszę prosto z mostu. Czytając Twoje wpisy, notabene ładną polszczyzną napisane, widać trochę jakim jesteś człowiekiem chcociaz Twoja postawa wskazuje, ze z Tobą jest "coś nie halo ??? "
I na koniec jak Ci na wstępie kolega Futaba napisał. Wybiez się na jakąś wystawę Naviga a sam się przekonasz z opadniętą szczęką, ze Ameryki nie odkryłes .
Pozdrawiam

P.S. Przepraszam za niektóre literówki, ale mam taką klawiaturę.
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: ryszardb »

Szanowny Panie Arek, a może tak podał by pan numer tego patentu. Zapoznamy się z nim i będziemy tego unikać jak ognia. Równocześnie powinien Pan podać nr konta na które będzie pan przelewał kary za stosowanie pomysłów innych modelarzy , a my wykorzystamy to w odpowiedni sposób , na rozwój modelarstwa pisanego. Proponuję Panu wydanie książki i z publikacji czerpać swe oczekiwane zyski.

Jeżeli stosował Pan amoniaku do barwienia drewna to musi Pan uiścić stosowną opłatę Firmie EUROMODEL która troszkę wcześniej stosowała tą metodę
amoniak 1.png
amoniak 1.png (177.25 KiB) Przejrzano 5480 razy


Wydaję mi śię ,że jednak źle Pan trafił i to forum nie jest niestety dla Pana.
Pozdrowienia , z załączeniem wyrazów szacunku dla osiągnięć
ryszardB
Awatar użytkownika
orwid
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: orwid »

Wydaję mi śię ,że jednak źle Pan trafił i to forum nie jest niestety dla Pana.
Pozdrowienia , z załączeniem wyrazów szacunku dla osiągnięć
ryszardB

MISTRZ!!!!
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: Kazek »

Ryszard toć to żadna nowość barwienie amoniakiem jest znane od 150lat więc pierdzielenie o jakiś tam latach pracy nad wymyśleniem tego i szukaniem krzaczków jest żałosne a w necie można znaleźć multum artykułów włącznie ze sposobem jak to zrobić

PS nigdzie tam w tych artykułach nie znalazłem by po zastosowaniu tej techniki chwalić po wszystkich odpustach osobe która to napisała
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
PufcioFromWiocha
Posty: 66
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: PufcioFromWiocha »

Witam.
Stare chłopy a dajecie się trolować jak małe dzieci. Z góry wiadomo że gość nic nie pokaże bo to taka cnotka niepozywajka prawdopodobnie. Za dużo różnych warunków stawia.
Pozdrawiam.
Paweł
https://pawelskrzypek.pl/
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Deski w skali - teoria i praktyka

Post autor: RomekS »

Czyżby ArKa to ????
https://www.youtube.com/watch?v=9fbhQy01j88
(1:13 na filmiku)
ODPOWIEDZ