Dwunastu Apostołow deagostini

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

ataman pisze:Szanowny Młody Kolego!
Coś mi się wydaje, że jesteś w gorącej wodzie kąpany. Budowa modelu to nie Wyścig Pokoju, tu trzeba dać sobie czas. Budujesz model „zestawowy”, gdzie masz wszystkie elementy gotowe, gdzie wystarczy poskładać do kupy te puzzle zgodnie z załączoną instrukcja i będzie OK… Ale to tylko teoria. Aby dobrze zbudować model, aby był on wierną, choć pomniejszoną znacznie, kopią tego, który kiedyś pływał, trzeba poznać choć w zarysach zasady działania tego dość skomplikowanego urządzenia. Musisz się przynajmniej ogólnie orientować, do czego te elementy składowe służyły, i jak działały. Poznać zasady sterowania żaglami, poznać przeznaczenie poszczególnych lin, wiedzieć, dlaczego one przebiegają tak, a nie inaczej. Poznać, na jakiej zasadzie obracały się reje, jak były sterowane, jak działał kabestan, ster itp. Itd. Nie wystarczy zobaczyć na planie, że ta określona lina biegnie od jakiegoś punktu na maszcie do jakiegoś punktu na pokładzie. Trzeba wiedzieć, po co ta lina jest, i jak działała. Rysunek jest płaski, na rysunku jest tylko schemat, a Ty musisz to zrobić przestrzennie, a znając przeznaczenie i zasadę działania tej określonej liny, poprowadzisz ją dobrze.
Ponadto ważne jest poznanie konkretnej jednostki, wyszukanie jak najwięcej „pomocy poglądowych” w postaci zdjęć, opisów, planów danej jednostki lub jednostek podobnych, pochodzących z tej samej epoki.
Ci zwani przez Ciebie „starzy wyjadacze” nie zaczynają bynajmniej budowy od rozłożenia planów i od razu brania się za wycinanie elementów. Zawsze najpierw jest poszukiwanie materiałów na temat danej jednostki, poszukiwanie innych planów, zdjęć zbudowanych już modeli (czy w przypadku jednostek współczesnych – zdjęć tych jednostek) , zbieranie wiedzy, rysunków i planów olinowania i ożaglowania jednostek podobnych z tego samego czasu. I ci „starzy wyjadacze” też nie zawsze potrafią rozwiązać jakieś problemy, jak przeprowadzić daną linę, jak usytuować to czy tamto.. i pytają na forum, ale zwykle pytają w momencie, gdy się nad tym głowią, a nie już po zrobieniu :D .
Na Kodze jest wiele relacji „poglądowych” gdzie są pokazane techniki wykonania tego czy tamtego. Więc nie dziw się, że ludzie nie odpowiadają na pytania w tematach , które były już wałkowane wielokrotnie. To trzeba samemu poczytać, a pytać tylko o ew wątpliwości, czy szczegóły.
Po prostu: masz do zrobienia jakiś element, np. te Twoje nieszczęsne talrepy, to najpierw, zanim się za to weźmiesz, poszukaj, jak to robili inni, przeanalizuj jak to powinno wyglądać. U Ciebie talrepy „falują”, a powinny być w jednej linii. Jak to zrobić? Można to znaleźć w różnych relacjach, są podane różne sposoby, ale zasada jest jedna, najpierw mocujesz dolny rząd jufersów, potem robisz sobie jakieś urządzenie do odmierzania odległości między jufersami, aby górny rząd był w jednej linii (np. odpowiednio wygięte spinacze, wchodzące w otwory dolnego i górnego jufersa) i mając ustaloną odległość między jufersami wiążesz wanty do górnych jufersów.. i nie robisz wielkiego guzła, ale dajesz kropelkę CA i owijasz cieniutką nitka.. Ale to wszystko jest na Kodze.
Co do wieszania rei.. ano możesz je przykleić.. ale najpierw powinieneś poprowadzić wszystkie linki – fały służące do podnoszenia i opuszczania rei, wszystkie obejmy itp., aby to wyglądało realistycznie, tak jak było w rzeczywistości, a klej może służyć tylko do utrzymania rei w jakimś określonym położeniu, a nie stanowić jedynego elementu konstrukcyjnego – bo reje nie były przyklejane do masztu!
I nie myśl przez miesiąc, czy przykleić, czy przywiązać, ale przez ten miesiąc obejrzyj 25 rysunków i 50 zdjęć mocowania rei do masztów, potem poszukaj na Kodze, jak to robili inni, i na końcu wymyśl, jak to zrobisz u siebie, aby było realistyczne.
Na Kodze szczególnie polecam wszystkie relacje RomkaS, Stefana i Oksala, tam w tych relacjach zawsze jest pokazane, jak zrobić dany element ( w innych tez, ale tam wg mnie najwięcej jest podpowiedzi).
I nie spiesz się z budową, albo, jak już musisz, to spiesz się powoli… jak już napisałem, modelarstwo to nie Wyścig Pokoju.

PRzedz rozpoczęciem budowy tego modelu szukałem planów armat/ wiązań armat/wantów itd.... Kilka rzeczy znalazłem, ale nie wiedziałem jak zrobić. Odpuściłem sobie szukanie planów do czasu masztów, wtedy poznałem koge.... (kiedyś też ją znałem, ale byłem nieogarem i nie umiałem sie zarejestrować i przesłać zdjęc na PC. na kodze są plany wantów dwunastu Apostołow. i będe ich używał, ale na fokmaszt już za późno..... cwszyscy z nas ciągle sie uczą. każdy następny model będzie lepszy. W sumie możecie zobaczyć mój 1 model-" czarną perłe" jak ją robiłem nie miałem komputera, nie miałem pieniędzy na narzędzia specjalistyczne... jka ją robiłem miałem tylko nożyczki nóż do tapet i papier ścierny......
Jak robiłem Dwunastu Apostołow to już miałem PC ale nie do końca wiedziałem co i jak szukać/nie wiedziałem gdzie.
Po prostu wpisywałem -"dwunastu Apostołó plany" nie patrzałem na wyniki wyszukiwania tylko na grafike..... potem sie dowiedziałem że na tym 1 so fora gdzie ten plany ktoś zamieścił.....
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Mój pierwszy model.... perła ( jak ją zaczołem robić miałem 8lat)...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

No i jakiś najtańszy klej.... bodajże "magic"... bo nie śmierdział jak inne...
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Slawek Kromer »

przyczepiłeś się do interpunkcji

"Wanty robiłem dopiero 2 raz. mam mało doświadczenia w tym jak to wiązać. Popracuj nad interpuncją, bardzo źle sie to czyta. Na tym forum głównie są starzy wyjadacze. Powiedzieć jak to idealnie zrobić nie łaska? może nie chce mi sie po necie szukać jak to zrobić? hmmm myślenie nie szkodzi."
a sam nie umiesz poprawnie pisać bo co to są za babole
"Nie, nie jestem tym kimś, jak tu sie zrejestrowałem myslałem, że inaczej będzie, przjechałem sie. jeśli byłem wg was nieogarnięty to przepraszam. "
"Przez dłuuugo czas siedziałem na innym forum"

to są tylko dwa cytaty które bardzo źle się czyta
Popracuj nad tym co piszesz a potem wytykaj innym
i przestań być zarozumiały
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: RomekS »

Slawek Kromer pisze:przyczepiłeś się do interpunkcji


Sławek daj spokój. Zbyt dobry jesteś.
Teraz młodzi (nie wszyscy) są tacy.
Pisał bym dalej, ale szkoda słów.
TomekA pisze:Daj spokoj, to jakiś spamer!

Tu się zgadzam z Tomkiem.
Już mnie jeden w tym roku też "zbluzgał"
Takie czasy. Nic nie poradzimy.
Nie odzywam się bo po co ?
Róbmy swoje.

Pozdrowienia Sławku dla Ciebie i
dla Starych Wyjadaczy z Chinola w Tczewie...
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Slawek Kromer »

dzięki
może kiedyś jeszcze się spotkamy u chinola
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

PO tyg przerwie i przemyśleniach czy warto mi go kończyć uznałem, że skończe. i zabieramy sie do pracy :))
Awatar użytkownika
Arek85
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2017, 18:50

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Arek85 »

dobra decyzja :) Podpisuję się pod tym co napisał Ataman...
Szacun że w takim wieku podejmujesz się takiemu wyzwaniu.
Po prostu cierpliwości... :)
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Witam :)
Prace powoli idą naprzód.
Oczywiście o wiązanach wyblinek nie zapomniałem, i zrobie je w najbliższym czasie.
(tak samo jeśli chodzi o obcięcie wystających końcówek)
Obrazek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Długo mnie tu nie było i słusznie, spi........em wanty, wyblinki, mocowania jufersów, bloczki, maszty, galerie rufową kosz dziobowy i barierki na rufie....
Wróce do tego modelu po dżonce i korsarzu.
Część z tych rzeczy poprawie, a niektórych elementów już sie nie da :oops:
Na początek to co sie da.....
Bloczki i ich mocowania, co tu mówić, sp..................em po całość odetne nożykiem wyjme oczko, dam nowe, zrobie nowe wiązania.
IMG_20171123_145302.jpg

Belkę trzymającą jufersy w kupie odetne od bloczków, zrobie nowe.
IMG_20171123_145325.jpg
IMG_20171123_145325.jpg (158.87 KiB) Przejrzano 6228 razy

Teraz to czego sie nie da :evil:
Co tu mówić.... nie sprawdziłem jaka ma być dokładna średnica i oto efekt, powinna w tym miejscu być przerwa kilku milimetrowa.
IMG_20171123_145316.jpg
IMG_20171123_145316.jpg (36.54 KiB) Przejrzano 6228 razy

Nie da sie tego odciąć bo za duzo kleju tam nabazgrałem......
IMG_20171123_145226.jpg

Nie wspominam już o tym że to powinno tak wyglądać....
IMG_20171123_145250.jpg

Jufersy i ocdiągi.. co tu mówic, gdybym nie nawalił tam kleju to bym odciął i od nowa naciągnął... no ale nawaliłem kleju i kaplica.......
IMG_20171123_145339.jpg
IMG_20171123_145339.jpg (73.81 KiB) Przejrzano 6228 razy
Załączniki
IMG_20171123_145236.jpg
IMG_20171123_145236.jpg (199.18 KiB) Przejrzano 6228 razy
ODPOWIEDZ