Dwunastu Apostołow deagostini

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Suchy_19 pisze:Ja też założyłem temat w tym dziale, później się zorientowałem, że jest też typowo dla nowicjuszy :p
Wracając do relacji, którą polecam przeczytać, to autor wspomina jak dostał sporo ostrej krytyki, ale zastosowanie się do wskazówek doświadczonych kolegów i cierpliwość przełożyła się na piękny model.

Właśnie po rady sie tu zarejestrowałem, ale do tej pory rad nie dostałem. a HmS enerprize przejrzałem.
Awatar użytkownika
Suchy_19
Posty: 0
Rejestracja: 28 cze 2017, 16:29

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Suchy_19 »

Jak nie dostałeś rad? Mówią ci co poprawić :P
__________________________
W stoczni:
-Havets Vinthund
W porcie:
-Nic :P
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: TomekA »

Daj spokoj, to jakis spamer!
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Suchy_19 pisze:Jak nie dostałeś rad? Mówią ci co poprawić :P

ALe nie mówią jak?
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Hadżi »

Witam!

Kolego! Co nie mówią jak!

A ten rysunek co wstawiłem, to co? Jeszcze mało? Nie umiesz czytać z rysunku? Tam jest kolejność czynności wskazana od 1 do 8-miu. To mam opisać jeszcze gdzie zrobić supełek i w którą dziurkę włożyć sznureczek i jak zasupłać na końcu? Więc rusz trochę mózgownicą i nie pisz głupot.

Chyba, że jesteś tym samym małolatem co tu kiedyś się wymądrzał, miał pretensje i wszystkich obrażał, nie znał słowa "przepraszam ani dziękuję", a w końcu "zabrał zabawki z piaskownicy" i się wyniósł z Kogi a teraz powrócił. Jeżeli tak, to przyślij do mnie ten model, to Ci talrepy powiąże.

Pozdrawiam

Hadżi

P.S. Dział w którym umieściłeś swoją relację nie ma tu nic do rzeczy i nie kłuci się z "wyjadaczami".
Tu na Kodze wszystko jest tylko trzeba sobie znaleźć. Wszystko jest w relacjach pokazane krok po kroku i nie trzeba gdzie indziej w necie szukać. I nikt każdemu nowemu nie będzie powtarzać co już było napisane. Trzeba sobie tylko poszukać, a nie czekać na "kawę na ławę".
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Hadżi pisze:Witam!

Kolego! Co nie mówią jak!

A ten rysunek co wstawiłem, to co? Jeszcze mało? Nie umiesz czytać z rysunku? Tam jest kolejność czynności wskazana od 1 do 8-miu. To mam opisać jeszcze gdzie zrobić supełek i w którą dziurkę włożyć sznureczek i jak zasupłać na końcu? Więc rusz trochę mózgownicą i nie pisz głupot.

Chyba, że jesteś tym samym małolatem co tu kiedyś się wymądrzał, miał pretensje i wszystkich obrażał, nie znał słowa "przepraszam ani dziękuję", a w końcu "zabrał zabawki z piaskownicy" i się wyniósł z Kogi a teraz powrócił. Jeżeli tak, to przyślij do mnie ten model, to Ci talrepy powiąże.

Pozdrawiam

Hadżi

P.S. Dział w którym umieściłeś swoją relację nie ma tu nic do rzeczy i nie kłuci się z "wyjadaczami".
Tu na Kodze wszystko jest tylko trzeba sobie znaleźć. Wszystko jest w relacjach pokazane krok po kroku i nie trzeba gdzie indziej w necie szukać. I nikt każdemu nowemu nie będzie powtarzać co już było napisane. Trzeba sobie tylko poszukać, a nie czekać na "kawę na ławę".


Nie, nie jestem tym kimś, jak tu sie zrejestrowałem myslałem, że inaczej będzie, przjechałem sie. jeśli byłem wg was nieogarnięty to przepraszam.

Poszukałem, znalazłem. Na wiązanaich powinienem zrobić supełki a nie tylko obwiązać, stąd taki mizerny efekt, bałem sie to od nowa robić bo nie wiem czy nici wystarczyi nwm czy klej puści. WIEM POPEŁNIŁEM KARDYNALNY BŁĄD, ale wanty wanty zrobiłem na dłuugo przed rejestrowaniem w kodze, a w wydaniu nie napisalo jak dokładnie ma to wyglądać.
Sparzyłem sie na fokmASZCIE, I TO BARDZO.
Jest takie powiedzenia: "najlepiej sie uczy na własnych błędach"
Ostatnio zmieniony 09 lip 2017, 16:24 przez Dziecko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Przez dłuuugo czas siedziałem na innym forum. TAM BYŁO WSZYSTKO PODAWANE jak na tacy, stąd moje aroganckie zachowanie tu. (na tamtym forum było niewiele osób 18+)
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Poczytałem, pooglądałem koge, paczałem na zdjęcie want plany, i zrobiłem takie coś:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: Dziecko »

Zakończmy spory, Mam pytanie: jak będe montowałem reje to je przykelić na stałe, czy miałyby sie ruszać? ( jak w oryginale ). Rozmyślam nad tym od dobrego miesiąca.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Dwunastu Apostołow deagostini

Post autor: ataman »

Szanowny Młody Kolego!
Coś mi się wydaje, że jesteś w gorącej wodzie kąpany. Budowa modelu to nie Wyścig Pokoju, tu trzeba dać sobie czas. Budujesz model „zestawowy”, gdzie masz wszystkie elementy gotowe, gdzie wystarczy poskładać do kupy te puzzle zgodnie z załączoną instrukcja i będzie OK… Ale to tylko teoria. Aby dobrze zbudować model, aby był on wierną, choć pomniejszoną znacznie, kopią tego, który kiedyś pływał, trzeba poznać choć w zarysach zasady działania tego dość skomplikowanego urządzenia. Musisz się przynajmniej ogólnie orientować, do czego te elementy składowe służyły, i jak działały. Poznać zasady sterowania żaglami, poznać przeznaczenie poszczególnych lin, wiedzieć, dlaczego one przebiegają tak, a nie inaczej. Poznać, na jakiej zasadzie obracały się reje, jak były sterowane, jak działał kabestan, ster itp. Itd. Nie wystarczy zobaczyć na planie, że ta określona lina biegnie od jakiegoś punktu na maszcie do jakiegoś punktu na pokładzie. Trzeba wiedzieć, po co ta lina jest, i jak działała. Rysunek jest płaski, na rysunku jest tylko schemat, a Ty musisz to zrobić przestrzennie, a znając przeznaczenie i zasadę działania tej określonej liny, poprowadzisz ją dobrze.
Ponadto ważne jest poznanie konkretnej jednostki, wyszukanie jak najwięcej „pomocy poglądowych” w postaci zdjęć, opisów, planów danej jednostki lub jednostek podobnych, pochodzących z tej samej epoki.
Ci zwani przez Ciebie „starzy wyjadacze” nie zaczynają bynajmniej budowy od rozłożenia planów i od razu brania się za wycinanie elementów. Zawsze najpierw jest poszukiwanie materiałów na temat danej jednostki, poszukiwanie innych planów, zdjęć zbudowanych już modeli (czy w przypadku jednostek współczesnych – zdjęć tych jednostek) , zbieranie wiedzy, rysunków i planów olinowania i ożaglowania jednostek podobnych z tego samego czasu. I ci „starzy wyjadacze” też nie zawsze potrafią rozwiązać jakieś problemy, jak przeprowadzić daną linę, jak usytuować to czy tamto.. i pytają na forum, ale zwykle pytają w momencie, gdy się nad tym głowią, a nie już po zrobieniu :D .
Na Kodze jest wiele relacji „poglądowych” gdzie są pokazane techniki wykonania tego czy tamtego. Więc nie dziw się, że ludzie nie odpowiadają na pytania w tematach , które były już wałkowane wielokrotnie. To trzeba samemu poczytać, a pytać tylko o ew wątpliwości, czy szczegóły.
Po prostu: masz do zrobienia jakiś element, np. te Twoje nieszczęsne talrepy, to najpierw, zanim się za to weźmiesz, poszukaj, jak to robili inni, przeanalizuj jak to powinno wyglądać. U Ciebie talrepy „falują”, a powinny być w jednej linii. Jak to zrobić? Można to znaleźć w różnych relacjach, są podane różne sposoby, ale zasada jest jedna, najpierw mocujesz dolny rząd jufersów, potem robisz sobie jakieś urządzenie do odmierzania odległości między jufersami, aby górny rząd był w jednej linii (np. odpowiednio wygięte spinacze, wchodzące w otwory dolnego i górnego jufersa) i mając ustaloną odległość między jufersami wiążesz wanty do górnych jufersów.. i nie robisz wielkiego guzła, ale dajesz kropelkę CA i owijasz cieniutką nitka.. Ale to wszystko jest na Kodze.
Co do wieszania rei.. ano możesz je przykleić.. ale najpierw powinieneś poprowadzić wszystkie linki – fały służące do podnoszenia i opuszczania rei, wszystkie obejmy itp., aby to wyglądało realistycznie, tak jak było w rzeczywistości, a klej może służyć tylko do utrzymania rei w jakimś określonym położeniu, a nie stanowić jedynego elementu konstrukcyjnego – bo reje nie były przyklejane do masztu!
I nie myśl przez miesiąc, czy przykleić, czy przywiązać, ale przez ten miesiąc obejrzyj 25 rysunków i 50 zdjęć mocowania rei do masztów, potem poszukaj na Kodze, jak to robili inni, i na końcu wymyśl, jak to zrobisz u siebie, aby było realistyczne.
Na Kodze szczególnie polecam wszystkie relacje RomkaS, Stefana i Oksala, tam w tych relacjach zawsze jest pokazane, jak zrobić dany element ( w innych tez, ale tam wg mnie najwięcej jest podpowiedzi).
I nie spiesz się z budową, albo, jak już musisz, to spiesz się powoli… jak już napisałem, modelarstwo to nie Wyścig Pokoju.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ