Materiały...

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Emis Van Rohelec
Posty: 0
Rejestracja: 10 maja 2017, 11:25

Materiały...

Post autor: Emis Van Rohelec »

Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum (przywitałem się już na "Przywitalni") więc przepraszam jeżeli źle umieściłem temat, myślę jednak że takie zebranie wiadomości zwłaszcza doświadczonych modelarzy w jednym miejscu będzie dla początkujących lub powracających po latach do tego hobby źródłem wielu ważnych informacji.

Przechodząc do sedna, czyli materiałów...

1. Z czego były budowane łodzie, statki czy okręty w rzeczywistości i jak teraz można odwzorować je na modelu. Chodzi mi w szczególności o poszycie kadłubów, nadbudówki, czy samą konstrukcję wręgi itd... ???

2. Jak łączyć takie materiały, zarówno mieszane (np; drewno - mosiądz) jak i jednolite (np; mosiądz - mosiądz)???

3. Czy są jakieś szczególne techniki wykonywania nietypowych elementów (np; odlewanie / toczenie dział okrętowych, wykonywanie olinowania itd...)???

4. Wreszcie jakich narzędzi używacie do tych materiałów???

Pozdrawiam i mam nadzieję że nie palnąłem jakiejś głupoty w tym pytaniu
Awatar użytkownika
tremors
Posty: 0
Rejestracja: 17 mar 2013, 17:31

Re: Materiały...

Post autor: tremors »

wejdz sobie na forum i zobacz np. stocznia zaglowce ,narzedzia itp.tam masz wszystko.koga to ogromna ksiega :)
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Materiały...

Post autor: Hadżi »

Witam!

Wygląda na to, że kolego z tymi pytaniami "w pszczółkę lecisz", albo o drogę pytasz. Więc Ci odpowiem:

1. Dawniej budowali z papirusa lub ze złota, współczesne z kompozytu lub tektury falistej.
2. Materiały łączy się na "gluta". Nawet mój paroletni wnuczek wie czym się te materiały łączy choć nie jest inżynierem.
3. Teraz wszystko wykonują drukarki 3D.
4. A narzędzia, to maszyny cnc.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Emis Van Rohelec
Posty: 0
Rejestracja: 10 maja 2017, 11:25

Re: Materiały...

Post autor: Emis Van Rohelec »

Chyba troszeczkę się nie zrozumieliśmy... ;)
Co do materiałów; jasne że większość (o ile nie wszystko) łączy się z pomocą "gluta".
Pytanie czy istnieją inne sposoby lub techniki.
Np. czy próbował ktoś stworzyć okręt w całości (a przynajmniej kadłub) z metalu?
Jak się ma sprawa z okrętami którymi faktycznie można popływać (RC)?
W takich modelach kadłub wykonuje się z kompozytów (ze względu na szczelność) czy jednak są inne sposoby?
Wiem że główne materiały to drewno (różnych rodzajów), papier / tektura, tworzywa sztuczne (w tym materiały kompozytowe), mosiądz (lub inne metale kolorowe).
Na końcu i tak pojawia się szpachla.
Pytanie czy jest coś jeszcze? Jakieś inne materiały? Inne sposoby?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: Materiały...

Post autor: TUGER »

Beton, aluminium, tytan, płótno, itp itd
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Materiały...

Post autor: ryszardw »

Można również z blachy ocynkowanej .Zobacz na relację pływającego holownika odrzańskiego Światopełk .Blacha jest dobrym materiałem modelarskim dobrze się kształtuje ,wygina i maluje . Zbyt teoretycznie podchodzisz do problemu .Jeżeli masz chęci to model wykonasz ze wszystkiego Z zapałek , plastyku srebra no i z drewna oraz kamieni szlachetnych bo takie tez widziałem viewtopic.php?f=521&t=29790 pozdr.R
Emis Van Rohelec
Posty: 0
Rejestracja: 10 maja 2017, 11:25

Re: Materiały...

Post autor: Emis Van Rohelec »

ryszardw właśnie na tą relację z budowy trafiłem przeglądając forum (jak zresztą radził tremors).
Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem :)
Zastanawiałem się po prostu czy takie modele (np. z blachy ocynkowanej / mosiężnej / miedzianej) próbował już ktoś wykonać.
Wiem że budować można ze wszystkiego (w granicach rozsądku :D ), w końcu dla chcącego nic trudnego.
Osobiście interesuje mnie wykonanie właśnie takiego metalowego modelu, stąd moje pytania.
Jeszcze raz dzięki Wszystkim za odpowiedź.
ira
Posty: 0
Rejestracja: 29 gru 2015, 11:19

Re: Materiały...

Post autor: ira »

Materiały,najlepsze są materiały wybuchowe .pozdrawiam
ODPOWIEDZ