odpadające płaty lakieru z kadłuba

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Secret211
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2017, 16:45

odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: Secret211 »

Witam Panowie mam takie pytanie. Buduje statek Bismarck kadłub drewniany , pomalowałem go podkładem do drewna (Białym) a następnie naniosłem na niego kolory , po jakimś czasie kolor malowania odparzyło i zaczęło wszystko odłazić , teraz jestem w kropce bo nie wiem co mam robić, czym malować aby takiego efektu już nie było , pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: Leon27 »

Nie wiem czy gdzieś na Kodze są porady na temat malowania drewna ale na pewno coś takiego by się przydało zamieścić tutaj w dostępnym miejscu. Najpewniej sporą rolę w malowaniu czegokolwiek odgrywa Capon który nakłada się bezpośrednio na drewno celem zaimpregnowania. Potem szlify. Podkłady . Szpachlówka i dalej szlify i malowanie właściwe. Z małymi detalami to nie problem bo nie musimy ich szpachlować tylko Capon jakiś lekki szlif i malujemy na właściwy kolor. Schody zaczynają się kiedy do malowania jest cały kadłub i to spory. Wiele Bismarków z drewnianymi kadłubami marnie skończyło bo albo coś popękało ponieważ drewno się zeschło albo zaczęło odpadać jak u kolegi. Dlatego warto się zastanowić czy nie kupić w tym przypadku za 300 zł kadłuba z laminatu i po problemie. W przypadku modeli robionych własnoręcznie takiej opcji już niestety nie ma.

Prośba do doświadczonych w malowaniu drewna aby napisali jak to malować właściwie przy założeniach :
1. Idealnie gładka powierzchnia bez podziału desek i widocznej jakiejkolwiek faktury drewna
2. Powierzchnia z zachowaną strukturą podziału i fakturą
Awatar użytkownika
Secret211
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2017, 16:45

Re: odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: Secret211 »

Dziękuje za odpisanie na posta , dziś rozmawiałem ze znajomym i polecił mi aby pomalować lakierem wodnym, nie wiem czy to jest dobry pomysł .
Mam jeszcze opcje aby okleić go elementami z papierowego Bismarcka
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 389
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: TomekA »

Nie wiem, czy to bylo tu kiedykolwiek wspomniane, ale istnieje taka stara zasada malarzy (w tym takze malarzy artystow), ze:
- "malowac zawsze tlustym na chude, ale nigdy chudym na tluste".

To znaczy, ze jesli polozysz podklad z jakiejs farby "tlustej", np. na bazie farby olejnej, itp., to nie powinienes na to klasc farby "chudej", na bazie wodnej, czyli np. akrylowej, bo akryl wtenczas sie zluszczy i odpadnie. Ale, bardzo dobrym jest wlasnie podklad z jakiejs farby chudej i na to polozona farba olejna czy takze akrylowa.

Nie wiem, czy to sie tyczy modelu tego kolegi Secret211, bo nie wspomnial on jaki konkretnie podklad dal, chudy czy tlusty i czy go polozyl na surowe drewno czy tez juz na drewno zaimpregnowane.
Awatar użytkownika
Secret211
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2017, 16:45

Re: odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: Secret211 »

w sklepie z lakierami pytałem się o jakiś podkład na drewno abym później mógł malować go sprayem
polecił mi jakiś podkład do drewna który się stosuje na oknach drewnianych ( puszka Dekoralu )
i okazała się do d...... , teraz muszę cały lakier zdzierać i od nowa coś kombinować tylko pyt. co ?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 389
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: TomekA »

Pewnie mysleli, ze zamierzasz malowac jakies meble...
Niestety, musisz dokladnie zeszlifowac czy zdrapac caly kadlub, az do surowego drewna i na to nastepnie polozyc warstwe jakiegos akrylowego podkladu, albo zwykla biala czy szara warstwe farby akrylowej i dopiero na to koncowa warstwe farby odpowiedniego koloru. Najlepiej uzywac aerografu. Pokrywa cienko i rowno. Tym razem idz do sklepu hobbystycznego a nie do Castoramy.
Pamietaj o zasadzie "tluste na chude, a nie odwrotnie"! Nie maluj drewna akrylami na kadlub pociagniety juz jakims lakierem czy olejem!!!
Awatar użytkownika
Secret211
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2017, 16:45

Re: odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: Secret211 »

no muszę, zależy mi na tym modelu bardzo więc czeka mnie poważna walka z kadłubem Bismarcka
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 389
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: TomekA »

Zakladam oczywiscie, ze uzyles drewna na kadlub (czy to lity klocek czy tez oplankowany na grodziach) dobrze wysezonowanego (przynajmniej 1 do 2 lat suszenia) i nie spekanego, wypaczonego...
Awatar użytkownika
Secret211
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2017, 16:45

Re: odpadające płaty lakieru z kadłuba

Post autor: Secret211 »

to jest model z gazetki hachcette on jest z cienkich listewek zbudowany , historia tego modelu jest taka ze dostałem go w spadku , poprzedni właściciel bardzo ten model z niszczył niedokładnie go zrobił , teraz go reanimuje i próbuję go doprowadzić do stanu prawidłowego
ODPOWIEDZ