"Panna Wodna" jak to ugryźć?

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
grane85
Posty: 0
Rejestracja: 15 sty 2017, 17:09

"Panna Wodna" jak to ugryźć?

Post autor: grane85 »

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum, nie bardzo wiedziałem gdzie go dodać, więc proszę o ewentualne przeniesienie.
Buduje model "Panny Wodnej" z Bojera, mam jednak pewne wątpliwości, a nie chciał bym na starcie popełnić nieodwracalne błędy. Niestety zarówno instrukcja jak i plany w tym modelu nie sprzyjają początkującym.

Pierwsze pytanie brzmi co to jest, po co, i jak to właściwe powinno wyglądać w modelu (zaznaczono na czerwono). Czy mam w tym miejscu po prostu wykonać komorę wielkości otworu w planach i pomalować ścianki na czarno:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Drugie pytanie. W modelu tym armaty są tuż obok gretingów (niebieska linia). Nie jestem znawcą szkutnictwa, a razi mnie to, i wydaje mi się co najmniej dziwne. Na logikę armata po wystrzale powinna się cofnąć, tak aby lufa się cała "schowała" w kadłubie i można ją było "nabić" do kolejnego strzału. Jednak tutaj armaty te ewidentnie nie mają gdzie się "cofnąć". Czy jest to błąd projektantów modelu? Możliwe żeby obsługa ładowała taką armatę wychylając się przez burtę? Wydaje się to absurdalne... A może gretingi powinny być na płasko z podłogą, i ciężkie armaty jeździły po nich? Myślałem aby zwęzić gretingi, ale to nic nie da bo armaty i tak się nie zmieszczą, a gretingi będą wtedy wyglądały głupio. Czy ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika
sebka35
Posty: 0
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:52

Re: "Panna Wodna" jak to ugryźć?

Post autor: sebka35 »

[*]Moje plany -Panny Wodnej opracowane przez Jana Schmidt są zupełnie inne
Załączniki
IMAG0526-1-1-1-1-1-1.jpg
Ostatnio zmieniony 16 sty 2017, 19:38 przez sebka35, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: "Panna Wodna" jak to ugryźć?

Post autor: kagra »

Co do Twoich pytań.Ten otwór za masztem służy dla liny grotreji która była mocowana na dolnym pokładzie.Tu jest tylko uproszczenie bo nie masz dolnego pokładu.Na dole zrób zaczep dla tej liny.W żadnym przypadku nie obudowuj tego wewnątrz.Drugie pytanie,Twoje rozumowanie jest słuszne.Albo armaty za duże albo niewłaściwie usytuowane gretingi.To jest właśnie "urok"komercyjnych zestawów.Niekiedy kłócą się logiką.W tym wypadku zostaje umieścić gretingi równo z podłogą.Pozdrawiam.K.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: "Panna Wodna" jak to ugryźć?

Post autor: Slawek Kromer »

Tu jest relacja można popatrzeć
viewtopic.php?f=7&t=21286
sebka35 - dlaczego to pisane jest szyfrem " Mije plany Panny Wodnej Jana Schmidt są zupełnie inne"
grane85
Posty: 0
Rejestracja: 15 sty 2017, 17:09

Re: "Panna Wodna" jak to ugryźć?

Post autor: grane85 »

Sebka twoje plany dotyczą statku wycieczkowego zbudowanego na poniemieckim trałowcu w połowie XX wieku. Model "Panny Wodnej" budowanej przez mnie to pinka z XVII wieku, brała udział w bitwie morskiej pod Oliwą, gdzie Polska flota pokonała Szwecką.

Kagra dziękuję za podpowiedź, dużo mi pomogłeś. Z tym mocowaniem liny grotreji w życiu bym się z tych planów nie domyślił. Gretingi zostaną umieszczone równo z podłogą. Zanim się do tego zabiorę powinienem przeliczyć skale zarówno armat jak i samych gretingów, ale chyba nie chcę się już denerwować. Wydaje mi się że mam jeszcze za mało doświadczenia na zbyt obszerne przeróbki zestawu, więc potraktuję ten model jako pole do nauki. Jak będę się czuł na siłach to kolejny model będzie z planów a nie z zestawu.

Sławku znam tą relację, szkoda że autorowi nie starczyło cierpliwości na skończenie jej na forum, miał bym "gotowca" do podglądania. Swoją drogą muszę przyznać że jak na pierwszy drewniany model, Redowi szło bardzo dobrze. Chciał bym choć w przybliżeniu odnieść podobny efekt. Ciekaw jestem jakiego gatunku jest drewno, którym zostały tam wypełnione przestrzenie między wręgami.
ODPOWIEDZ