Statek Ro-Lo

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 0
Rejestracja: 02 sty 2017, 15:59

Statek Ro-Lo

Post autor: Thor »

Witam.
Jeżeli można to chciałbym przedstawić wizję budowy kadłuba pewnego statku a chętni forumowicze potem poznęcają się nade mną - laikiem w sprawach modelowania.. Czy taka forma wymiany wiedzy i wrażeń jest dopuszczalna w gronie tego forum?
Sprobujmy, ok?

Skala modelu: 1:125
Dlugosc modelu: ok 1640 mm
Szerokosc modelu: 204 mm
Zanurzenie modelu: 67 mm

Problematyczne sprawy: otwierana furta rufowa na całą szerokość statku, dwie śruby / dwa silniki - sruby daleko za kadłubem czyli rury za kadłubem w których idzie wał, stabilizatory wysuwane z kadłuba ( takie skrzydła kilku- kilkunasto- metrowe, jak w samolotach:) )

Wpadłem oto na taki pomysł (jeśli chodzi o kadłub): powycinać w polistyrenie, dosyć gęsto, wregi, wodnice, wzdluznice, dokleić płaskie dno i płaską burtę - połączyć ze sobą to wszystko i na koniec brakujące elementy poszycia kadłuba wykonać na modelu poprzez rozłożenie na wregach-wodnicach-wzdluznicach jakiejś maty - którą potem wraz z resztą poszycia będę mógł zalaminowac..
Co myślicie panowie o tym?
Czy lepiej robic kopyta?
Pozdrawiam
Jan
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: futaba »

Opis fajnie, ale może jakieś foto albo przynajmniej rysunek tego statku.
I pytanie czy ma to być model dla modelu czy będzie jakieś konkretne zastosowanie?
Jeśli ma to być jednorazowy egzemplarz, to szkoda czasu i materiału na kopyto.
W tym wątku http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=523&t=46253 na samym początku masz kilka fotek i trochę opisu przy budowie modelu podobnych gabarytów. Przeczyta, obejrzyj i napewno trochę się wyjaśni no i powstaną nowe pytania :)
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 0
Rejestracja: 02 sty 2017, 15:59

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: Thor »

Dziękuje Futaba za zainteresowanie.
Wątek kolegi acdd to znam na pamięć :). Kolega acdd właśnie nieświadomie zachęcił mnie żebym zrobił ten model o którym pisałem. Pytań mam przeogromną ilość ale niektóre sprawy chciałbym nauczyć się na swoich błędach - liczę, że to nie będzie mój ostatni model. Aczkolwiek ten konkretny statek chciałbym zrobić jeden jedyny - a służyć miałby do uciechy zmysłów ale nie tylko oczu. Ma pływać, wszelkie systemy na nim powinny działac (furty, dźwig, stabilizatory, stery itp.), wjazdy, rampy. Pokłady powinny być otwierane aby młodzi adepci okrętownictwa (tego dużego okrętownictwa) mogli zbadać co na takim statku w środku się znajduje i jak działa.
Oto część nadwodna tego statku:
kraftca_1.jpg
kraftca_1.jpg (36.24 KiB) Przejrzano 9492 razy
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: acdd »

No proszę... nie wiedziałem że moja twórczość jest inspiracją dla innych... ale skoro już to niezmiernie mi miło... co do poszycia to dobrze kombinujesz... tam gdzie burta jest prosta to dać kawał polistyrenu lub sklejki (wedle uznania) natomiast tam gdzie kadłub zaczyna się zginać sugeruję listewki... polecam drewniane ponieważ w naturalny sposób dopasowują się do kształtu kadłuba... odradzam wypełniać krzywiznę kadłuba laminatem a to z tego względu że później będziesz musiał wyciągnąć kształt na szpachli co jest problematyczne... lepiej dać listewki które zrobią Ci kształt a na to laminat.

Co do napędu... jeden silnik 12V wystarczy... połączyć oba wały kołami zębatymi... lub dać dwa silniki per wał i połączyć je kołami zębatymi odpada wtedy problem z obrotami per silnik lub dać dwa silniki per wał i nie łączyć ich kołami zębatymi :) (ale to wedle uznania) wały i tuleja wału są do kupienia więc to nie jest problem... co do rampy załadunkowej to drzwi nie muszą być szczelne i tak wystają ponad linię wodną... kluczem do sukcesu musi być szczelna komora załadunkowa (tam gdzie wjeżdżają tiry) samo podnoszenie klapy odbywa się na linach więc nie powinieneś mieć problemu z ukryciem mechanizmu zwykły mikrosilnik do którego mocujesz bęben kilka bloczków i po sprawie... co do skrzydeł to osobiście bym je sobie darował... Bardzo skomplikowany mechanizm który ma prawo działać w oparciu o żyroskop... więc skrzydła zrobiłbym albo wyciągnięte statyczne albo po prostu schowane.
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: acdd »

Nie wiem jakie doświadczenie stoi za chęciami budowy tej jednostki... jeśli ma być to pierwszy model to odradzam...
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 0
Rejestracja: 02 sty 2017, 15:59

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: Thor »

odradzasz co? budowę? eeeeee...
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: acdd »

Jeszcze raz i powoli...

Nie wiem jakie doświadczenie stoi za chęciami budowy tej jednostki... Jeśli ma być to pierwszy model to odradzam...

Przyznam się że zamiast "eeee" spodziewałem się informacji na temat dorobku modelarskiego...

Widzę że za słowo kluczowe mojej wypowiedzi Przyjął Pan Panie Janie słowo odradzam... :)

Proszę mieć na uwadze że jak Pan zaczniesz to musisz Pan skończyć... inaczej powiem "a nie mówiłem?".
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: rychenko »

Witam
Już kilka razy mówiłem sobie ze nie będę zabierał głosu w relacjach jeśli dana relacja nie dotyczy mojego modelu ale niekiedy trudno się opanować aby nie napisać jak się czyta cos takiego

„ co do poszycia to dobrze kombinujesz... tam gdzie burta jest prosta to dać kawał polistyrenu lub sklejki (wedle uznania) natomiast tam gdzie kadłub zaczyna się zginać sugeruję listewki... polecam drewniane ponieważ w naturalny sposób dopasowują się do kształtu kadłuba... odradzam wypełniać krzywiznę kadłuba laminatem a to z tego względu że później będziesz musiał wyciągnąć kształt na szpachli co jest problematyczne... lepiej dać listewki które zrobią Ci kształt a na to laminat.

Co do napędu... jeden silnik 12V wystarczy... połączyć oba wały kołami zębatymi... lub dać dwa silniki per wał i połączyć je kołami zębatymi odpada wtedy problem z obrotami per silnik lub dać dwa silniki per wał i nie łączyć ich kołami zębatymi (ale to wedle uznania) wały i tuleja wału są do kupienia więc to nie jest problem”


ACDC to w jaki sposób sam budujesz swój model to Twoja sprawa ale nie dawaj swoich „złotych” pomysłów „rad” innym proszę, zanim może coś napiszesz to przeczytaj choć tekst z silnikami i kołami zębatymi zasługuje na miano „złote usta” tak samo jak sugestie aby do budowy modelu pływającego używać sklejki czy listew a nie laminatu , gratuluje porady !!! :lol:
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: acdd »

Ryszardzie... zwróć uwagę że użyłem słów "polistyrenu lub sklejki (wedle uznania)" uznając że budowniczy sam podejmie decyzję z jakiego materiału chce skorzystać... Pamiętaj proszę że nie ma monopolu na budowanie modeli...

Poza tym cytuję Twój wpis "tak samo jak sugestie aby do budowy modelu pływającego używać sklejki czy listew a nie laminatu" tu cytuję "lepiej dać listewki które zrobią Ci kształt a na to laminat"

Ryszardzie proszę nie nalegaj abym powstrzymywał się od rad... ponieważ uważam że moje rady są cenne... chociaż by z tego względu że sugerują a nie dyktują jak powinno się robić... tym samym ograniczasz mi wolność dzielenia się doświadczeniami z innymi... jeśli masz odmienne zdanie to podziel się ale nie krytykuj.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 0
Rejestracja: 02 sty 2017, 15:59

Re: Statek Ro-Lo

Post autor: Thor »

futaba pisze:Opis fajnie, ale może jakieś foto albo przynajmniej rysunek tego statku.
I pytanie czy ma to być model dla modelu czy będzie jakieś konkretne zastosowanie?
Jeśli ma to być jednorazowy egzemplarz, to szkoda czasu i materiału na kopyto.
W tym wątku http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=523&t=46253 na samym początku masz kilka fotek i trochę opisu przy budowie modelu podobnych gabarytów. Przeczyta, obejrzyj i napewno trochę się wyjaśni no i powstaną nowe pytania :)


kolego Futaba - narosło mi jedno wielkie pytanie. Nie wiem jak dobrać moc i typ silników. Chcę dwa wały, dwa silniki, dwie śruby. Tak jak na rzeczywistym statku. Trochę trąci to ironią, bo wiele razy na rzeczywistych statkach dobierałem typ i moc napędu ale w modelarstwie to chyba bardziej działa doświadczenie niż obliczenia... Czy znajdę gdzieś jakiś "poradnik" jak dobrac naped? Nie przejrzałem jeszcze całego forum ale mam już wycięty cały kadłub wewnętrzny od grodzi siłowni do dziobu, i zaprojektowane wręgi siłowni i rufy. Teraz chce się zabrać za wycinanie siłowni ale nie wiem czy na 100% starczy miejsca na silniki i inne wszelkie oprzyrządowanie.
Aha.. statek zmienil skalę na 1:100. 2m dlugosci, 25.5 cm szerokości i zanurzenie będzie 8.5 cm.
ODPOWIEDZ