Shipyard - Papegojan 1624 / 1:72

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Shipyard - Papegojan 1624 / 1:72

Post autor: lkemot »

Kolor drewniany typu dąb uzyskasz mieszając kolor brązowy i żółty, a jasny na pokłady biały, brązowy i żółty. Powinny być to kolory trasparentne (czyli przezroczyste, np talensa),
ale
Dobra rada, ponieważ zacząłeś po latach i trochę zainwestowałeś w model to mam dla Ciebie taką propozycję:
- Pokłady zrób z forniru brzozowego 0,8mm kupionym np. na allegro
- burty po oklejeniu papierem pierwszej warstwy zrób z balsy 1mm kupionej w dowolnym sklepie modelarskim (lub z forniru).

W moim podpisie masz linki do relacji Lexingtona, który był robiony właśnie taką metodą - oczywiście jest tam dużo części papierowych malowanych na drzewniano. W tej relacji (i w wielu innych) zobaczysz sobie dokładnie jak się te rzeczy robi i jak i czym maluje.
Myślę, że będzie to najlepsza droga do szczęśliwego zakończenia prac i zadowolenia z roboty...

Chyba, że jesteś ortodoksyjnym kartonowcem, ale w tym przypadku to odpada malowanie całości tylko retusz brzegów.

No i życzę powodzenia i wytrwałości w modelowaniu...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Moned
Posty: 0
Rejestracja: 11 lis 2016, 19:15

Re: Shipyard - Papegojan 1624 / 1:72

Post autor: Moned »

Niestety sprawa ma się tak że nie mam za wiele czasu na budowę modelu a co dopiero na waloryzację. Musze ukończyć model przed końcem zimy, ponieważ mam niestety inne obowiązki.
Jeśli chodzi o mieszanie kolorów to rzeczywiście w instrukcji jest podane 1:3 brązowy z żółtym, no ale na pokład jest to samo też 1:3. Jeśli możesz podać prawidłową proporcje to będę bardzo wdzięczny.
Same farby są niezłe, choć nie wiem jaka to firma nic tu nie pisze. Ktoś z forum sugerował że to może Renesansy.
Pozdrawiam i liczę na zaprezentowanie mniej więcej prawidłowych proporcji.
Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Shipyard - Papegojan 1624 / 1:72

Post autor: jakmiz »

Cześć. Od jakiegoś czasu też "tworze " ten model ( z zestawu). Jestem na etapie kończenia kadłuba. Farby to rzeczywiście Renesans ( widać na niektórych zdjęciach z instrukcji). Ja musiałem dokupować w tubkach, bo te z zestawy powysychały. Co do pokładów jeśli chcesz malować , a nie robić z drewna, to najpierw podkład z koloru 03, a później baaardzo rozwodnioną mieszanka 3:1 farb 15 i 29.
Zdjęcia tak na szybko ,więc trochę słaba jakość.
Pozdrawiam Kuba
Załączniki
20161231_145716.jpg
20161231_145741.jpg
20161231_145800.jpg
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
Awatar użytkownika
MSB
Posty: 0
Rejestracja: 14 lis 2016, 15:49

Re: Shipyard - Papegojan 1624 / 1:72

Post autor: MSB »

Witam,
z tym co napisał jakmiz jak najbardziej trzeba się zgodzić, proporcje mogą być trochę inne, ja opisując malowanie elementów drewnianych na stronie napisałem o proporcjach 4:1.
Ogólnie możesz je dobrać w zależności od tego jaki kolor chcesz uzyskać, te są takie wyjściowe, ale Ty najlepiej weź białą kartkę i mieszaj farbki i maluj, aż Ci się spodoba to co zobaczysz.
Jeszcze jedna rzecz, o której nikt nie wspomniał, jeśli chcesz uzyskać ciemniejszy kolor wcale nie musisz zmieniać proporcji farby. Wystarczy mniej ją rozcieńczyć wodą albo pomalować dwie warstwy więcej, oczywiście jak poprzednie już będą suche.
Potem warto zabezpieczyć czymś farbę przed starciem, wg mnie najlepiej czymś matowym, ale wcale nie musisz używać tego co proponowałem we wpisie, tutaj dowolność jest już duża.
Przeznacz chwilę, żeby popróbować i zobaczyć jak to działa, dzięki temu zaoszczędzisz potem dużo czasu, bo części "drewnianych" w żaglowcu jest ogromna ilość.
Pozdrawiam,
MSB
Moned
Posty: 0
Rejestracja: 11 lis 2016, 19:15

Re: Shipyard - Papegojan 1624 / 1:72

Post autor: Moned »

Witam po dłuższym czasie.
Niestety obecnie nic nowego nie przybyło, natomiast męczę się trochę z tym kolorem i doszedłem do wniosku że pokład chciał bym mieć jasny identyczny jak ze zdjęć z tego opisu.
Nie wiem jak oni to zrobili ale na pewno nie z tych farb dołączonych w zestawie.

Pytanie jest takie czy jeśli taki jasny zrobię pokład to będzie ok czy raczej nie do zaakceptowania ? Nie ukrywam że taki kontrast bardzo mi się podoba i nawet znalazłem identyczny kolor w sklepie modelarskim.
Załączniki
DSC09679.JPG
DSC09681.JPG
Awatar użytkownika
MSB
Posty: 0
Rejestracja: 14 lis 2016, 15:49

Re: Shipyard - Papegojan 1624 / 1:72

Post autor: MSB »

Witam,
wcześniej podałem Ci link do strony na której opisałem, jak uzyskać taki kolor pokładu. Ale akurat miałem do zrobienia małą część w takim kolorze i postanowiłem to nagrać. Filmik może piękny nie jest, do tego jest nagrany pionowo, ale myślę, że widać o co chodzi ;) Do tego jest trochę przydługi, ale pokazałem też mieszanie, żeby nie było, że dałem farby inne niż z zestawu :P

Link do filmiku

Wcześniej część była oczywiście pomalowana farbą 03. Po wyschnięciu można pomalować jeszcze raz, jeśli kolor jest za jasny. No i ogólnie efekt jest taki, jak w moim HMS Wolf czy tym Papegojanie. Żeby uzyskać ciemniejszy kolor na burtach, można też pod spód pomalować farbą 15 zamiast 03. Spójrz tu na burty, chociaż w Twoim modelu taki pomarańczowy kolor trochę nie pasuje, więc wolałbym malować tak jak pokłady tylko nałożyć więcej warstw (lub mniej rozwodnionych).
A czy taki efekt jest realistyczny ciężko mi powiedzieć, wg mnie rzeczywiste jednostki były dużo brudniejsze, bardziej zabałaganione i ogólnie wszystko było w gorszym stanie niż w modelach.
Mam nadzieję, że już sobie poradzisz z pomalowaniem pokładu tak jak chcesz.
Pozdrawiam,
MSB
ODPOWIEDZ