Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Slawek Kromer »

Teraz gablotka nabrała wyglądu - dostała nogi (chyba sama nigdzie nie wyjdzie) :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Cześć
Niestety nie udało mi się skończyć mojego Enterpriza przed świętami, było za mało czasu a za dużo pracy. Zamontowałem na stałe szalupy na pokładzie i zrobiłem buchty.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Przez trzy dni w wolnych chwilach wiązałem buchty. Wykręciłem 45 m linki i wszystko zużyłem na buchty. Wiązałem je w ten sposób.
4.JPG

To tylko część, resztę już wcześniej zamontowałem na modelu. W sumie założyłem 172 st. Pozostało jeszcze kilkanaście szt przy grotmaszcie ale niestety nie ma takiego sposobu żeby je teraz tam założyć.
5.JPG

No i parę fotek jak to wygląda na modelu.
6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

W sumie na moim modelu założyłem prawie 900 mb różnych linek. Kiedy to przeliczyłem na skalę 1:1 to okazało się, że na oryginalnym okręcie było prawie 30 km. Lin. Aż trudno w to uwierzyć, że załoga się w tej plątaninie lin nie pogubiła. To taka mała refleksja na koniec.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Cześć
Moja przygoda z Enterprizem powoli zbliża się do finału. Zrobiłem sobie taką tabliczkę „znamionową”. Literki wydrukowałem na drukarce, następnie nakleiłem na 2 mm sklejkę.
1.jpg

Następnie przy pomocy lasera ręcznego to znaczy ręcznej piłki włosowej wycinałem.
2.jpg

Najpierw wyciąłem i wyszlifowałem literki nazwy okrętu. Szlifowałem iglakami i paskami papieru ściernego.
3.jpg

Wreszcie wyszlifowałem wszystkie literki. Większe mają wysokość 17 mm a mniejsze 11 mm.
4.jpg

Literki przygotowane do malowania.
5.jpg

Pomalowane i ułożone na czarnym kartonie. Ramkę wykonałem z listewki którą zakupiłem w necie. Listewka ma szerokość 11 mm.
6.jpg

Ramkę i literki pomalowałem złotolem. Zrobiłem wkładkę z 2 mm sklejki pomalowałem ją czarnym akrylem i nakleiłem na nią pomalowane literki. Użyłem kleju polimerowego.
7.jpg

Wkleiłem wkładkę w ramkę i dorobiłem podpórki.
8.jpg

Tabliczka gotowa.
9.jpg

Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Witek... »

Prezentuje się pięknie. Lepsze jak spod lasera.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Slawek Kromer »

Tabliczka wyszła super
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Nadszedł koniec mojej zabawy z Enterprizem. Model już na stałe zacumował w gablocie. Na koniec jeszcze tradycyjnie kilka fotek.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Na tylnej ściance gabloty powiesiłem baner przedstawiający morze z lądem w tle.
4.jpg

5.JPG

Model zajmuje sporo miejsca w holu, postanowiłem więc wykorzystać gablotę jako swego rodzaju "lampkę nocną". Zamontowałem więc w gablocie kolorowe ledy i w zależności od nastroju zmieniam kolor światła.
Powstaje wtedy taki mały baśniowy świat.
6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

I to już koniec mojej relacji.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: dali »

Noooo :shock: Zdzisław, jesteś wielki, podziwiam Cię i gratuluję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Kapitansio »

Witam
Gigantyczna praca. Piękna robota. Postawienie w gablocie w eksponowanym miejscu jak najbardziej
godne uwagi. Bardzo mi się podoba, bardzo.
Będę miał jednak małe "ale". Przyczepię się do oświetlenia. Dla mnie model taki powinien stać w półmroku. Skosem od dołu podświetlony słabym. "ciepłym" światłem. Oczywiście przewidziałbym możliwość włączenia silnego oświetlenia, aby osoby podziwiające miały dostęp do szczegółów.
Wszystkie te "neony" dyskotekowe w żaden sposób nie pasują do takiego arcydzieła. Takim "wsiowym" światłem kolorowym wręcz Zdzichu niszczysz swoją gigantyczną pracę. Zastrzegam: TO JEST WYŁĄCZNIE MOJE ZDANIE. Przemyśl to, może koledzy coś podpowiedzą.
Ja od roku męczę HMS Pandorę ( 1:30). Wielkość więc zbliżona. Niestety, mało jestem w stoczni, a więcej po szpitalach. Przyszłość zanosi się ponuro. Życzcie mi dużo zdrowia, bo zapewne będę go potrzebował.
Pozdrawiam
Kapitansio.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Slawek Kromer »

Witam
Dotarłeś do końca budowy pięknego żaglowca -Gratuluje
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: kagra »

Piękny model.Prezentuje się wspaniale.Gratulacje Zdzisiu.Pozdrawiam.Kazimierz.
ODPOWIEDZ