Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Szycia żagli ciąg dalszy. Uszyłem wszystkie żagle rejowe grotmasztu. Okazuje się, że przy skali mojego modelu nie jest to takie proste. Nie mogę sobie pozwolić na żadne uproszczenia. Postępy w modelowaniu niewielkie ponieważ roboty wokół domu latem co nie miara i brakuje wolnego czasu na modelowanie. Pokażę dzisiaj jak wykonałem grotżagiel. Okazało się też że zapomniałem o knagach na grotmaszcie. Obecnie nie mam już możliwości zamontowania knag na grotmaszcie, więc trochę pokombinowałem i dołożyłem kołkownice. Może to i nie całkiem zgodne z zasadami szkutnictwa ale co mi tam, na konkurs z modelem się nie wybieram.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
Tak do wygląda od spodu platformy marsa.
Tak do wygląda od spodu platformy marsa.
Bloczki grot rei. Dodatkowo zamontowane na tak zwaną przetyczkę 12 bloczków na platformie marsa ( 8 bloczków podwójnych i 4 pojedyncze).
Bloczki grot rei. Dodatkowo zamontowane na tak zwaną przetyczkę 12 bloczków na platformie marsa ( 8 bloczków podwójnych i 4 pojedyncze).
Bloczki do mocowania rei drugiego piętra.
Bloczki do mocowania rei drugiego piętra.
Zawiązałem też wszystkie bloczki do mocowania rei  na grotmaszcie.<br />Bloczki grotbramstengi.
Zawiązałem też wszystkie bloczki do mocowania rei na grotmaszcie.
Bloczki grotbramstengi.
Druga strona.
Druga strona.
Tak to wygląda u mnie.
Tak to wygląda u mnie.
Autor pisze, że w modelach identyczny sposób mocowania żagla jest nie możliwy. <br />Okazało się jednak, że w skali mojego modelu jest to możliwe.
Autor pisze, że w modelach identyczny sposób mocowania żagla jest nie możliwy.
Okazało się jednak, że w skali mojego modelu jest to możliwe.
Od Sławka Kromera otrzymałem takie oto materiały dotyczące sposobu wiązania żagli. Jest bardziej autentyczny. Wybrałem sposób z podwójną linką.
Od Sławka Kromera otrzymałem takie oto materiały dotyczące sposobu wiązania żagli. Jest bardziej autentyczny. Wybrałem sposób z podwójną linką.
Tak zawiązałem żagiel do grot rei. Poprzednie żagle rejowe czyli żagle rejowe bezanmasztu wiązałem do rei powszechnie stosowanym w modelarstwie tak zwanym ściegiem łańcuszkowym. Tutaj zastosowałem nieco inną metodę bardziej zbliżoną do oryginału.
Tak zawiązałem żagiel do grot rei. Poprzednie żagle rejowe czyli żagle rejowe bezanmasztu wiązałem do rei powszechnie stosowanym w modelarstwie tak zwanym ściegiem łańcuszkowym. Tutaj zastosowałem nieco inną metodę bardziej zbliżoną do oryginału.
W ten sposób zamontowałem dodatkowe kołkownice przy grotmaszcie.
W ten sposób zamontowałem dodatkowe kołkownice przy grotmaszcie.
Dodatkowe kołkownice grotmasztu.
Dodatkowe kołkownice grotmasztu.
Obciąłem nadmiar płótna i obszyłem żagiel likliną. Grotżagiel ma 37 cm wysokości i 60 cm szerokości.
Obciąłem nadmiar płótna i obszyłem żagiel likliną. Grotżagiel ma 37 cm wysokości i 60 cm szerokości.
Żagiel naciągnięty na formę i przesmarowany rozcieńczonym Pattexem.
Żagiel naciągnięty na formę i przesmarowany rozcieńczonym Pattexem.
Grotżagiel uszyty. Przeszyte bryty i wzmocnienia.
Grotżagiel uszyty. Przeszyte bryty i wzmocnienia.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Zamontowałem grotżagiel i sten grotżagiel . Zamontowałem też kołkownice na belkach łączących ganki (zgodnie z wycinanką), wcześniej to przegapiłem. Powstała nowa plątanina linek. Okazuje się jednak, że można się w tym połapać. Linki na wszystkich masztach mają podobną zasadę działania z niewielką różnicą dotyczącą miejsca odłożenia. Przeraża mnie tylko długość linek. Na przykład na gejtawy sten grotżagla poszło prawie 4,5 mb. linki. Musiałem więc trochę tych linek nakręcić, a do końca ożaglowanie jeszcze droga daleka.
Na razie na tyle.
Pozdrawiam Zdzisław
Załączniki
Tak musiałem montować gejtawy i gordingi sten grotżagla
Tak musiałem montować gejtawy i gordingi sten grotżagla
3.JPG
2.JPG
Kołkownice na belkach łączących ganki
Kołkownice na belkach łączących ganki
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Slawek Kromer »

Witam
Miałem okazje oglądać model z bliska -robi wrażenie
P1012612.JPG
P1012612.JPG (90.37 KiB) Przejrzano 7852 razy

.Zdzisław pokazał co i jak robi oraz zwiedzaliśmy okolice i nie tylko
P1012630.JPG
P1012630.JPG (88.82 KiB) Przejrzano 7852 razy
P1012642.JPG
P1012642.JPG (157.18 KiB) Przejrzano 7852 razy

Dzięki za tak serdeczna przyjęcie szkoda że tak szybko trzeba było wracać
Sławek
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: PanLipazMiodem »

Robi wrażenie ta wielkość.
I tu faktycznie trzeba robić zdjęcia z drugiego pokoju :)
Zdzisław zamiast tej drabiny to do żyrandola se przyczep jakieś linki i bądź jak Ethan Hunt.

mission.jpg


Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Hadżi »

Witam!

Model rzeczywiście imponujący i prezentuje się świetnie i modelarze też. Ja nikomu nic nie zazdroszczę ale myślę, że w przyszłym roku tez go obejrzę realnie w Tczewie.

Gratuluje i pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: oksal »

Zdzisiu, jestem juz w domu u rodziny zony.
Dzieki Zdzisiu za goscinę. Szkoda ze moglem byc tylko pare chwil. Dzieki za umozliwienie zobaczenia na zywo dobrej prawdziwej modelarskiej roboty. E to piekna sztuka. Fajnie ze dbasz o szczegóły
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam.
Dawno mnie tutaj nie było. Wena mnie opuściła i gdzieś się szlajała przez ponad dwa miesiące, ale w końcu wróciła i zabrałem się za modelowanie. Uszyłem i zamontowałem kolejny żagiel. Mam nadzieję,
że powolutku będę szył następne.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam Zdzisław
Załączniki
Powstało takie akwarium. Gablotka jest lekka i można ją swobodnie przenosić. Szebeka w efekcie wylądowała w biurze mojego syna.
Powstało takie akwarium. Gablotka jest lekka i można ją swobodnie przenosić. Szebeka w efekcie wylądowała w biurze mojego syna.
Z kątownika aluminiowego o wymiarach 10 mm x 10 mm x 1,5 mm wyciąłem u wygiąłem ramkę na gablotkę. Ścianki gablotki wyciąłem z transparentnej pleksy i wszystko razem skleiłem klejem.
Z kątownika aluminiowego o wymiarach 10 mm x 10 mm x 1,5 mm wyciąłem u wygiąłem ramkę na gablotkę. Ścianki gablotki wyciąłem z transparentnej pleksy i wszystko razem skleiłem klejem.
Chciałem się też pochwalić, że dostałem od Sławka Kromera model Szebeki. Co prawda okręt chyba ostatnio wpadł w jakąś zasadzkę i był trochę poturbowany, ale po remoncie w mojej stoczni odzyskał (mam taką nadzieję?) dawną świetność. Od znajomego stolarza dostałem dechę z orzecha i dorobiłem z niej podstawę pod gablotkę na model. Jej wymiary to 68 cm <br />x 38 cm i grubość 18 mm.
Chciałem się też pochwalić, że dostałem od Sławka Kromera model Szebeki. Co prawda okręt chyba ostatnio wpadł w jakąś zasadzkę i był trochę poturbowany, ale po remoncie w mojej stoczni odzyskał (mam taką nadzieję?) dawną świetność. Od znajomego stolarza dostałem dechę z orzecha i dorobiłem z niej podstawę pod gablotkę na model. Jej wymiary to 68 cm
x 38 cm i grubość 18 mm.
Wykręciłem ponad 25 mb. linek i prawie wszystko zużyłem do zamontowania tego jednego żagla. Zwiększa się plątanina linek ale model z każdym następnym żaglem bardziej mi się podoba. Tylko miejsca na robienie zdjęć tak jakby mniej było.
Wykręciłem ponad 25 mb. linek i prawie wszystko zużyłem do zamontowania tego jednego żagla. Zwiększa się plątanina linek ale model z każdym następnym żaglem bardziej mi się podoba. Tylko miejsca na robienie zdjęć tak jakby mniej było.
Wszystko tak jak w poprzednich żaglach.
Wszystko tak jak w poprzednich żaglach.
Szczegóły montażu i sposób wiązania linek.
Szczegóły montażu i sposób wiązania linek.
Zamocowałem żagiel do rei i dołączyłem wszystkie potrzebne linki. Średnica linek to 0,45 mm.
Zamocowałem żagiel do rei i dołączyłem wszystkie potrzebne linki. Średnica linek to 0,45 mm.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Zamontowałem największy sztaksel na moim modelu. Jego największe wymiary to 60 cm wysokości x 36 cm szerokości. Nie myślałem , że wykonanie tak prostego żagla zajmie mi tyle czasu. Najpierw na podstawie wykonanego z brystolu szablonu narysowałem żagiel na płótnie. Następnie przeszyłem bryty i naszyłem wszystkie wzmocnienia. Po czym żagiel wyprasowałem żelazkiem parowym. Następnie wykonałem ze styropianu formę, za pomocą szpilek rozpiąłem na niej żagiel i całość przesmarowałem rozcieńczonym pattexem.

1.JPG


Następnego dnia po wyschnięciu kleju zdjąłem żagiel z formy i ponownie wyprasowałem żelazkiem.
Obciąłem nadmiar płótna i przyszyłem liklinkę. Przyszywałem liklinkę ręcznie ponad 5 godzin. Wykręciłem i zamontowałem potrzebne linki i bloczki oraz przywiązałem 18 szt haczyków (średnio na godzinę wiązałem 4 haczyki). Teraz dopiero zdaję sobie sprawę z tego ile trudu wymagało kiedyś uszycie prawdziwego oryginalnego żagla, w dodatku kiedy wszystko trzeba było szyć ręcznie.

2.JPG


Przy montażu żagla opierałem się na wycinance oraz na tym rysunku z książki Peterssona. Wycinanka wykonana jest do skali 1:96 a więc nie zawiera wszystkich szczegółów.
2a.jpg


A tak to wygląda u mnie
3.JPG


No i tradycyjnie wygląd modelu w chwili obecnej
4.JPG

Tyle na dzisiaj. Do następnego razu.
Pozdrawiam zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Zamontowałem pozostałe sztaksle fokmasztu. Teraz zabieram się za żagle rejowe fokmasztu.
Do tej pory wykonałem i zamontowałem 12 żagli, pozostało jeszcze 8. mam jednak ochotę na żagle wytykowe, ale wtedy musiałbym dodatkowo uszyć jeszcze 12 żagli. Więc w sumie musiałbym jeszcze uszyć i zamontować 20 szt. żagli. Ale to jeszcze daleka droga do tego.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam Zdzisław

5.JPG


5a.JPG


5b.JPG
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Ostatnio to tylko kręcę linki, przeszywam bryty, szyję liklinki, wiążę bloczki, wyblinki, skręcam z drutu haczyki, kółeczka – pierdołki. Nie mniej jednak w dalszym ciągu uważam, że praca przy modelu to sama przyjemność. Powstają żagle rejowe fokmasztu,
Żagle uszyte i przesmarowane rozcieńczonym pattexem. Fokżagiel w trakcie obszywania liklinką.
1.JPG

Część bloczków , linek i zbloczy
2.JPG

Nie miałem jednak pojęcia, że do zamontowania fokrei i fokżagla (który nie jest największym żaglem), będę potrzebował aż 63 bloczki. Użyte prze zemnie bloczki to bloczki 10, 8,7,6 i 5 mm , zarówno pojedyncze jak i podwójne.
Na samej fok rei na stałe zamontowanych jest 24 bloczki. 13 bloczków zamontowałem na platformie marsa na tgzw. przetyczkę (8 podwójnych i 5 pojedynczych).
Tak to wygląda z góry.
2a.JPG

A tak od dołu.
2b.JPG

Staram się powiązać wycinankę z Peterssonem, żeby choć trochę upodobnić mój model do oryginału. Trzeba więc trochę godzin spędzić na planami.
Tak to wygląda na rysunkach Rigging Period Ship Models.
3.jpg

4.jpg

5.jpg

Poukładałem linki oraz część bloczków i zbloczy, żeby pokazać jak to wygląda przed zamontowaniem żagla. Widok od strony dziobu.
6.JPG

Znowu Petersson
7.jpg

A tak to wygląda u mnie od strony rufy.
8.JPG

Nie miałem pojęcia jak zamontować kontraszoty fokżagla. Za radą Sławka zamontowałem takie belki. Na ich końcach zamontowałem bloczki 5 mm. Linki od kontraszotów fokżagla odłożę na pachołkach burtowych.
9.JPG

Tyle na dzisiaj. Do następnego razu.
Pozdrawiam Zdzisław.
ODPOWIEDZ