Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

Sovereign of the Seas (1637)

Obrazek
Sovereign of the Seas został zamówiony przez króla Anglii Karola I w 1634 roku. Okręt został zaprojektowany i zbudowany przez królewskiego szkutnika Phinaesa Petta, który pracował wraz ze swoim synem Peterem Pettem w stoczni w Woolwich nad Tamizą. Był to drugi po Prince Royal (1610) trójpokładowiec jaki został wybudowany w angielskiej stoczni. Statek został zwodowany w dniu 16 października 1637 a służył od 12 lipca 1638. Okręt charakteryzował się niezwykle bogatymi i pełnymi przepychu dekoracjami. Centralną częścią bogato dekorowanej pawęży rufowej była postać króla Edgara nawiązując w ten sposób do wielkości Anglii w X wieku. Oprócz rufy i dziobu okręt posiadał również zdobione burty na całej długości. Wszystkie barokowe rzeźby wykonane wg projektu Antoniego van Dycka zostały pokryte złotą farbą, co tworzyło zamierzony kontrast z malowanym na czarno kadłubem (przez wrogów był on nazywany Złotym Diabłem). W chwili premiery był uzbrojony w 102 armaty a wszystkie działa były odlane z brązu. Jednostka w trakcie swojej 60-letniej służby w Royal Navy była kilkakrotnie remontowana i przebudowywana a także zmieniano jej nazwę na Sovereign, a następnie na Royal Sovereign. Okręt już jako Royal Sovereign zakończył swój żywot w porcie w Chatham, gdzie padł ofiarą przypadkowego pożaru, który zniszczył liniowiec doszczętnie do linii wodnej 27 stycznia 1697.
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

Witam wszystkich
Od pewnego czasu składam okręt Sovereign of the Seas wydawnictwa De Agostini. Jak napisałem składam czyli jestem Składaczem (do Modelarza brakuje mi jeszcze wiele lat świetlnych) i poprzez ten pryzmat należy oceniać moje dokonania. Obecnie jestem na ukończeniu poszywania (jak kadłub mniej więcej wygląda można zobaczyć w wątku testy) ale chciałbym zachować jakąś chronologię, dlatego zacznę od budowy owrężenia.
przygotowanie stoczni i wstępne ułożenie wręg na sucho
Obrazek
Obrazek
przygotowanie podłużnicy pod docelową podstawę
Obrazek
Obrazek
Obrazek
montaż konstrukcji
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS. Dzięki za ciepłe przywitanie w przywitalni ;) (ale się nie dziwię)
pozdrawiam
Paweł
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

Ciag dalszy relacji – na razie bez zbędnego rozpisywania się gdyż nie ma tu żadnych odkrywczych dokonań.
drugi pokład w trakcie montażu
Obrazek
w przerwach między montowaniem konstrukcji i przyklejaniem drugiego pokładu złożyłem pierwszą kotwicę
Obrazek
Obrazek
Obrazek
poszywanie - pierwsze poszycie to listewki bambusa, które wchodzą w skład kolekcji drugie to planki forniru lipy i sapele
Obrazek
Obrazek
Obrazek
bambus jako materiał na poszycie ma wady i zalety: dobrze się obrabia wzdłuż włókien i jest bardzo elastyczny można go skręcić w śmigło (bez wcześniejszej obróbki termicznej czy kąpieli wodnej) bez obawy, że pęknie (ta cecha bardzo była pomocna przy poszywaniu dolnych partii kadłuba)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
wadą jest to że bardzo ciężko się go przecina w poprzek włókien co się ujawni przy wycinaniu ambrazur,
i zakończony jakiś etap poszywania
Obrazek
Obrazek
Obrazek
na dziś tyle :roll:

pozdrawiam
Paweł
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 200
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: muli9 »

Dziwi mnie, że jeszcze nie dostałeś od nikogo opierdzielu za to poszywanie do "szpica".
Poczytaj o batensach, stealer-ach i jak prawidłowo podzielić przestrzeń do poszywania na listewki

poszycie.jpg
poszycie.jpg (53.13 KiB) Przejrzano 17157 razy
Awatar użytkownika
Piatnik81
Posty: 87
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:19
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: Piatnik81 »

muli9 pisze:Dziwi mnie, że jeszcze nie dostałeś od nikogo opierdzielu za to poszywanie do "szpica".


muli9 jest to pierwsze poszycie którego nie bedzie widać bo będzie pokryte fornirem lipy i sapele. Ja też bym się nie przejmował stealerami na tym etapie budowy, chyba że wyłącznie w ramach ćwiczeń.
Pozdrawiam serdecznie! Piotr
-------------------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Elżbietański galeon Revenge
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: jerry_bee »

muli9 pisze:Dziwi mnie, że jeszcze nie dostałeś od nikogo opierdzielu za to poszywanie do "szpica"

bo czytają relację znacznie uważniej:
ppawpp pisze:poszywanie - pierwsze poszycie to listewki bambusa, które wchodzą w skład kolekcji drugie to planki forniru lipy i sapele
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

witam,
Kolego Muli9 o batensach, stealer-ach itp. czytałem już jakiś czas temu (dobrze ponad rok), najpierw na PWM - wszystko to co napisał pan Tomasz Aleksiński, później wszystko na stronie Mareckiego (informacje oczywiście się pokrywają) i na kodze; informuję wszystkich że takowe się pojawią na drugim poszyciu. Ale dzięki że zajrzałeś :)

pozdrawiam
Paweł
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 200
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: muli9 »

Ok już się nie czepiam - ale nadal nie rozumiem sensu poszywania 2 razy...
Awatar użytkownika
Sance
Posty: 161
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:21

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: Sance »

są szkoły wypełniania są poszywania dwa razy poczytaj kogę są całe stosy takich relacji z wyjaśnieniem dlaczego.
Obrazek
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

poszywania ciąg dalszy
przykleiłem zgodnie z instrukcją elementy galerii rufowej ze sklejki i kontynuowałem poszycie, no i tragedia :o listwy nijak się nie schodzą (i to po obu stronach), chyba zaszalałem szlifując ostatnie wręgi :oops:
Obrazek
i tu się właśnie przydaje wstępne poszycie, wkleiłem dodatkowe listewki z resztówek
Obrazek
i wstępnie potraktowałem papierem ściarnym
Obrazek
i skrót z poszywania
Obrazek
Obrazek
te pocienienia w szpic są zgodne z instrukcją
Obrazek
i udało się, poszywanie zakończone
Obrazek
jedna strona jest już wyszlifowana
Obrazek
Obrazek
Obrazek
taki mniej więcej jest stan obecny
Obrazek
powoli szlifuję teraz drugą stronę (posiłkuję się klockiem i papierem 60 więc idzie bardzo powoli)
teraz relacja też zwolni

pozdrawiam
Paweł
pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ