Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
lucky
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:33

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: lucky »

Robi wrażenie
Powiem szczerze że sceptycznie podchodziłem do tego modelu ale widzę że wkładasz w to serce i dusze.
Robi wrażenie. Jeśli dalej będziesz to robił na tak wysokim poziomie to powstanie model wzorcowy tegoż zestawu :)
Gratuluje i kibicuje dalej :))
Lucky
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

dzięki Panowie,
dzisiaj w zasadzie nie ma się czym chwalić, tak tego jest niewiele (chroniczny brak czasu), ale lewa burta skończona i można by tu przystąpić do wykonywania galeryjek rufowych (niektóre krawędzie będą jeszcze docięte po wykonaniu ścianek na pokładach)
DSC_0210.JPG

DSC_0208.JPG

DSC_0207.JPG

DSC_0206.JPG

gdybym wykonywał model zgodnie z instrukcją bok części rufowej wyglądał by mniej więcej tak:
burty rufy.jpg

ja chciałbym się zbliżyć do "oryginału" i chcę doprowadzić by parapety i listwy ozdobne miały bardziej regularny/równoległy przebieg dlatego na niższym pokładzie wkleiłem dodatkowe nadburcie
DSC_0219.JPG

DSC_0211.JPG

jeszcze raz dla porównania z instrukcją, element burty, po oklejeniu listwami poszycia w powiększeniu
DSC_0222.JPG

DSC_0223.JPG

po tym zabiegu na pewno będę musiał zmienić układ parapetów i poręczy (relingów), dam radę

teraz mój pierwszy w życiu greting
kiedyś Adam (Oksal) napisał, że do celów modelarskich fantastycznie nadają się sztachety olchowe, sprzedawane w marketach budowlanych, taką sztachetę właśnie nabyłem, została ona pocięta wstępnie na listewki o przekroju 5x18mm, a potem na jeszcze drobniejsze listewki, ja potrzebowałem akurat 1x5mm
20151122_183250.jpg

z listewek stworzyłem pakiecik (sklejony na końcach) i po wyszlifowaniu płaszczyzn wykonałem na Proxxonach gretingowe "grzebyczki"
20151125_084843.jpg

DSC_0813.JPG

teraz wklejanie belek poprzecznych
DSC_0816.JPG

potem już tylko wycinanie, i szlifowanie, aby otrzymać dość mały drobiazg, (oczka zbliżone do 1x1mm, drobne to i delikatne)
DSC_0832.JPG

DSC_0835.JPG

DSC_0838.JPG

DSC_0839.JPG

perfekcyjne to jeszcze nie jest, wiem gdzie popełniłem błędy, ale i tak ten jest na pewno lepszy od zestawowych
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ryszardw »

Dobrze że kombinujesz i nie trzymasz się sztywno zestawu.Na gretingi dobry jest buk bo olcha jest miękka i krucha.Z buku robią deski kuchenne i taką zużytą można z powodzeniem pociąć.Robisz bardzo starannie .Trzymaj tak dalej.R
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: Zdzisław »

Witam
Dla mnie Twoje gretingi są super, jak zresztą cały model. Ja niestety nie mam frezarki i zrobiłem gretingi z gotowych kupionych elementów. Nie będę Ci nic doradzał bo mam zbyt małe doświadczenie modelarskie.
Natomiast Rysiu jest jednym z mistrzów modelarstwa i warto korzystać z jego doświadczenia. Śledzę z uwagą Twoją relację i czekam na ciąg dalszy.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: Leon27 »

I relacja umarła. Szkoda bo wszedłem niedawno w posiadanie SOTS.
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

oj tam zaraz umarła,
po prostu było wiele prac do wykonania, wszystko jest trochę rozgrzebane, nic nie skończone to i pokazywać nie ma w zasadzie co, ale po kolei,
wpierw należało doprowadzić ambrazury drugiej burty do porządku by były tak samo umieszczone względem poziomych planek poszycia (należało otwory działowe delikatnie podnieść lub opuścić), wyrysowałem przebieg planek na kadłubie starając się zachować symetrię względem drugiej burty
DSC_0225.JPG

DSC_0226.JPG

zakończyłem prace wewnątrz przy ambrazurach lewej burty
DSC_0228.JPG

DSC_0233.JPG

wykonałem okna (najlepsze - drewniane żadne tam plastiki)
DSC_0236.JPG

DSC_0238.JPG

DSC_0245.JPG

okna poszły do lakierni i oszklenia
DSC_0255.JPG

DSC_0256.JPG

DSC_0265.JPG

DSC_0266.JPG

otwór w kadłubie wykonuję już pod gotowe okno (jeszcze przed wykonaniem docelowych planek)
DSC_0271.JPG
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

potem drugie okno i plankowanie kadłuba w górę
DSC_0282.JPG

DSC_0300.JPG

to teraz można zamknąć ostatnim pokładem, ale...
instrukcja pokazuje jak należy zamknąć jeden z otworów
klapa.jpg
klapa.jpg (26.21 KiB) Przejrzano 7971 razy

pierwotnie zamierzałem wykonać coś zbliżonego (no tylko nie takie płaskie), ale zacząłem rozważać możliwość wykonania zejściówki, tylko patrząc w głąb to jest studnia
DSC_0283.JPG

z byle czego wykonany wpierw fałszywy a potem docelowy pokład
DSC_0292.JPG

DSC_0294.JPG

DSC_0320.JPG

pokłady można kończyć
a teraz będę kombinować jak z tych elementów wykonać znośną galerię boczną,
DSC_0357.JPG

która będzie współgrać z resztą kadłuba
DSC_0322.JPG

i nawet dwa posty wyszły
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

temat pokładów na jakiś czas zamknięty, zdecydowałem, że na pokładach nie będę wykonywać imitacji kołkowania (chyba, że uda się komuś jeszcze mnie przekonać)
DSC_0364.JPG

DSC_0367.JPG

DSC_0369.JPG

bardzo powoli trwają prace na galerii, okien jak w bloku wielorodzinnym
DSC_0373.JPG

DSC_0380.JPG

DSC_0388.JPG

z odcinków forniru utworzyłem na dolnym pomoście łuk balustrady
DSC_0403.JPG

po oszlifowaniu oklejam ostatecznym deskowaniem
DSC_0420.JPG

DSC_0422.JPG

wstępnie galeria przyłożona do kadłuba (jeszcze nie przyklejona)
DSC_0428.JPG

DSC_0429.JPG

DSC_0432.JPG

jeszcze muszę wykonać dolny skos i zamontować drzwi we wnękach galerii prowadzących na pomosty
pozdrawiam
Paweł
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: myszor »

Witaj.
Nie mam zamiaru Cię na siłę namawiać , ale robisz pięknie i ten pokład będzie wyglądał bez gwoździowania jak boazeria . Szkoda :(
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

Relacja przykryta kurzem, model zresztą też. Powodem tego była budowa 1:1 doprowadzona na razie do stanu surowego otwartego. We wrześniu zacząłem znów dłubać przy Sewerynku, niestety tylko z doskoku.
I tak: za drugą galerię nie chciało mi się zabierać, pokłady wskutek Andrzejowego wpisu muszą jeszcze dojrzeć, ostatecznie więc wypadło na elementy dziobu.
Gretingi na dziobie wg deAgostini nie do końca przypadły mi do gustu.
greting zestaw.jpg
greting zestaw.jpg (27.25 KiB) Przejrzano 6721 razy

Nowy pomysł na greting oparłem o rysunki z książki Historic Ship Model Wolframa zu Monfeld.
ostroga dziobowa.jpg

wpierw wykonałem swoją wieżę Eiffel'a
DSC_0593.JPG

DSC_0595.JPG

DSC_0597.JPG

DSC_0599.JPG

Przy tej konstrukcji raziły mnie „zestawowe” pełne elementy nośne kosza gretingu, są zbyt masywne, postanowiłem więc, że trochę je odchudzę
DSC_0601.JPG

nie byłem zadowolony z uzyskanego efektu i zdecydowałem, że zrobię nowe podpory od podstaw
każda para elementów nośnych kosza dziobowego składa się z 12 elementów sklejonych w trzech warstwach
DSC_0626.JPG

i ostrogi ciąg dalszy
DSC_0613.JPG

projekt deskowania (tu proszę o ewentualne uwagi)
DSC_0618.JPG

DSC_0619.JPG

mam już komplet elementów
DSC_0640.JPG

teraz muszę wywalić jeszcze stare wręgi i wkleić te nowe
pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ