Santa Maria materiały

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
czyzbyczyzyk
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2012, 12:35

Santa Maria materiały

Post autor: czyzbyczyzyk »

Cześć,

Powoli przymierzam się do budowy Santa Marii w technice kartonowo - fornirowej.
Mam prośbę o pomoc w kwestii doboru fornirów. Co byście proponowali do tego okrętu?
Jestem przed zamówieniem, które chciałbym niedługo realizować.

Myślałem o gruszy, brzozie na pokład/ściany.Tylko nie wiem co dobrać na poszycie.
Jakieś rady?
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Santa Maria materiały

Post autor: mati »

Witaj,
Moja rada weź fornir z gruszy na poszycie... ponieważ całkiem nieźle się go obrabia i ma ładny kolor ;)
Na pokłady weź brzozę... będzie w sam raz :)
I co by Ci tu jeszcze napisać... sam nie wiem... chyba powodzenia w przyszłej budowie ;)

Na podstawie Shipyardu będziesz budował?? skala 1/48??

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
czyzbyczyzyk
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2012, 12:35

Re: Santa Maria materiały

Post autor: czyzbyczyzyk »

Dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź.

Będę budował wg Shipyarda w powiększonej skali do 1/48. Nie ukrywam, że relacja Romka będzie tutaj wzorem ;)

Mam nadzieję, że jak zamówię po jednym m2 jednego i drugiego, to mi wystarczy :)
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Santa Maria materiały

Post autor: mati »

Co do 1m2 fornirów obawiam się, że nie wystarczy :)
Ale najlepiej byłoby gdyby Romek się wypowiedział... on będzie wiedział najlepiej ile tego forniru mu potrzeba :)

A z drugiej strony zamów sobie więcej... na pewno się nie zmarnuje :P
The world is yours...
Awatar użytkownika
czyzbyczyzyk
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2012, 12:35

Re: Santa Maria materiały

Post autor: czyzbyczyzyk »

Zamówiłbym sobie większą ilość. Brzozy wezmę więcej bo jest w miarę tania, tylko problem z tą gruszą....
A co zamiast gruszy można wziąć? (w rozsądnej cenie)
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Santa Maria materiały

Post autor: mati »

Możesz całość polecieć z brzozy... i to co chcesz mieć w innym kolorze zabejcować np. bejcą rustykalną...
... zawsze to jakaś alternatywa ;)

..ale ;)
Swoją drogą jeśli już kilka liści forniru z gruszy jest dla Ciebie... nazywając rzeczy po imieniu drogie... to gdzie reszta rzeczy: narzędzia, kleje, maty?? ;)
...nie obawiaj się wydać tych kilku dych więcej na fornir bo potem będziesz żałował...
Nie zrozum mnie źle, ale modelarstwo tanie nie jest i to Ci potwierdzą nawet najstarsi górale nizinni jak i wyżynni :)

Pozdrawiam!!
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
czyzbyczyzyk
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2012, 12:35

Re: Santa Maria materiały

Post autor: czyzbyczyzyk »

Nie zrozumiałem źle ;) Każde hobby jest drogie, dobrze o tym wiem...

Narzędzia, maty, nożyki i kleje mam. Chodzi o to, że nie chciałbym bardziej naciągać budżetu w tym miesiącu. Przeliczę sobie wszystko na spokojnie i zdecyduję...


Z ciekawości, jest jakaś alternatywa dla gruszy? Czereśnia może? Nadałaby się na poszycie?
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria materiały

Post autor: mirek »

Jeżeli masz możliwość zakupu Czereśni Amerykańskiej to serdecznie polecam , jest naprawdę ładny materiał ( kolorystycznie )
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Santa Maria materiały

Post autor: Sebastian.M »

Brzoza zdecydowanie na pokłady się nada i chyba tylko na pokłady (0,5m kwadratowego w zupełności wystarczy) Na resztę ciekawą propozycją może być olcha,,,fajnie się obrabia ma ciekawy kolor i jest stosunkowo tania.
Myślę że na resztę 1 metr może ci trochę braknąć bo będzie sporo docinanek i dodatkowych elementów
Na poszycie polecał bym ci jednak obłóg 1-1,2mm bo fornir dość ciężko się układa na wypukłościach i potem przy szlifowaniu mogą wyjść przetarcia.(Jednak to twoja decyzja moze koledzy jeszcze coś dopowiedzą)
Zresztą musisz potestować i wypracować techniki jakie tobie pasują a puki co przed tobą budowa szkieletu, piankowanie, szpachlowanie, szlifowanie
Więc do dzieła
Powodzenia
Awatar użytkownika
czyzbyczyzyk
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2012, 12:35

Re: Santa Maria materiały

Post autor: czyzbyczyzyk »

Wielkie dzięki wszystkim za porady. Już wiem więcej.

edit:
Namówiliście mnie, zamówienie poszło:

Brzoza 2m
Czereśnia Amerykańska 1m
Grusza 2m
Olcha 3m

Powinno wystarczyć. Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Łukasz
ODPOWIEDZ