Problem z czytaniem planów modelarskich

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Hadżi »

Witam!

No to koledzy Ci już wszystko wytłumaczyli i wszystko napewno zrozumiałeś. Co prawda na Kodze nie udzielono mi "patentu" na doradztwo ale w brew temu wtrącę swoje "trzy grosze".

Jest to okręt który nie posiada na całej swojej długości żadnego nadburcia. Na rzucie wręg zaznaczono tylko linię pokładu we wręgach rufowych tz. że w dziobowej są takie same. Poniżej przedstawiam rysunek i opisuję wyjaśnienie. Linię pokładu o punkcie AB trzeba przenieść w odbiciu lustrzanym wokół punktu B na drugą stronę. Tak odwróconą linię trzeba zachaczyć punktem A w punkcie C na każdej wrędze dziobowej. Ta linia będzie się kończyć na linii symetrii rzutu. Jeżeli jej zabraknie, to należy ją przedłużyć do tej linii.

obluze-03.jpg
obluze-03.jpg (41.05 KiB) Przejrzano 8923 razy


Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: rekmak »

Plany są po to, żeby każdy mógł zbudować model i takie powinny być a nie tylko dla tych co używają sformułowań z których trudno coś zrozumieć. Można iść na studia w tym kierunku zamiast budować model ileś lat i ma się przynajmiej papier. Wielu zajmuje się modelarstwem amatorsko, dla przyjemności, tak jak ja. Chcę zbudować model mniej lub bardziej dokładnie, na miarę posiadanych możliwości i na wodę, niech pływa. Można robić różne wykresy a na końcu i tak wyrównuje papier ścierny "jak pasuje".
Właściwie niech się wypowie autor tematu bo mi się wydaje, że oczekuje zrozumiałej odpowiedzi na pytanie umieszczone we właściwym dziale.
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: rychenko »

Witam
Kolego Rekmak masz rację ze model buduje się dla własnej przyjemności i w przypadku modelu Rc jaki kolega chce zrobić ma on tez pływać ale jeśli ktoś chce zbudować model redukcyjny to trzymanie się planów i odwzorowanie jak najdokładniejsze danych elementów w tym kadłuba wraz z krzywiznami jego pokładu jest tu bardzo istotna , po drugie kolega jak napisał na samym początku jest to jego pierwsza próba budowy modelu z planów wiec nie dobrze by było jakby na samym początku nie szedł na skróty nie uczmy robienia byle czego byle jak , wydaje mi się że koledzy w wystarczający sposób wytłumaczyli jak to zrobić , umiejętność czytania planów to podstawowa sprawa jeśli się chce dobrze zbudować model , inną kwestią są już umiejętności ale tego nikt nie posiadł od razu , życzę powodzenia w budowie i wytrwałości przede wszystkim .
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: ryszardb »

Zwrócę lekką uwagę, jeżeli coś koledzy tłumaczycie szczególnie jeżeli chodzi o wiedzę podstawową to starajcie się to robić poprawnie używając języka fachowego okrętowego. Pokład wzdłuż ma wznios , a w poprzek na owrężu wypukłość. Wystarczy popatrzeć na rysunki które załączyłem a wszystko będzie bardzo proste. Nawet nie okrętowiec zna choć w stopniu podstawowym rzuty na trzy rzutnie, z rysunkiem okrętowym jet tak samo tylko więcej kresek trzeba postawić i w dodatku bardzo krzywych.
Podstawą powinien być poniższy rysunek. Czerwone kółka pokazują ten sam punkt w trzech rzutach - górny rysunek - wzdłużnice, boczny - owrężenie, dolny - wodnice. Niektóre plany podają jeszcze ukośnice.
Obrazek
Na rysunkach wzdłużnic jest rysowany zarys pokładu wzdłuż burty zewnętrznej (bez poszycia burtowego)
Wypukłości pokładu ( powinien być na owrężeniu)często nie rysuje gdyż zaciemniał by rysunek kadłuba. Natomiast zawsze narysowany jest wznios pokładu na rysunku wzdłużnic. :ugeek:
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: ryszardb »

I jeszcze jedna uwaga - statek , żaglowiec, okręt, łódka, barka, kajak itp ma dziób i rufę. I nie piszcie panowie że mamy widok od przodu czy od tyłu tylko od dziobu i od rufy. Hetta , wista , wio , curik to tez jest język fachowy pewnych fachowców i oni maja widok do przodu i do tyłu.
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Sebastian.M »

W takim wypadku nie zostaje nic jak podziękować panu ryszardb za konkretną i wiele wyjaśniającą odpowiedź.
Ja również nie posiadłem jeszcze wiedzy dotyczącej czytania planów ale dzięki ryszardb okazało się to nie takie straszne.
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: rekmak »

Tak, masz rację kolego rychenko. Nie wszystkie plany są doskonałe i trzeba użyć wyobraźni według pewnych zasad. Wszyscy byli by usatysfakcjinowani gdyby Robert_K podziękował. Nie wiemy czy rozumie wyjaśnienia czy nie.
Inna sprawa to czy pewne sprawy, podstawowe, powtarzające się nie powinny być na stałe początku działu? Takie jak nazewnictwo części i elementów statku i żaglowca, powyższe czytanie planów i inne. Sprawa dyskusyjna. Może pozostawić to innym Forum, bardziej rozbudowanych w punktach.
Właściciele niektórych awatarów, przemyślcie jakie umieszczacie. Jak nie chcecie ukazać swojej podobizny to pozostawcie awatar pusty albo niech to będzie swój ulubiony model statku. Nie straszcie ludzi.
Niektóre fora mają odpowiedni punkt w regulaminie.
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Jacek. »

Wszystko pięknie przeczytałem nie wiem czy ze zrozumieniem ale nie doszukałem się w jakiej odległości mocuje się wręgi " a " czy musi być rysunek od burty , bo nie raz nie ma go .



Obrazek








Podziękuje z góry obojętnie jakie będą odpowiedzi , mam zamiar zbudować jeden , więcej nie pragnę .
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Tomasz_D »

wręgi mocuje się w odległości takiej jak pokazują to plany, na planach zawsze jest pokazana podłużnica a na podłużnicy położenie wręg - tutaj nie ma żadnej filozofii
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Jacek. »

Obrazek


A jeszcze takie pytanko czy dobrze myślę jak mam taki rys. znam długość i szerokośc to dzieląc dł . przez ilość wręg mam odległość w jakiej powinny sie znaleźć
ODPOWIEDZ