Problem z czytaniem planów modelarskich

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Robert_K
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2012, 18:32

Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Robert_K »

Witam.

Mam pewien problem z czytaniem planów modelarskich. Chodzi o to, że nie wiem jak wyznaczyć krzywiznę pokładu z planu wręg. Chcę wykonać model ścigacza okrętów podwodnych typu Obłuże, jednak tak banalne zapewne dla Was zadanie jak wykreslenie wręg mnie niestety przerosło.

Chodzi o ten rysunek:
Obrazek

O ile z rufową częścią wręg nie będzie chyba problemu, bo krzywizna wydaje się być taka sama to nie wiem kompletnie jak ma się to dla wręg dziobowych.

Bardzo prosiłbym o jakieś podpowiedzi i sugestie. Za każde będę naprawdę wdzięczny.

Pozdrawiam. Robert.
Awatar użytkownika
Seb77
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2011, 11:54

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Seb77 »

Robert.
Nie wiem jak Ci mam to powiedzieć, ale zrobię to tak jak najdelikatniej potrafię.
Jeśli już na takim etapie budowy masz problem to odłóż plany na później. Myślę i mam nadzieję że czytałeś forum, i wiesz od czego trzeba zacząć w modelarstwie szkutniczym. To nie kartonówki, sam wiem bo kleiłem swego czasu dość sporo takich modeli, -zacznij na początek od Dżonki. Oswoisz się z materiałem a przy okazji da Ci to czas na zdobycie wiedzy potrzebnej na zbudowanie modelu pływającego.
Jestem tu od kilku miesięcy a wierz mi że jeszcze sporo przede mną czytania i czerpania wiedzy zawartej na tym forum. Koledzy podpowiedzą Ci jeśli napotkasz na jakiś problem - jednakże zaczynając od pytania - nie zaczynasz zbyt dobrze.
pozdrawiam Seb...
Ukończone: - "Dżonka" - Projekt Koga.
W trakcie prac: - "Santa Maria" - Projekt Koga.
W dalekiej przyszłości : - "Karl und Marie" - Projekt Koga.
Awatar użytkownika
Sance
Posty: 161
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:21

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Sance »

Jeżeli to twój pierwszy model skorzystaj może z planów małego modelarza?
na przykład okręt klasy obłuże DS-41 ORP Czujny (8-9.1988)
Będzie łatwiej i możesz na czymś się oprzeć bo z tego co mi się wydaję masz niepełne plany.
koszt dokładnych (podobno) planów 50 euro http://www.ship-model-today.de/obluze-klasse.htm
Obrazek
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Romanov »

Ej Panowie ! zdaje się że pomoc nnie na tym polega. Każdy z nas miał pewnie ten problem z właściwym czytaniem lini teoretycznych.
Dolączam rysunek i mam nadzieje że zrozumiesz o co mi chodzi:))

Pozrawiam
Załączniki
Rysunek1.JPG
Rysunek1.JPG (17.82 KiB) Przejrzano 11826 razy
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: ryszardw »

Zawsze miałem problem z określeniem długości kila i stępki.W parametrach podają dł. stępki .Czy do dł stępki dolicza się stewę dziobową i rufową.R
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: ryszardb »

Jeżeli coś pomoże to parę rysunków z wakacji

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Troszkę teorii nie zawadzi. Więcej ewentualnie w sierpniu. :roll: :cry:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Może to coś pomoże ? :ugeek:
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: rekmak »

Porównaj wysokość wręgi (stępkę) z liniami teoretycznymi, ze środkowym przekrojem. Powinna wyjść ta żółta różnica. Na planach jedni zaznaczają pokład inni nie. Szukaj innych przekrojów, np. nadbudówki. Odejmij grubość poszycia.
Poza tym, teraz trudno o instruktora i modelarnię. Tak więc najwięcej się dowiesz na zawodach. Jak tu się nie dowiesz to zrób jak ci pasuje i cześć.
A czemu ma robić dżonkę? Czemu nie inny model z rozrysowaną każdą wręgą np. kuter Linda.
Awatar użytkownika
Seb77
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2011, 11:54

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: Seb77 »

rekmak - bo Dżonka jest o wiele łatwiejsza - a czytanie planów i robienie z nich modeli to wyższa szkoła jazdy do której się trzeba pouczyć i to dałoby mu na to czas. Wystarczy przeczytać posty powyżej - i co proste czytanie planów tak?
Nie wiem, ale moim zdaniem, jeśli ktoś ma problem z czytaniem planów to powinien zacząć od czegoś prostszego, żeby się nie zniechęcił i został na kodze, budując zajebiste modele.
Tego życzę Robertowi i wielu innym.
PS. Do Dżonki jest tu wszystko co trzeba. Jeśli kogoś uraziłem - to przepraszam w szczególności Roberta.
Pozdrawiam SEB..
Ukończone: - "Dżonka" - Projekt Koga.
W trakcie prac: - "Santa Maria" - Projekt Koga.
W dalekiej przyszłości : - "Karl und Marie" - Projekt Koga.
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: bartes123 »

rekmak pisze:A czemu ma robić dżonkę?


Żeby potem takich głupot nie wypisywał:

rekmak pisze:Jak tu się nie dowiesz to zrób jak ci pasuje i cześć.


To po cholerę wam plany w ogóle? Weźcie korę i se wyrzezajcie udkę...
Awatar użytkownika
mjg
Posty: 58
Rejestracja: 02 maja 2012, 12:18

Re: Problem z czytaniem planów modelarskich

Post autor: mjg »

Witam!
Na żaglowcach obło było liczone jako 1/10 szerokości wręgi (plus minus). W różnych flotach były to różne proporcje, ale zawsze w stosunku do szerokości wręg. Z resztą na żaglowcach wszystkie proporcje były dokładnie wyliczone, co ułatwia obecnie budowę modeli.
Na współczenych jednostkach często obła pokładu nie ma (np. Kaper, Szkwał, Mubashir). Pokład w przekroju poprzecznym to linia prosta. Najłatwiej to stwierdzić po nadbudówce w rzucie z przodu (od dziobu) lub z tyłu (od rufy), ale trzeba tego raczej szukać na zdjęciach niż w planach momdelarskich.
Pozdrawiam
Mirosław J. Golik
Ostatnio zmieniony 22 lip 2012, 20:35 przez mjg, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ