Do młodych i nowych adeptów sztuki szkutniczej

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Do młodych i nowych adeptów sztuki szkutniczej

Post autor: Romanov »

Panowie i Panie chciałem napisać kilka słów na temat podstaw jakie obowiązują w modelarstwie.Mam nadzieję że koledzy seniorzy się ze mną zgodzą. Sam kiedyś byłem młodym i niepokornym i niecierpliwym człowiekiem. Ale niestety modelarstwo mnie nauczyło jednego : Jeżeli chcesz zrobić model tak żeby się Tobie podobał to musisz przestrzegać kilka podstawowych zasad.
a oto i zasady :

Cierpliwość

Cierpliwość nie jest grzechem a cnotą którą można nabyć cierpliwym treningiem i jeszcze raz treningiem. Cierpliwośś jest podstawą budowania poprawnie modeli. Jeżeli bedziesz sie spieszył z budową modelu to bądz pewny że nigdy nie zrobisz go tak jak byś sobie to wymarzył.

Czytaj Plany

Uczmy sie poprawnie czytać dokumentację i rysunki. Najporsciej po prostu poswięcić na to więcej czasu a napewno zrozumiemy plany lepiej.

Nic na siłę

Nie róbmy nic na opak jeżeli czegoś nie potrafisz dzisiaj zrobić, to zostaw to na kilka dni a napewno pomysł sie sam znajdzie.

Zachowaj proporcję

Pilnujmy aby nasze detale były proporcjonalne do modelu nie za małe i nie za duże. Dotyczy to każdego elementu od nitów aż po maszty. Od tego zależy efekt końcowy naszej pracy.

Czystość BHP

Starajmy się robić model czysto i schludnie nie ma nic gorszego w relacji z budowy modelu jak upaprane "czymś" nasze detale.


Dostosowanie się to tych kilku zasad pozwoli nam na zbudowanie pięknego modelu, da nam motywację do dalszej budowy nowych modeli. A przede wszystkim zaoszczedzi nam czasu i pieniędzy wydanych materiały bo nic nie zmarnujemy i niczego nie bedziemy żałować.

Pozdrawiam
Romanov
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2012, 20:35 przez Romanov, łącznie zmieniany 1 raz.
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Do młodych i nowych adeptów sztuki szkutniczej

Post autor: RomekS »

Dodał bym jeszcze :
Mierzyć siły na zamiary, robić model, który ma szansę ukończenia.
Jaki .... wiadomo od czego się zaczyna.
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Do młodych i nowych adeptów sztuki szkutniczej

Post autor: paniol2005 »

Słuchaj rad doświadczonych kolegów - Oni na prawdę chcą Ci pomóc.
Pozdrwiam - Tomek
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Do młodych i nowych adeptów sztuki szkutniczej

Post autor: Sebastian.M »

Romanov pisze:Panowie i Panie chciałem napisać kilka słów na temat podstaw jakie obowiązują w modelarstwie.Mam nadzieję że koledzy seniorzy się ze mną zgodzą. Sam kiedyś byłem młodym i niepokornym i niecierpliwym człowiekiem. Ale niestety modelarstwo mnie nauczyło jednego : Jeżeli chcesz zrobić model tak żeby się Tobie podobał to musisz przestrzegać kilka podstawowych zasad.
a oto i zasady :
Romanov

W tym właśnie problem każdego kto zaczyna że czas z doświadczeniem nie idą w parze.
goole
Posty: 0
Rejestracja: 03 gru 2013, 14:27

Re: Do młodych i nowych adeptów sztuki szkutniczej

Post autor: goole »

Zabieram się za studiowanie tej masy informacji tak pięknie podanej!
Awatar użytkownika
AndrzejRzepa
Posty: 0
Rejestracja: 27 cze 2017, 14:17

Re: Do młodych i nowych adeptów sztuki szkutniczej

Post autor: AndrzejRzepa »

Witam. Dziękuję za wspaniały poradnik. Bardzo się przyda pozdrawiam
Pale frana
norbud
Posty: 1
Rejestracja: 13 gru 2022, 22:50

Re: Do młodych i nowych adeptów sztuki szkutniczej

Post autor: norbud »

może ktoś uaktualni trochę temat? przydałaby się dawka świeżości
ODPOWIEDZ