Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

W końcu zabrałem się za szalupę. Tu dylemat w zestawie BB są ich dwie, natomiast we wszystkich planach i modelach widzę tylko jedną. Na razie wydziergałem jedną. W zestawie są plastikowe kadłuby i potraktowałem je jako kopyto. Odlałem kadłub z gipsu i mocno go natłuściłem wazeliną. Dalej robiłem jak wszyscy
Obrazek
Pierwsze koty za płoty i szalupka do śmietnika. Druga już szła lepiej
Obrazek
Stępkę zrobiłem z 3 kawałków , a nie giętą, wyglądała lepiej, więc poszło poszycie (gruszka 1x 3 mm),
wręgi ze względu na duże gięcia zrobiłem z lipy (gruszka mi pękała)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
wkleiłem nadstępkę
Obrazek
listwy nadburcia
Obrazek
wyginanie poręczy nadburcia
Obrazek
Obrazek
wklejone wzdłużniki burtowe pod ławki wioślarzy, powyżej klejone gretingi
Obrazek
greting na miejscu
Obrazek
przymiarka do ławek i w imadle dulki do wioseł
Obrazek
łódeczka z dulkami
Obrazek
w środku łodzi już koniec, pozostało tylko troszkę szlifowania
Obrazek
łódź już ze sterem. Zawiasy z blaszki mosiężnej nity z drutu miedzianego. Kadłub zabejcowany od zewnątrz
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
No i teraz do wioseł ( znaczy się trzeba je zrobić) i jakieś linki, kubełki czy inne duperele.
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

No to do wioseł . Za podstawowy materiał to okrąglaki fi2 na trzon wiosła i dębowy fi 6 na pióra oraz dęb fi 3 na przeciwwagi.
Obrazek
Wszystko powiercone i nałożone na Vicol , a następnie pióra oszlifowałem klinowo na długości
Obrazek
Poprzycinane na wymiar i gotowe
Obrazek
Teraz bosak - z blaszki mosiężnej wyciąłem kształt i polutowałem grubo lutem cynowym, po oszlifowaniu wyszedł taki oto karakan,
Obrazek Obrazek
Zwinięta cuma pod ławka , rzutka na dziobie , baryłka na wodę i kubek do picia uzupełniły wyposażenie
Obrazek
Przewiązałem wszystko razem aby się nie pogubiło i gotowe do założenia na statku
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I to by było na tyle. :roll:
Awatar użytkownika
makaranek
Posty: 0
Rejestracja: 23 sty 2014, 11:06

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: makaranek »

Suuuuuuuuuuuper, a przyjemnie popatrze© :D .
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Trochę długo trwała przerwa w relacjach, ale coś tam dłubię. Co prawda bardzo powoli, ale do przodu. Skracam relacje gdyż prace są kopią prac kolegów z forum i nic nowego by nie wniosły. A więc załączam tylko zdjęcia "gotowizny".

Wytoczyłem za pomocą wiertarki krążki do bloków masztowych i zrobiłem pachoły fałów mars rei dla trzech masztów
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przyszła kolej na pokładowe pompy zęzowe
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zaczepy do bloków i oczka zostały polutowane, wykonane z drutu miedzianego śr. 0,6 mm
Obrazek
Przyszedł czas na maszty. Materiał na maszty był w zestawie i należało go tylko troszkę oszlifować
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Podesty grot- i fok- marsów w zasadzie złożyłem z gotowych podestów , które kiedyś nabyłem drogą kupna dla innego modelu, przeleżały kolka lat i przyszedł na nie czas
Obrazek
te koła na dole zdjęcia to marsy z zestawu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio w sklepie kupiłem "załogę" , ale odlewy przedstawiają wiele do życzenia, może da się coś z tego zrobić, ale jak na firmę modelarską wykonanie odlewów jest beznadziejne.
Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Bardzo powoli , ale budowa trwa i postępuje .
Kolej na olinowanie. powiązałem wanty steng masztów , za pomocą prostego przyrządziku , który ułatwił mi pracę i pozwolił na zrobienie jednakowych pętelek
Obrazek
Obrazek
gotowe sten wanty zacząłem zakładać na stateczek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Teraz fały steng masztów
Zrobiłem z okrągłej listwy dębowej ( średnica 10 mm) niezbędne jufersy 7mm z pięcioma otworami ( metoda wykonania podpatrzona na forum)
Obrazek
z blaszki 1 mm miedzianej zrobiłem przyrząd do wiercenia i zarazem do cięcia listwy na równe plasterki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
do wycinania rowków w jufersach służył mi ten sam przyrząd
Obrazek
a po oszlifowaniu i nacięciu rowków , pomalowałem gotowe jufersy Mirkową miksturą do lin
Obrazek
owijarką od Romanova owinąłem sztagi i na stateczek
Obrazek
Obrazek
mocowanie for steng fału na bukszprycie musiałem owinąć ręcznie ( pomocny był mi kroczek)
Obrazek
Obrazek
po owinięciu górnych części fałów i wykonaniu gałek (mause) wszystko już na masztach połączyłem talrepami
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na razie zrobiłem jeszcze parę haczyków do mocowania bloczków i lin wszystkie oczka polutowane i oszlifowane , a całość poczerniona ( po zrobieniu zdjęć)(Na zdjęciu oczka wraz z przyrządzikiem do ich wyginania)
Obrazek

i to by było na razie tyle.
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Przygotowania do plątania wyblinek. Na wantach przymocowałem ( wiązane bez kleju) rozpórki podwantek o śr ok 0,8 mm , zrobiłem je z patyczków bambusowych (do szaszłyków) , pobejcowane , potem przyciemnię je jeszcze miksturą.
Pod wanty podłożyłem papier mm z przebiegiem linii wyblinek, dorobiłem też podwantki marsów (petingi , futtock shrouds) . Plączę to wszystko na "pomocniku" . Do zrobienia po 6 szt. podwantek na maszt

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No to teraz do plątania, a to pewnie troszkę potrwa. :roll:
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: Motyl »

I takie powinny być FOTORELACJE!
Dużo zdjęć, porad i opisów. Oczywiście model świetny :)
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: mirek »

Niby wszystko ładnie , ale wanty masz źle zrobione , jufersy powinny być w jednej linii a nie tak jak sa u ciebie
Załączniki
Wanty.JPG
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: lkemot »

@Mirku, jesteś pewny tego co mówisz ?
A nie jest tak, że jufersy są równolegle do ław wantowych, a dopiero wyblinki równolegle do lustra wody ?
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: mirek »

Swoją uwagę co do jufersów oparłem na tym co pisze i pokazuje Mondfeld w swojej książce .
Inna kwestią jest odległość pomiędzy jufersami która moim zdaniem jest również za duża
Załączniki
Wanty.jpg
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ