Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Powolutku do przodu. tym razem nie pokazuję jak zrobiłem bo to proste prace, a zrobione być muszą.
Zamocowałem jufersy w ławach wantowych , na razie bez przymocowywania podwięzi ( łańcuszki ), te zamocuję jak będą maszty zamocowane. Wtedy dopiero będę mógł ustalić kąty przebiegu want.

Obrazek
Obrazek

Wykończyłem i zamocowałem bukszpryt w galionie dziobowym
Obrazek
Obrazek

W końcu pomalowałem i i wybrałem ozdobę lustra rufowego
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zamocowałem wytyk rufowy
Obrazek
Obrazek

Teraz czas zabrać się za malowanie. Dno z gruszki jest za ładne aby je zamalować, zdecydowałem się na namalowanie tylko pasa zanurzenia . Zabrałem się do rysowania linii zanurzenia
Obrazek
Kolor będzie ekri lub biały, ale jaką farbą jeszcze nie określiłem . Do dyspozycji mam Hobby Color H85 (sail color), Pactra Acrylic Enamel A28 FS 33613, Humbrol 71 lub 103, ew.74 , białe to - Humbrol 34, Hobbu Color H11, Model Master , Pactra A48
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: TomekA »

Pomaluj na kolor ECRU.
Załączniki
16 Mayflower II model by Eric A.R. Romberg, Jr2..jpg
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Dziękuję za poprawkę nazwy spolszczonej i za zdjęcie.
Na zdjęciu widzę malowania zgodne z repliką. Na planach, które posiadam malowanie kadłuba jest troszkę inne. Bardziej bogate zdobnictwo. W dolnej części galionu są rzeźbione eski. Zastanawiam się nad ich wykonaniem. Naoglądałem się już na forum różne metody wykonania takich ozdób i zastanawiam się czy dam radę to wykonać. No ale będę próbował. Może coś z tego będzie. Jak powiadają "Piłsudski był z gipsu i się nie łamał " więc i ja się nie łamię. :geek:
Do roboty :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: TomekA »

ryszardb pisze:Dziękuję za poprawkę nazwy spolszczonej i za zdjęcie.
Na zdjęciu widzę malowania zgodne z repliką. Na planach, które posiadam malowanie kadłuba jest troszkę inne. Bardziej bogate zdobnictwo. W dolnej części galionu są rzeźbione eski. Zastanawiam się nad ich wykonaniem. Naoglądałem się już na forum różne metody wykonania takich ozdób i zastanawiam się czy dam radę to wykonać. No ale będę próbował. Może coś z tego będzie. Jak powiadają "Piłsudski był z gipsu i się nie łamał " więc i ja się nie łamię. :geek:
Do roboty :!: :!: :!:



Nie wiem, jakie plany posiadasz? Tak czy inaczej, nikt, na dobra sprawe, nie wie dokladnie, jak wygladal ow "Mayflower" w oryginale.
Replika, czyli "Mayflower II", zbudowana w latach 50tych w Anglii, wg. planow niejakiego W. A. Bakera, stoi dzis w Plymouth, Massachussets (obecnie jest ona w kapitalnym remoncie) i nikt nie jest w stanie udowodnic, czy i na ile jest to wierna kopia oryginalu.
Bedac kilka lat temu w Plymouth, nie zauwazylem na owej replice tych "esek" na dziobie, o ktorych Ty piszesz. Natomiast sa one na modelu Erika Romberga Jr. (znanego i cenionego modelarza w USA) w muzeum w Plimoth Plantation, ktory podobno zbudowal go wiernie wg. angielskiej dokumentacji pana Bakera, po pozarze w/w muzeum w 1973 ktory m.in. strawil tam pierwszy model "Mayflower II" autorstwa jego ojca.
Go figure... :-(
Jesli jednak chcesz dac w swym modelu te "eski", to mozesz je zrobic np. z cieniutkich (np. 1x1 mm)listeweczek z buku czy innego twardego jasnego drewna, przyciac je na odpowiednie odcinki i spilowac (pocienic ) ich konce, po czym, namoczywszy je w letniej wodzie, powyginac goraca kolba do lutowania ich konce w te 'zawijasy' i takie przykleic na dziobie. Zwroc tez uwage, ze te "eski" staja sie krotsze idac ku dziobowi. Patrz zdjecie.
Załączniki
15 Mayflower II model by Eric A.R. Romberg, Jr..jpg
22 Mayflower II model by Eric A.R. Romberg, Jr..jpg
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Bardzo dziękuję za fotki. Spróbuje zrobić te eski. Jak nie wyjdzie - będzie na gładko. Pytanie za 100 pkt - czy masz może więcej zdjęć tego modelu lub repliki ?
Na zdjęciu ostatnim widzę jakieś czarne liny czy beki biegnące po obu stronach bukszprytu do pokładu kasztela dziobowego , czy może wiesz co to jest ? Czy to nie przypadkiem sztagi stengi grot masztu ?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: TomekA »

ryszardb pisze:Bardzo dziękuję za fotki. Spróbuje zrobić te eski. Jak nie wyjdzie - będzie na gładko.


Albo moze wytnij je z brystolu i naklej na dziob?

ryszardb pisze:Pytanie za 100 pkt - czy masz może więcej zdjęć tego modelu lub repliki ?


Mam ich kilkanascie tego modelu oraz kilka owej repliki (byla wtedy w oplakanym stanie i nie warto bylo tego dokladniej fotografowac). Jak chcesz, to podaj mi na PW swoj prywatny adres, to Ci je dosle w ZIPie, bo nie chcialbym zasmiecac nimi tego forum i zmniejszac formaty mych fotek tak aby tu pasowaly

ryszardb pisze:Na zdjęciu ostatnim widzę jakieś czarne liny czy beki biegnące po obu stronach bukszprytu do pokładu kasztela dziobowego , czy może wiesz co to jest ? Czy to nie przypadkiem sztagi stengi grot masztu ?


Masz absolutnie racje.
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Ze względów zdrowotnych dłuższy czas nie mogłem kontynuować prac.
Tera powolutku coś tam dłubię. Wymalowałem troszkę kadłub ( to jeszcze nie koniec)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wstawiłem poprzeczne ozdóbki kosza
Obrazek

Obrazek
Czy malować część podwodną kadłuba ? Mam ochotę ją zostawić nie malowaną. No i cały czas kombinuję z dolnymi "eskami" . Pewnie będą z tworzywa. z drewna mi się nie uda , zbyt mało miejsca.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: myszor »

Nie obraź się ale tym malowaniem to tylko sknociłeś jak na razie ten model .
Nie jestem zwolennikiem malowania drewna no ale jak już się zdecydowałeś to zrób to porządnie i prosto bez "zalewek ".
Jest to tylko moje zdanie i czuje niesmak estetyczny :(
Włożyłeś tyle pracy w stolarkę a z malowaniem się nie popisałeś .
Zrób coś z tym , proszę :(
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

To jeszcze nie koniec. Poprawki będą.
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Pokombinowałem z różnymi materiałami i w końcu zrobiłem "eski" na galionie. Najlepszym materiałem okazała się tektura z pudełka po herbacie nasączona klejem CA. Z wierteł zrobiłem przyrząd do zawijania
Obrazek
Obrazek
no i po przyklejeniu wygląda to tak
Obrazek
ODPOWIEDZ