Albatros

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Smok_740
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Albatros

Post autor: Smok_740 »

Dobry Wieczór

Szanowni Kogowicze :), wędrujac po tak zwanych "flee marketach" w strefach zamknietych dla tubylców :) (czyt bazy wojskowe) Udało mi sie upolowac taki oto zestawik. Jest to szkuner Albatros ... amerykancki :) firmy Constructo (kolejny nietrafiony prezent na gwiazdke :))

Obrazek

Udalo mi sie go kupic od nastolatka za równowartosc trzech obiadów w kafeterii :). Niestety ów nastolatek uprzedzil mnie ze w zestawie mogą byc braki. Po wstepnym rzucie okiem na czesci (bolało :D) stwierdzilem ze nie mogą to by poważne braki. Po głebszej analizie w domu lista brakow wyglada nastepujaco

Obrazek

1. plastikowe pudelko na czesci - szt 1
2. jeden patyczek na maszt -szt 1 (jeszcze musze policzyc centymetry, moze sie okazac ze wszystko jest ok)
3. Paczuszka z gwozdzikami - ileśtam dziesiat szt
4. gratisowy zestaw narzędzi widoczny na pudelku - brak

Za to młody niespełniony amator szkutnictwa dorzucil mi taką oto harfę z bolcami :D (napisane jest na niej AMATI wiec chyba firmowa :D).

Obrazek

Uważam ze cena jaka zaplacilem - 25 jurków- nie jest wysoka, a model jest chyba w sam raz jesli chodzi o moje umiejetnosci (czyt. raczej slabe :))

Podsumowujac

Otwieram relacje z budowy Smocznego Albatrosa :) - (kolejne Smocze opowiesci :))

A z racji tego ze to moj pierwszy żaglowiec nie gniewajcie sie za moje lamerskie czasami pytania.

Dobrej nocy życze

Smok_740

Edit: Maszty sá wszystkie ale brakuje troche listewek z sapeli chyba ze 2 ale to dokupie :)
W porcie
DKM "BISMARCK" 1/200

W stoczni
ALBATROS 1/55 - Constructo -a ze 45% - zawieszona do czasu wyzdrowienia :(
W kolejce: Santissima Trinidad 1/90 DeAgostini
CSS "Alabama" RC 1/48 - wlasny wyrob (mam nadzieje)
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Albatros

Post autor: ataman »

Życzę powodzenia w budowie.. Fajna jednostka, Praktycznie wcale nie różni się od budowanego przeze mnie już hoho...lat "Halcona"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Smok_740
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Albatros

Post autor: Smok_740 »

:) Ciekawe ile lat ja bede Albatrosa budowal :D
W porcie
DKM "BISMARCK" 1/200

W stoczni
ALBATROS 1/55 - Constructo -a ze 45% - zawieszona do czasu wyzdrowienia :(
W kolejce: Santissima Trinidad 1/90 DeAgostini
CSS "Alabama" RC 1/48 - wlasny wyrob (mam nadzieje)
Awatar użytkownika
Smok_740
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Albatros

Post autor: Smok_740 »

Witojcie

W kwesti wyjasnienia :). Relację swoją umiesciłem w dziale "Stępka" dlatego że, jest to mój pierwszy żaglowiec z drewna. Fachowe słownicto jest mi totalnie obce i uważałem ze lepiej bedzie dla ogółu iżbęde mówił "dynks" zamiast "rumpel", tutaj a nie w dziale "stocznia- żaglowce" :D.

Ponadto niektóre moje pytania mogą się okaza trywialne wiec też "stępka" jest odpowiednim ku temu miejscem :)

Tyle w gesti wyjasnienia

A co do samego modelu to :

Niestety caly szkielet był wycinany technologia waterjet (dzieki Karrex za wyjasnienia :)) no i byl troche nieteges :)(zwichrowany). Namoczylem wręgi i pokład, wsadzilem miedzy dwie dechy scisnąłem ściskami stolarskimi i pozostawilem calosc na 3-4 dni.

Oczywiscie po tej operacji wszystko bylo proste.

Wykonałem szkielet (skleiłem)
Obrazek

W porównaniu z "Bismarczkiem" ,jest malutki :)

Obrazek

Następnie przykleiłem pokład, dodatkowo wzmacniajac go gwoździkami, które to potem usunę (zostawie niektóre tak dżast in kejs :P)

Obrazek

Obrazek

Mając troszke listewek po Bismarcku oraz scinki po szkielecie z Albatrosa pokusiłem sie na lekką modyfikację.

Obrazek

Zestaw posiada tylko jedna warstwe poszycia. Podpatrzylem w Waszych relacjach taką wlasnie technikę wypelniania szkieletu i postanowilem ją zastosowac :).

Nie śmiem krytykowac zestawu ponieważ nie mam do tego prawa (z racji znikomego doswiadczenia) ale niestety, artyleria w Albatrosie zostala potraktowana po macoszemu :(. Lawety dział to jeden klocek a kółka to dwa mosieżne walki wzdluż lawety, nie ma żadnych mocowań dział do pokładu :( W zwiazku z tym na samym poczatku prosiłbym o jakaś wskazówke ewentualnie o jakiegos linka, jak sobie z tym poradzic :(. Jest to okręt amerykancki czy ewentualny schemat mocowania lawet do pokladu moze byc taki sam jak na okretach konfederackich z okresu 1861-65 ?? Podejżewam że to to samo ale lepiej sie mądrzejszych zapytac :)

Z góry dziekuje

Pozdrawiam

Smoczny
W porcie
DKM "BISMARCK" 1/200

W stoczni
ALBATROS 1/55 - Constructo -a ze 45% - zawieszona do czasu wyzdrowienia :(
W kolejce: Santissima Trinidad 1/90 DeAgostini
CSS "Alabama" RC 1/48 - wlasny wyrob (mam nadzieje)
Awatar użytkownika
Smok_740
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Albatros

Post autor: Smok_740 »

Dobry wieczór.

Mimo przygotowan do egzaminow z WF :D. Znalazlem troche czasu by podłubac przy mojej łupince.

Szkielet wypelnilem kawalkami sklejki jakie mi pozostaly. Potem poprzybijalem i przykleilem poszycie.

Obrazek

Tak oto przygotowany kadlubik obrobilem papierem sciernym aby osiagnac wymaganą gładź :). Szczeliny ktore tu i ówdzie sie pojawily potraktowalem odrobiną kleju UHU podczas szlifowania pył ladnie związał sie z klejem i nie ma sladu po szczelinkach ( bylo ich naprawde bardzo mało)

Obrazek

Obrazek

Zabieram sie za deskowanie pokładu :)

Dobranoc

Smoczny
W porcie
DKM "BISMARCK" 1/200

W stoczni
ALBATROS 1/55 - Constructo -a ze 45% - zawieszona do czasu wyzdrowienia :(
W kolejce: Santissima Trinidad 1/90 DeAgostini
CSS "Alabama" RC 1/48 - wlasny wyrob (mam nadzieje)
Awatar użytkownika
Smok_740
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Albatros

Post autor: Smok_740 »

Bry Wieczór

Troszku sie mój Albatrosik zapuścił ostatnimi czasy :) ale już to nadrabiam.
W tym mijającym już łikendziku pomajstrowałem troszke na pokładzie :)
Pokusiłem się o małą modernizacje zestawu (taką na ile moje noobowskie zdolnosci mogą pozwolic)

Po pierwsze zdecydowalem się na robienie pokładu wbrew zestawowej instrukcji. Instrukcja mówiłe o kladzeniu calych listewek na pokład ja zdecydowałem sie na wykonanie pokładu deskowanego. Odnalazłem w necie rysunek pokładu podobnej do Albatrosa jednostki i wyliczyłem ze "Dechy" powinny miec mniej wiecej 10 cm długosci.

Pokusilem sie równiez o wykonanie smołowania miedzy deskami oraz postarałem sie o wykonanie prymitywnych treenaili ( no to mi za dobrze niestety nie wyszło:()

No ale oceńcie sami.

Oto fotki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pokład jeszcze nie jest skonczony calą powierzchnie bede jeszcze lekko dopicowywał papierkiem drobnoziarnistym , ale ogólnie jakośc wykonanych przezemnie niby gwozdzi nie jest powalająca ( amator)

Mam pytanko chcialbym caly gotowy juz kadłub pokryc jakims lakierem badz olejem. Niestety kompletnie sie natym nie znam :( Czego mam uzyc? Jakiego lakieru ? Oleju ? moze wosku ?? :D

Dziękuje za uwage

Smoczny
W porcie
DKM "BISMARCK" 1/200

W stoczni
ALBATROS 1/55 - Constructo -a ze 45% - zawieszona do czasu wyzdrowienia :(
W kolejce: Santissima Trinidad 1/90 DeAgostini
CSS "Alabama" RC 1/48 - wlasny wyrob (mam nadzieje)
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Albatros

Post autor: Leon27 »

Kuknij sobie do mnie ;-) Może coś Ci sie rozjaśni,

http://www.koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,34320/catid,7/

Pozdrówka
Awatar użytkownika
Smok_740
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Albatros

Post autor: Smok_740 »

Powitac :)

Stan na dzień dzisiejszy

Obrazek

A zeby okręcik doczekał jutra pozostawiłem go pod opieką Hansa:D

Obrazek

Dobłanoc :)
W porcie
DKM "BISMARCK" 1/200

W stoczni
ALBATROS 1/55 - Constructo -a ze 45% - zawieszona do czasu wyzdrowienia :(
W kolejce: Santissima Trinidad 1/90 DeAgostini
CSS "Alabama" RC 1/48 - wlasny wyrob (mam nadzieje)
Awatar użytkownika
Smok_740
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Albatros

Post autor: Smok_740 »

Ahoj :)

Kolejna odsłona prac przy Albatrosie.

Obrazek
Obrazek

Z kilem było troche problemów (dopasowanie go do kadłuba) ale papier i pilniczki wszystko ładnie dopasuja :). Drobny brudzik wewnątrz burty bezposrednio pod pierwszym gunportem, widoczny na zdjeciu drugim, to nie wiem skąd sie wziął :(. Na żywo go nie ma. A na zdjeciu jest....No cuda normalnie, cuda :D:D:D

Kadłub własnie teraz schnie po pierwszym lakierowaniu

Dobranoc

Smok_X5 (zmiana modelu :D:D:D)
W porcie
DKM "BISMARCK" 1/200

W stoczni
ALBATROS 1/55 - Constructo -a ze 45% - zawieszona do czasu wyzdrowienia :(
W kolejce: Santissima Trinidad 1/90 DeAgostini
CSS "Alabama" RC 1/48 - wlasny wyrob (mam nadzieje)
Awatar użytkownika
Smok_740
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Albatros

Post autor: Smok_740 »

Zdrastfujcie Grażdanki i Grażdanije :)

Oczekiwanie na wyschnięcie kadłuba denerwowało mnie straszliwie. Instrukcja z puszki lakieru informowała o szybkoschnieciu tegoż produktu (16h). NIestety w moich warunkach, gdzie wilgotnosc powietrza jest bardzo duza, czas schniecia wydluza sie do ... 5 dni :D.

Tak wiec popełniłem gretingi x3

Obrazek

Po obeschnięciu kadłuba dopiesciłem rufe

Obrazek

Oraz rozpocząłem prace wewnątrzburtowe

Obrazek

Po tych operacja polakierowałem "parkiet" w okrecie i wnętrza burt (lakierowanie odbylo sie w dniu wczorajszym tak że kolejne 5 dni oczekiwania)

Niestety zauważyłem w moim zestawiku brak płetwy sterowej :(:( będę ją musiał wykonac samodzelnie. Może dam rade :D w końcu mam plany 1:1.

POzdrawiam serdecznie

Smokus Wielgus :D
W porcie
DKM "BISMARCK" 1/200

W stoczni
ALBATROS 1/55 - Constructo -a ze 45% - zawieszona do czasu wyzdrowienia :(
W kolejce: Santissima Trinidad 1/90 DeAgostini
CSS "Alabama" RC 1/48 - wlasny wyrob (mam nadzieje)
ODPOWIEDZ