Oseberg

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: wodzu »

krzysztof pisze:Pamiętaj jedynie, czy oprócz krawędzi będzie widoczna inna część wręgi. Muszą się pokrywać słoje drewna - tu okleiny.

Będą widoczne "płaszczyzny" (nie wiem jak to określić) sklejki, której bok będzie oklejany.

Czy to miałeś na myśli?
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Oseberg

Post autor: krzysztof »

Chodzi mi o widoczną krawędź i płaszczyznę. W obu słoje muszą się zgrywać.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: wodzu »

Nigdy wcześniej nie robiłem nic z fornirem, więc miałem teraz okazję to nadrobić. Po kilku próbach "na brudno" z cięciem, klejeniem i bejcowaniem, wypracowałem w końcu jakiś sposób na oklejenie tych wręg.
Tu muszę przyznać, że wszelkie problemy jakie napotkałem, rozwiązałem dzięki relacjom i artykułom z tego forum.

W każdym razie okleiłem widoczne w przyszłości końcówki wręg:
P5102620_.JPG
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: wodzu »

Dokończyłem prace nad wręgami, dokleiłem listwy, które będą podstawą dla klepek pokładu oraz listwy będące wierzchnią (widoczną) częścią.
P5182621_.JPG


----

Elementy z zestawu, w których osadzony jest maszt są takie "sklejkowe" i kanciaste. Dlatego właśnie, postanowiłem zbudować te elementy "od zera" wg zdjęć i rysunków łodzi znalezionych w sieci.

Zacząłem od wzmocnienia, które stanowi jednocześnie część wręgi. Przygotowałem szablony z papieru i przykleiłem je do listewki. Potem to już tylko wycinanie, szlifowanie i ostateczna przymiarka.
P5182622_.JPG
P5182624_.JPG
P5182625_.JPG


Na ostateczny montaż, ten element musi poczekać na przygotowanie i dopasowanie głównego "gniazda".

----

Tak w tej chwili prezentuje się łódź.
P5182626_.JPG
P5182627_.JPG
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: wodzu »

Pogoda ostatnio nie sprzyja dłubaniu przy łodzi, ale coś udało mi się zrobić.

Skleiłem "szubienicę", dzięki której byłem w stanie wyznaczyć miejsca pod gwoździe. Teraz muszę poćwiczyć dokładne wiercenie na jakichś odpadach, a potem podziurawić kadłub w ok. 1300 miejscach.
P5312682_.JPG
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: wodzu »

Udało mi się wykonać drugą część obsady masztu. Tak jak przy pierwszej części skorzystałem ze sprawdzonego sposobu - na klocek nakleiłem papier z naniesionym kształtem.
P6072691_.JPG


Po wycięciu "rzutu" w jednej płaszczyźnie, w ruch poszły skalpele, iglaki i papier ścierny. Natrudniejsze było wycięcie takiego wgłębienia, które pokazuje "klin" do blokowania masztu.
P6072692_.JPG
P6072693_.JPG


Potem do już dopasowanie na miejscu.
P6072694_.JPG


----

W międzyczasie bawię się w dzięcioła i dziurawię kadłub.
P6072697_.JPG
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: wodzu »

Kolejny element z zestawu - wzmocnienie burty do zamocowania steru - zastąpiłem odpowiednim, wykonanym ze swoich materiałów. Przy okazji przekonałem się, że obłóg nie jest dobrym materiałem na elementy, które mają być wygięte/skręcone. Chociaż może to przez niedostateczne opanowanie wyginania na mokro.
P6132699_.JPG


A tak prezentuje się element już na swoim miejscu.
P6152700_.JPG
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: wodzu »

Elementy z zestawu, które przeznaczone są do oklejenia boków stewy dziobowej są z dość grubej sklejki. To razem ze stewą tworzy bardzo grubą "kanapkę" i wygląda to paskudnie.

Zastanawiałem się nad wycięciem kawałka stewy i wklejenie tylko tych elementów - widziałem coś takiego na kilku relacjach - jednak zrezygnowałem, bo bałem się, że mi się to wszystko rozleci i już nie naprawię tego z powrotem.

Aby uzyskać cieńszą krawędź dziobu, usunąłem warstwy sklejki z boków i tak spreparowane przykleiłem na zeszlifowaną stewę. Na krawędzi przykleiłem pasek forniru aby zamaskować brzeg sklejki.
P6242702_.JPG
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: wodzu »

Po oklejeniu jednej strony dziobu, okleiłem drugą stronę. Po wyszlifowaniu krawędzi zaczęło to wyglądać bardzo obiecująco.
P6282703_.JPG
P6282704_.JPG


Dodatkowym pozytywnym skutkiem oklejenia fornirem jest wzmocnienie (usztywnienie) tych "ślimaków".

Po takim samym obklejeniu rufy, przyszedł czas na bejcowanie.
P6292710_.JPG
P6292708_.JPG
P6292709_.JPG
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Oseberg

Post autor: bartes123 »

Rewelacja!
Bardzo ładny kolorek udało się uzyskać. A i samo wykonanie modelu bez zarzutu!!!
ODPOWIEDZ