Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Scotish maid 1/50 artesania Latina

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym

Re: Scotish maid 1/50 artesania Latina

Postprzez lkemot » 11 Sty 2019, 15:03

Olinowanie z tymi sterczącymi nitkami wygląda fatalnie - może jak je już poobcinasz to coś z tego będzie, ale gałka bosmańska/turecka w Twoim wykonaniu wygląda super - możesz pokazać jak ją robisz ?
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez Dziecko » 11 Sty 2019, 15:17

lkemot napisał(a):Olinowanie z tymi sterczącymi nitkami wygląda fatalnie - może jak je już poobcinasz to coś z tego będzie, ale gałka bosmańska/turecka w Twoim wykonaniu wygląda super - możesz pokazać jak ją robisz ?

Przecież to będzie obcinane, nawet tego CA nie zabezpieczyłem, i tak nie wiem czy te wyblinki nie pójdą do kosza, ale jak zabezpieczę to obetnę króciutko jak przy mocowaniu jufersa do wanty, na fotkach widać.
Ok, mogę pokazać jak gałkę zrobiłem.
Awatar użytkownika
Dziecko

Miejscowość: starogard gdański

Postprzez Dziecko » 11 Sty 2019, 21:32

Jeśli słowna instrukcja nie starczy to napisz bym dał to na fotkach, a zrobię tak.
Najpierw kupuję mały pędzelek za 3zł z empiku, potem obcinam na wystarczającą długość i wsadzam do wiertarki, toczę odpowiedni kształt przy pomocy iglaków i pilnika kosmetycznego, jak kształt jest dobry wywiercam trzymając w palcach wiertło odp. długości (wszystko zależy od średnicy linki na którym gałka turecka będzie), potem odcinam gotową gałkę brzeszczotem olfy przy włączonej wiertarce.
Później wkładam gałkę, ucinam odpowiedniej grubości nitke ( w tym wypadku amati 0,25), zawsze biorę tak by dużo zostało, jak zabraknie w trakcie trzeba całe wiązania gałki robić od nowa. Wykonuję podwójny węzeł prosty, przeciągam nitkę igłą przez właściwą line, po czym wykonuje (tak jak na obrazku), musi być parzyste, po czym wkładam nitkę raz do góry, raz na dół:
gałka turecka.png
pomarańczowy-nitka
brąz- gałka
czarny-lina olinowania stałego
gałka turecka.png (6.25 KiB) Obejrzany 125 razy

gałka turecka.png
czerwony to ta sama nitka co pomarańczowa, jest kolor czerwony ilustruje tylko oploty nitki wokół gałki, pod,nad,pod,nad,pod,nad,pod,nad,pod,nad
gałka turecka.png (9.63 KiB) Obejrzany 125 razy

Na koniec zakańczam gałkę węzełkiem i daje kropkę CA, dla utrwalenia.
Jeśli coś nie jasne napisz...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dziecko

Postprzez Dziecko » 11 Sty 2019, 21:38

Witam.
Poczyniłem malutki, praktycznie nie zauważalny postęp przy wyblinkach, i przy okazji zabezpieczyłem i uciąłem pierwsze dwa piętra wyblinek.
IMG_20190111_201059.jpg

IMG_20190111_201221.jpg

IMG_20190111_201223.jpg
IMG_20190111_201223.jpg (71.21 KiB) Obejrzany 119 razy

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dziecko

Poprzednia

Wróć do Stępka - czyli forum dla początkujących

Użytkownicy On-line