Vasa- deAgostini.

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
zablo1978
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2013, 19:54

Vasa- deAgostini.

Post autor: zablo1978 »

Witam od jakiegoś czasu zmagam się z budową statku żaglowego Vasa, ze znanej już gazetki kolekcjonerskiej deAgostini. Kilka fotek z wykonanej już pracy.
Załączniki
zaeszyt 15.jpg
zeszyt 16.jpg
zeszyt 17.1.jpg
zeszyt 17.jpg
zeszyt 19.jpg
zeszyt 20.jpg
zeszyt 21.jpg
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: Karrex »

Przez krótki czas Vasa był okrętem ;), teraz nie wiem jaki jest jego status (okręt, statek??? Na pewno eksponat muzealny ;)).
Jak widzę miałeś problem z gięciem elementu ze sklejki (elementy wzdłużne - P5 z zeszytu 16). Szkoda, że nie skorzystałeś z podpowiedzi w grupie VASA, 1628 gdzie radziłem ponacinać piłką (modelarską lub zwykłym brzeszczotem) poprzecznie po wewętrznej stronie co 5 - 8 mm (ja nacinałem co ok. 5 mm i uzyskałem łuk znacznie większy niż potrzeba)

sklejka 4 mm; na długości ok. 10 cm natrasowałem ołówkiem co ok. 5 mm i naciąłem piłką na ok. 2/3 grubości
sklejka 4 mm; na długości ok. 10 cm natrasowałem ołówkiem co ok. 5 mm i naciąłem piłką na ok. 2/3 grubości

po nawilżeniu wodą po nienacinanej stronie, można wyginać przy nakładzie bardzo niewielkiej siły
po nawilżeniu wodą po nienacinanej stronie, można wyginać przy nakładzie bardzo niewielkiej siły

zastosowanie w praktyce na modelu kol. darczello5
zastosowanie w praktyce na modelu kol. darczello5

Przejrzyj tematy w grupie, by uniknąć błędów w budowie i "nieciekawych rozwiązań" w kolekcji jak oklejanie poziomymi listewkami stew i płetwy sterowej (ostatni zeszyt 60).

zdjęcie ze strony DeAgostini
zdjęcie ze strony DeAgostini

ilustracja z książki The Royal Warship VASA
ilustracja z książki The Royal Warship VASA

Powodzenia w budowie.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
zablo1978
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2013, 19:54

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Na blogu z budowy Vasy, autor bejcował luki czy może ktoś wie jaki kolor bejcy się tam używa. Dzięki za wszelkie podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: Karrex »

Jeżeli oczekujesz odpowiedzi, musisz precyzyjniej zadawać pytania, bo z twojego pytania nie wynika czy pytasz co użył Marek, czy co proponuje tam wydawca (a jak wiem to instrukcja zaleca tylko lakierowanie).

Na pytanie co użył na pokłady z zeszytu 20 i 22, Marek odpowiedział:

    Orzech. Ale wyszło trochę zbyt ciemno. Więc zobaczę co wydawnictwo zaproponuje na pokład górny. Jeśli nic to zrobię trochę jaśniejszy niż "korytka" z tych zeszytów.
Marek używał chyba lakierobejcy (na Shipmanie możesz pytać go bezpośrednio).

Miejsca te będą zasłonięte gretingami, więc nie będą raczej widoczne:
http://modellistinavali.forumattivo.com ... ojet#93354

www.modellistinavali.forumattivo.com.jpg
www.modellistinavali.forumattivo.com.jpg (195 KiB) Przejrzano 8761 razy

a jeżeli zastosujesz drewniane pokrywy, to nie będą widoczne w ogóle:

z włoskiego forum
z włoskiego forum

i można te "korytka" potraktować jako "pole doświadczalne" dla wyglądu końcowego pokładów górnych - dlatego Marek użył lakierobejcy orzech, bo tej użyje na pokłady.

W kolekcji SotS czy XII instrukcja mówiła o pomalowaniu takich miejsc na czarno, aby uzyskać niewidoczną "głębię" niższego pokładu. Dla tego samego efektu w Vasie maluje się wzmocnienia podłużne stanowiące przyszłe komory działowe.

zdjęcie Marek, z Shipmana
zdjęcie Marek, z Shipmana

Moim zdaniem to od modelarza zależy czym bejcować (czy np. malować) i jaki efekt chce uzyskać. Ja zapewne bejcowałbym na ciemnobrązowy np. palisander, bo i takie gretingi robiłem do galeonu.

lewy bejcowany, prawy z mahoniu
lewy bejcowany, prawy z mahoniu

O prawidłowości budowy gretingów nie piszę, bo to już zapewne znasz z grupy
http://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscus ... groupid=39
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
zablo1978
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2013, 19:54

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Wielkie dzięki, dopiero co zaczynam takie modelarstwo. Vasa wydała mi się dobrym rozwiązaniem, czyli części na raty. Niestety i z tym nie wyrabiam ale niebawem coś pokażę nowego bo jestem już na 27 zeszycie.
Pozdrawiam Michał.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: Dziecko »

Vasa nie jest dobra na początek, zrób dzonke, jakiś zestaw do 300stow i potem za vase sie bierz, nie warto takiego pieknego modelu psuć. a zdjęcia na to wskazują...
Awatar użytkownika
zablo1978
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2013, 19:54

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: zablo1978 »

Witam.
dzięki za wszelkie uwagi i podpowiedzi, może mój model szału nie robi ale brnę dalej tak wygląda 27 zeszyt u mnie.

Pozdrawiam Michał.
Załączniki
v34.jpg
v35.jpg
v37.jpg
v36.jpg
Awatar użytkownika
zablo1978
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2013, 19:54

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Trochę żmudne to oklejanie, ja jestem przy 29 nr.
Załączniki
v38.jpg
v39.jpg
v40.jpg
v41.jpg
v42.jpg
v43.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: TomekA »

Mam nadzieje, ze przy drugim poszywaniu kadluba (czy takowe bedzie w Twym modelu?) zrobisz to juz prawidlowo.
Awatar użytkownika
zablo1978
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2013, 19:54

Re: Vasa- deAgostini.

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Jestem już przy zeszycie 32.
Załączniki
v44.jpg
v45.jpg
v46.jpg
v47.jpg
ODPOWIEDZ