Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Skończyłem dłubanie następnej szalupki. Potrzebowałem na to kilkadziesiąt godzin. Doszedłem do wniosku, że nie będę zamieszczał do mojej relacji postów po wykonaniu byle pierdółki, tylko po to żeby zaistnieć na forum. Wolę pokazać w jednym poście nawet więcej zdjęć, ale wtedy kiedy zrobię coś więcej. Myślę ,że relacja z budowy będzie wtedy ciekawsza. Pozostała mi do wykonania jeszcze jedna, najdłuższa szalupka. Jej długość to 27 cm.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
Tak wygląda teraz moje powiększone stadko.
Tak wygląda teraz moje powiększone stadko.
Zamontowany ster i dulki. Wszystko drugi raz pomalowane farbami akrylowymi i dodatkowo zakonserwowane bezbarwnym lakierem akrylowym matowym.
Zamontowany ster i dulki. Wszystko drugi raz pomalowane farbami akrylowymi i dodatkowo zakonserwowane bezbarwnym lakierem akrylowym matowym.
Wstępne malowanie poszycia.
Wstępne malowanie poszycia.
Zamontowane ławeczki, mocowanie masztów przy ławeczkach i na podłodze łudeczki. Naklejone listewki na pokładzik dziobowy.
Zamontowane ławeczki, mocowanie masztów przy ławeczkach i na podłodze łudeczki. Naklejone listewki na pokładzik dziobowy.
Zamocowane listewki lica nadburcia oraz podkład pod pokładzik dziobowy.
Zamocowane listewki lica nadburcia oraz podkład pod pokładzik dziobowy.
3.jpg
Z zamocowaną stępką.
Z zamocowaną stępką.
Poszycie na surowo. Było ono dla mnie najtrudniejsze jak do tej pory do wykonania i praca przy jego wykonaniu zajęła mi najwięcej czasu.
Poszycie na surowo. Było ono dla mnie najtrudniejsze jak do tej pory do wykonania i praca przy jego wykonaniu zajęła mi najwięcej czasu.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Wydłubałem swoją ostatnią szalupkę. Accd wspomniał w swoim poście, że w przerwie na kawę wystrugał sobie szalupkę. Mnie wybudowanie mojej ostatniej szalupki zajęło ponad 60 godzin. Może dlatego że jest w niej więcej małych detali niż w poprzednich szalupkach. Na razie nie będę robił do moich szalupek wioseł i innego wyposażenia. Zostawiam to na później. Muszę odpocząć od stępek, wręg, planek poszycia i kadłubów. Wracam na górny pokład mojego Enterpriza . Chcę wyposażyć górne pokłady w pozostałą artylerię. Załączam zdjęcia z przebiegu budowy ostatniej szalupy.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław.
Załączniki
Całe moje stadko w komplecie
Całe moje stadko w komplecie
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Niewiele miałem ostatnio wolnego czasu, ale zrobiłem i zamontowałem na belkach łączących ganki boczne podstawy pod szalupy. Nie mogłem się oprzeć pokusie a zarazem przyjemności przymierzenia szalup na modelu.
Załączam zdjęcia
Pozdrawiam Zdzisław
Załączniki
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Jarcio »

Zdzisławie.
Model wychodzi prima sort, coraz bardziej mi się podoba. Mam tylko małe ale odnośnie prezentowania Twojej ciężkiej pracy na zdjęciach. Widać, że popracowałeś nad światłem na zdjęciach i model jest odpowiednio doświetlony. Niemniej jednak będę Cię nakłaniał do tego, abyś fotografował model na jednolitym tle. Wiem, że model jest sporych rozmiarów i trudno dla niego znaleźć takie tło, ale znacznie lepiej wyeksponowałbyś walory estetyczne swojej pracy, gdyby nie znajdujące się w tle zdjęcia „rozpraszacze wzroku” jak np. telewizor, rośliny. Możesz pokusić się o robienie zdjęć na tle ściany (bez półek, obrazków i innych dupereli, które ku swej uciesze wieszają tam nasze żony :lol: ) lub np. zakupić zwykłą roletę okienną i rozwieszać ją do fotografowania modelu. Oczywiście to jest tylko moja propozycja, ale wydaje mi się, że dużo ciekawiej wyglądałaby Twoja praca na tak wykonanych fotkach. Zajrzyj sobie np. do relacji Matiego z budowy Papegojana. Jest tam zdjęcie armaty wykonanej na jednolitym białym tle. Zobacz jak ciekawie wygląda tak wyeksponowany element.

Jarek
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Długo mnie tutaj nie było, a to dlatego że miałem mało wolnego czasu. Nie mniej jednak coś tam zrobiłem. Wytoczyłem lufy do ostatnich sześciu armat i do czterech karonad. Zrobiłem też lawety do armat. Dwie armaty na górnym pokładzie dziobowym zamontowałem już na stałe. Pozostałe działa, które będą zamontowane na górnym pokładzie rufowym, muszę jeszcze wyposażyć w linki, bloczki, haczyki i pozostałe duperele. Następne będą lawety do karonad. Nie mogę się już doczekać kiedy zacznę robić maszty.
Załączam zdjęcia
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław

P.S.
Jarcio dzięki za wskazówki dotyczące fotografowania. Przydały się.
Załączniki
A tak obecnie wygląda cały model.
A tak obecnie wygląda cały model.
Działa na rufie na razie nie zamontowane na stałe.
Działa na rufie na razie nie zamontowane na stałe.
Armaty na dziobie zamontowane na stałe. Szalupy tylko przymierzone . Zostaną na dobre zamontowane po zamontowaniu masztów i olinowania stałego.
Armaty na dziobie zamontowane na stałe. Szalupy tylko przymierzone . Zostaną na dobre zamontowane po zamontowaniu masztów i olinowania stałego.
Lufy armat zamontowane na lawetach. Jeśli ktoś zauważył to dwie pierwsze lawety są nieco większe od pozostałych i mają większe kółka.  Dlatego że burty na dziobie są nieco wyższe. Tak to jest jak się powiększa wycinankę. Dlatego o ile będę budował następny model to tylko na podstawie porządnych planów a wtedy na pewno nie będzie takich  niespodzianek.
Lufy armat zamontowane na lawetach. Jeśli ktoś zauważył to dwie pierwsze lawety są nieco większe od pozostałych i mają większe kółka. Dlatego że burty na dziobie są nieco wyższe. Tak to jest jak się powiększa wycinankę. Dlatego o ile będę budował następny model to tylko na podstawie porządnych planów a wtedy na pewno nie będzie takich niespodzianek.
4.jpg
Wszystkie lufy do armat i karonad pomalowałem czarnym tuszem kreślarskim a następnie pomalowałem bezbarwnym lakierem akrylowym. Próbowałem początkowo malować czarną farbą akrylową ale wyglądało to koszmarnie. Lawety pomalowane farbą akrylową - kolor pinia.
Wszystkie lufy do armat i karonad pomalowałem czarnym tuszem kreślarskim a następnie pomalowałem bezbarwnym lakierem akrylowym. Próbowałem początkowo malować czarną farbą akrylową ale wyglądało to koszmarnie. Lawety pomalowane farbą akrylową - kolor pinia.
2.jpg
Pierwsze dwie lufki wytoczone na próbę. Toczyłem je z kołka bukowego.
Pierwsze dwie lufki wytoczone na próbę. Toczyłem je z kołka bukowego.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Mało mam ostatnio czasu na modelowanie. Nie mniej jednak coś tam dłubię przy modelu. Uzbroiłem pozostałe cztery 6-funtówki w linki i bloczki i na stałe zamontowałem na pokładzie rufowym modelu. Kończę też budowę lawet pod karonady. Na razie odpuszczę sobie na jakiś czas falkonety i kotwice i jak znajdę trochę wolnego czasu to wezmę się za maszty.
Załączam zdjęcia pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
10.jpg
9.jpg
8.jpg
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Mało mam teraz czasu na zabawę z modelem, nie mniej jednak coś tam dłubie. Skończyłem wreszcie artylerię.
Zostały co prawda jeszcze do zamontowania falkonety, ale na razie je sobie odpuszczam. Nie mogę się już doczekać zabawy z masztami, marsami i olinowaniem.
Załączam zdjęcia z wykonania ostatnich czterech karonad.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
A tak obecnie wygląda cały model
A tak obecnie wygląda cały model
Artyleria górnego pokładu rufowego w komplecie.
Artyleria górnego pokładu rufowego w komplecie.
Zastosowałem takie rozwiązanie olinowania na podstawie materiałów które dostałem od kolegi z Kogi
Zastosowałem takie rozwiązanie olinowania na podstawie materiałów które dostałem od kolegi z Kogi
W sumie musiałem wykonać z drutu 80 haczyków i kółeczek. Zastosowany drut, to drut <br />chromo niklowy o średnicy 0,5 mm przepalony nad palnikiem kuchenki gazowej.
W sumie musiałem wykonać z drutu 80 haczyków i kółeczek. Zastosowany drut, to drut
chromo niklowy o średnicy 0,5 mm przepalony nad palnikiem kuchenki gazowej.
Zastosowałem linki o średnicy 0,9 i 0,5 mm oraz bloczki 5 mm
Zastosowałem linki o średnicy 0,9 i 0,5 mm oraz bloczki 5 mm
Cała czwórka w komplecie
Cała czwórka w komplecie
Pierwsza karonada na lawecie. Nie pokazuję poszczególnych etapów budowy, żeby nie potrzebnie nie zanudzać.
Pierwsza karonada na lawecie. Nie pokazuję poszczególnych etapów budowy, żeby nie potrzebnie nie zanudzać.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: mirek »

Artyleria całkiem fajna wyszła .
Tylko się cieszyć, że pomimo braku czasu praca wre
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Ostatnio podłubałem trochę przy platformach marsa. Opierałem się na metodzie przedstawionej przez Oksala oraz na materiałach, które otrzymałem od Sławka. Nie myślałem, że zajmie mi to tyle czasu. Moje platformy marsa są dosyć sporych rozmiarów musiałem więc nieco zadbać o szczegóły i chociaż częściowo zachować skalę.
Na załączonych zdjęciach widać poszczególne etapy budowy.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
Podłogi marsów prawie na gotowe. Pozostały jeszcze do wykonania jarzma i barierki.
Podłogi marsów prawie na gotowe. Pozostały jeszcze do wykonania jarzma i barierki.
8.jpg
Następnie wykonałem obramowanie marsa i zaznaczyłem na nim otwory na liny i jufersy. Nakleiłem też listwy wzmacniające podłogę marsa, kolega nazywa je żartobliwie „listwy antypoślizgowe”.
Następnie wykonałem obramowanie marsa i zaznaczyłem na nim otwory na liny i jufersy. Nakleiłem też listwy wzmacniające podłogę marsa, kolega nazywa je żartobliwie „listwy antypoślizgowe”.
I od dołu marsa
I od dołu marsa
Naklejona druga warstwa widok od góry
Naklejona druga warstwa widok od góry
Tak po wstępnym obcięciu i przeszlifowaniu boków , ale jeszcze na tekturce.
Tak po wstępnym obcięciu i przeszlifowaniu boków , ale jeszcze na tekturce.
Tak to wygląda po sklejeniu pierwszej dolnej warstwy.
Tak to wygląda po sklejeniu pierwszej dolnej warstwy.
Wyciąłem odpowiednie listewki, które następnie pomalowałem a na tekturce rozrysowałem układ planek podłogi. Listewki wyciąłem ze sklejki lotniczej brzozowej 1 mm.
Wyciąłem odpowiednie listewki, które następnie pomalowałem a na tekturce rozrysowałem układ planek podłogi. Listewki wyciąłem ze sklejki lotniczej brzozowej 1 mm.
Na początek przygotowałem sobie formy z tektury 1mm, natomiast kształt psiej dziury to tektura 2 mm
Na początek przygotowałem sobie formy z tektury 1mm, natomiast kształt psiej dziury to tektura 2 mm
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: lkemot »

Perfekcyjne wykonanie...
Szczególnie podoba mi się karonada i jej zamocowanie na okręcie - cud/mód.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
ODPOWIEDZ