Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: janek44 »

Zdzisław, Tomek podsunął Ci świetne rozwiązanie, szczególnie że wiele ozdób które masz w tej chwili na kalkomanii, to po prostu płaskorzeźby.
Farba którą zaproponował Tomek, to farba reliefowa, lub inaczej konturowa. Doskonale będzie imitować płaskorzeźby.
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Borek »

janek44 pisze: szczególnie że wiele ozdób które masz w tej chwili na kalkomanii, to po prostu płaskorzeźby.

A to jakaś nowość :) Nie wprowadzaj kolegi w błąd - to były malowidła, nie płaskorzeźby. A jeżeli ta teoria jest poparta jakimiś konkretnymi źródłami to chętnie je zobaczę.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: janek44 »

Borek pisze:A to jakaś nowość :) Nie wprowadzaj kolegi w błąd - to były malowidła, nie płaskorzeźby. A jeżeli ta teoria jest poparta jakimiś konkretnymi źródłami to chętnie je zobaczę.

Przepraszam. Borek ma w tym wypadku rację. Płaskorzeźby są na rufie.

7.jpg
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Dziękuję za odpowiedzi, na pewno je przemyślę. A co do ław wantowych to może ktoś z kolegów ma po prostu zdjęcia jakiejś repliki żaglowca na którym widać ławy wantowe od góry. Będę bardzo wdzięczny za przesłanie takiego zdjęcia lub rysunku.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Slawek Kromer »

Replika BOUNTY
img006[1].jpg
img006[1].jpg (69.95 KiB) Przejrzano 4560 razy

nie z góry a z dołu ale widać
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Serdeczne dzięki Sławek. To mi już w zupełności wystarczy. Teraz mogę na podstawie tego zdjęcia skorygować wydruk mojej wycinanki.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
A ja znalazłem dzisiaj trochę wolnego czasu i wydłubałem sobie ławę wantową grotmasztu. Zmniejszyłem szerokość ławy do 28 mm, wykonałem podkład i nakleiłem listewki. Może chociaż trochę podobna jest do oryginału. Oczywiście wzorowałem się na zdjęciu otrzymanym od Sławka Kromera. Na 15 muszę spadać do pracy.
Załączam zdjęcia
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: janek44 »

Zdzisław, ten rysunek pokazuje jak wyglądają ławy wantowe. Otwory nie są wiercone. Są to wycięcia, zamykane listwą. Nie można przenosić w dosłowny sposób wszystkiego z wycinanki, która jest w skali 1:96, do modelu w skali 1:32. Ta skala zobowiązuje do dbałości o szczegóły.

lw01.jpg
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Janek widziałem to na zdjęciu otrzymanym od Sławka Kromera, lecz za radą Mirka Rybusa trzymałem się planów jakie posiadam. Zgodnie jednak z twoją sugestią, przerobiłem otwory na kwadratowe. Pół godziny piłowania kwadratowym iglakiem i otwory są kwadratowe. Zapewniam Cię jednak, że po zamontowaniu ław na modelu, nie widać czy są kwadratowe czy okrągłe, zresztą i tak zostaną zakryte jufersami. Poprawiłem to tylko dlatego żeby "zadbać o siebie" jak twierdzi Andrzej Korycki. Ale dzięki Janek za zainteresowanie.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam ponownie
Zamontowałem wszystkie ławy wantowe. Teraz zabiorę się za zakrywanie pozostałych białych plam na burtach. Załączam zdjęcia .
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
11.JPG
10.JPG
9.JPG
8.JPG
7.JPG
ODPOWIEDZ