Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: Piotras »

Super wyszło Ci poszycie.
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

po wakacyjnej przerwie zabrałem się za drugą burtę, czyli puzzli ciąg dalszy

teraz na kadłubie zaznaczyłem miejsca przebiegu potencjalnych wręg aby łączenia planek wypadały w jednej linii (długości planek teraz odmierzam z kadłuba), bo na poprzedniej burcie gdy brałem stałą 9cm długość linie te w wyniku obłości kadłuba trochę się rozjeżdżały, wyłapałem to już w trakcie klejenia kolejnych planek i potem starałem się już na bieżąco korygować,

DSC_0838.JPG


grubości planek na śródokręciu biorę jak poprzednio z wydrukowanego szablonu, lecz na dziobie i rufie przebieg rysuję wstępnie na kadłubie

DSC_0839.JPG


teoretycznie powinno być łatwiej, bo już to robiłem ale teraz trzeba zachować symetrię

DSC_0845.JPG


i zakończyłem 5 ćwiartkę (czyli zacząłem 3 półlitrówkę jak zauważył Karrex :lol: )

DSC_0848.JPG


DSC_0849.JPG


DSC_0850.JPG



i całość

DSC_0857.JPG


aha, ambrazury specjalnie nie docięte żeby ktoś nie posądził że zdjęcia są lustrzanym odbiciem :mrgreen:
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

w stoczni nuuuuda :? , czyli ciągłe wykonywanie tych samych elementów, ale znowu jakiś kolejny etap zakończony
DSC_0911.JPG

DSC_0912.JPG

DSC_0913.JPG

DSC_0917.JPG

DSC_0922.JPG

DSC_0914.JPG
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

kontynuacja
kolejny pas kadłuba wyklejony poszyciem docelowym, powoli widzę "światełko w tunelu", że skończę ten etap
DSC_0926.JPG

DSC_0925.JPG

DSC_0924.JPG


popracowałem też trochę nad rufą...

...wstępne przymiarki i klejenie galerii.
DSC_0913.JPG

DSC_0914.JPG


przed przyklejeniem poszycia z listew sapele, bambus zabejcowałem,
DSC_0916.JPG


i sapele na rufie, wykonałem dodatkowo otwór na ster (w instrukcji DeA też tego nie ma)
DSC_0931.JPG

DSC_0928.JPG


na zewnątrz szaro i buro to też nie ma możliwości zrobić zdjęcia przy świetle dziennym, dlatego wybaczcie obrusik Pani domu
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
koziobrody
Posty: 18
Rejestracja: 13 lut 2013, 22:37

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: koziobrody »

Jasny gwint!O tej dziurze nie pomyślałem.Dzięki.
Awatar użytkownika
ppawpp
Posty: 0
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:36

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ppawpp »

trwało to prawie rok ale skończyłem poszycie dolnej partii kadłuba
DSC_0926.JPG

od spodu
DSC_0922.JPG

DSC_0923.JPG

DSC_0924.JPG

i z boku
DSC_0932.JPG

DSC_0931.JPG

DSC_0930.JPG

pozostały jeszcze prace związane ze szlifowaniem tej części kadłuba,

teraz przymierzam się do schowania pod fornirem ordynarnej sklejkowej stępki, wpierw odrysowałem kształt z pozostałości po wyciętych elementach
DSC_0917.JPG

niestety nie mając żadnych danych jak mogłyby wyglądać części dziobnicy i stępki w prawdziwym Sovereign of the Seas "wymyśliłem" w oparciu o dokumentację innych jednostek podział na elementy
DSC_0919.JPG

prosiłbym o opinię w temacie powyższego planiku
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: Piotras »

Witam, poszycie wyszło super tylko żebyś teraz tego poszycia czasem nie zamalował bo wujek Myszor Cie .... (szkoda że innego gatunku drewna nie użyłeś)
Co do stępki to się nie znam ale jak ja zrobisz tak jak masz rozrysowane to i tak będzie niebo do tego co jest z zestawu.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 393
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: TomekA »

ppawpp pisze:niestety nie mając żadnych danych jak mogłyby wyglądać części dziobnicy i stępki w prawdziwym Sovereign of the Seas "wymyśliłem" w oparciu o dokumentację innych jednostek podział na elementy
DSC_0919.JPG

prosiłbym o opinię w temacie powyższego planiku


Niestety, nigdzie nie znajdziesz autorytatywnej informacji na temat wygladu dziobnicy czy stepki, tudziez innych detali w/w okretu - po prostu takie do dzis nie przetrwaly. Po pozarze okretu wszelka o nim dokumentacja jednoczesnie zniknela (wowczas jeszcze nie zostawiano w jakichs archiwach planow jednostki na papierze).
Najbardziej wierne historycznie modele SOS'a bazuja na dwoch zachowanych do dzis zrodlach: rycinie Payne'a (pokazujacej okret n a morzu w widoku bocznym), oraz obrazie olejnym Petera Lely'ego pokazujacym rufe okretu, ale i tamte dokumenty nie sa w 100% wiarogodne, mimo ze sa one historyczne. Przyjmuje sie, ze tak moglo byc. Ale nie musialo...
Kiedys w necie byly reprodukcje obu, nie wiem czy do dzis zachowaly sie one tam (jak chcesz, to Ci je moge doslac na Twoj prywatny adres), ale i tam nie widac detali konstrukcyjnych dziobnicy.
Musisz zgadywac; ta Twoja propozycja na zalaczonym rysunku wydaje mi sie troche podejrzana. Pewnie bylo podobnie, ale jednak chyba nieco inaczej.

Wg. mojego znajomego Kanadyjczyka, Billa Short'a, http://modelshipworld.com/index.php/top ... -approval/ jednym z najlepszych dzis tekstow zrodlowych na temat SOS, jest ta pozycja:
http://www.amazon.de/Sovereign-Seas-Sku ... 3934613195

Jest to ksiazka napisana po niemiecku, ale jest tam ponoc sporo dobrej jakosci reprodukcji pokazujacych detale ornamentacji tej jednostki. Ale, czy sa tam tez detale dziobnicy, tego nie wiem, nie mam jej u siebie i osobiscie nie znam jej zawartosci.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: ryszardw »

Kiedyś tam znalazłem zdjęcie stewy dziobowej jakiegoś okrętu.Widać z jakich elementów się składa.Może być pomocne przez analogię.R
Załączniki
jhelum_7_(medium).jpg
laskonogi
Posty: 0
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:42

Re: Sovereign of the Seas - De Agostini 1:84

Post autor: laskonogi »

fantastyczna fota :) gdzie takie cudo znalazłeś jesli można wiedzieć, przepraszam za zaśmiecanie wątku
ODPOWIEDZ