Jaki klej

czyli FAQ
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Jaki klej

Post autor: Joker 2 »

Witam

Mam pytanie i kłopot . Jaki klej najlepiej zastosować do klejenia konstrukcji z hipsu o różnych grubościach .
Do tej pory używałem zwykłego do modeli plastykowych , ale on nie trzyma zbyt mocno .

Joker
Awatar użytkownika
lucky
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:33

Re: Jaki klej

Post autor: lucky »

Dla mnie najlepszym klejem do hipsu jest Revell Klej Contacta Professional. Ewentualnie klej cjanoacrylowy.
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: Jaki klej

Post autor: jeskom »

Według mnie i moich doświadczeń najlepszym jest cyjanoakrylowy, natomiast klej Revell Klej Contacta Professional, który ma za zadanie nadtapiać miejsce styku, aby utworzyć mocniejsze spojenie nie do końca działa tak jak by się od niego wymagało. Badałem siłomierzem próbki kleju i jednak cyjanoakryl jest zdecydowanie mocniejszy.
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Jaki klej

Post autor: acdd »

Hej! A jakiego kleju używałeś do tej pory? Ja staram się przeszlifować papierem ściernym powszechnie... im grubszy materiał tym papier ścierny grubiej ziarnisty
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jaki klej

Post autor: taganc »

Wszystko zależy od tego co się chce kleić. Detale delikatne czy też grubsze elementy od których jest wymagana duża wytrzymałość. Do tych drugich używam klejów Cosmofen, a do drobnicy CA.
Poza tym hipsa przed klejeniem CA , dobrze jest zmatowić drobnym papierem ściernym.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Jaki klej

Post autor: Andrzej1 »

Dobry - sobotni wieczór

Ostatnio kleję prawie wyłącznie HIPS.
Wykonywałem próby na następujących klejach :
Klej Modelarski WAMOD
UHU plast kunstoff modellbau
Revel Contacta Professional z igłą i w tubie
Revel Contacta
Mr Cement Deluxe
Faller Superexpert z igłą.

Najlepsze efekty uzyskałem Revelem z igłą.
Na płytkę teflonową nakładam kroplę kleju, smaruję najmniejszym pędzelkiem oba detale
i dociskam. Spoina z całą pewnością lepsza niż klejem CA, bo klej CA jest kontaktowy i spoina MUSI
różnić się własnościami fizykochemicznymi od klejonego materiału.
Czas na użycie kropli kleju wynosi 2-3minuty. (Nie mierzyłem).
Klej nakładamy w ten sposób, że najpierw przez igłę wyciskamy powietrze (igła do góry) potem kroplę, odwracamy igłą do góry i wpływające do butelki powietrze czyści igłę do ponownego użycia.
Faller nie jest tak dobry.
Nie widzę żadnej różnicy w klejeniu dużych i małych detali. Natomiast przy klejeniu cienkiego
i grubego materiału trzeba uważać, bo klej może dać zniekształcenie powierzchni wcale nim
nie traktowanej. Wyzwaniem też jest klejenie zamkniętych pudełeczek, bo parujący rozpuszczalnik
może powodować różne niespodziewajki. I co gorsza powoduje.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: Jaki klej

Post autor: Joker 2 »

Serdecznie wszystkim kolegom dziękuję za wyczerpujące wypowiedzi o klejeniu .
Jeszcze raz serdecznie dziękuje .

Joker
ODPOWIEDZ