Pytanie o olinowanie

czyli FAQ
Awatar użytkownika
Mumin
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2015, 12:56

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Mumin »

Mam wrażenie, że na rysunku "sztag" "staysail stay" podpisane są przy tej samej linie. Sztag się kończy wyżej blokiem. Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: myszor »

Według moich rozmyśleń nie jest to jedna lina . Różnią się grubością .
Staysail stay zastępował reje i wydaje się że jest to olinowanie stałe .
No ale po to jest Koga aby każdy mógł się wypowiedzieć i wszyscy na tym zyskamy .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Siberian »

Mumin, to co zinterpretowałeś jako blok, to w istocie jest gałka turecka. Natomiast sztag sztaksla (Jarcio jest nieoceniony), jest w górnej części mocowany do sztagu właściwego, a na dole przechodzi przez blok. Są to więc dwie różne liny. Z planów Granado nie wynika niestety, w jaki sposób sztag sztaksla jest mocowany w swojej dolnej części. Można jednak domniemywać, że kończy się talią.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2016, 19:29 przez Siberian, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Jarcio »

A którego sztaksla dotyczy ten rysunek? Poszukam w opisach olinowania Victory, może na Granado dałoby się zastosować takie samo rozwiązanie.
A tak na marginesie, może warto byłoby przenieść te pytania o olinowanie do wątku o Granado? Relacja byłaby bardziej kompletna w tym temacie.
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Siberian »

W opisie pod rysunkiem jest: "This applies to all staysails, except the jib, wich had its own stay".
Na pewno znasz angielski lepiej ode mnie, więc przytaczam tekst w oryginale.
Zamieściłem pytanie w tym dziale, bo sądziłem, że to może być wiedza bardziej uniwersalna i dotyczyć też innych jednostek. Ale być może masz rację.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Jarcio »

Czyli oznacza to, że rysunek dotyczy "wszystkich sztaksli z wyjątkiem kliwra, który ma swój własny sztag". Trzeba z tego wnioskować, że dotyczy to sztaksli międzymasztowych. Poszukam czegoś w swoich materiałach o Victory, może wypracuje się jakieś rozsądne rozwiązanie dotyczące jego mocowania w dolnej części.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: myszor »

Według Waszego rozumowania to sztag też jest olinowaniem ruchomym bo mocowany jest do masztu a dołem idzie przez blok . A wiemy dobrze że sztag to olinowanie stałe .
Nie wszystko co ma blok jest olinowaniem ruchomym .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Jarcio »

Sztagi niektórych sztaksli, zwłaszcza międzymasztowych nie były typowymi sztagami służącymi do mocowania masztów. Niektóre z nich były wykorzystywane tylko po to, aby rozwiesić na nim sztaksel, za pomocą raks. Nie był to zatem typowy sztag i w pewnym sensie zaliczał się bardziej do olinowania ruchomego niż stałego.

Jeśli chodzi o dolne mocowanie sztaksla, to w przypadku sztaksli mocowanych na Victory na dodatkowych sztagach (były to grotsztaksel i grotsztaksel środkowy), na końcu sztagu znajdował się blok, który łączony był z drugim blokiem tworząc talię. W przypadku grotsztaksla drugi blok mocowany był wokół fokmasztu. W przypadku grotsztaksla środkowego drugi blok mocowany był przewiązem do podłużnego jarzma platformy marsa grota. Talie były odkładane wokół nagielbanki kołkownicy. Myślę zatem, że na Granado możesz zastosować takie rozwiązanie z talią na końcu sztagu sztaksla.
Awatar użytkownika
Mumin
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2015, 12:56

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Mumin »

Siberian pisze:Mumin, to co zinterpretowałeś jako blok, to w istocie jest gałka turecka.


Fakt, rzeczywiście, na powiększeniu widać. Jeśli to o Granado chodzi, to może w relacji filmowej Kevina Kenny'ego coś będzie?
Awatar użytkownika
Mumin
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2015, 12:56

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Mumin »

Po przespaniu się z problemem - to nie jest gałka turecka (mouse) tylko owijka (seizing).
I teraz moje trochę dyletanckie "na logikę": skoro stay jest stały a przynajmniej jeden koniec staysail stay jest do niego przymocowany na stałe, to ta lina też jest stała. Czyli ciemna.

M.
ODPOWIEDZ