Pytanie o olinowanie

czyli FAQ
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Pytanie o olinowanie

Post autor: Siberian »

Witam. Jestem w trakcie budowy "Batavii" i powoli zbliżam się do spraw związanych z olinowaniem. I tu mam pewien dylemat. Otóż na zdjęciach repliki tego żaglowca zarówno liny olinowania stałego, jak i ruchomego, skręcane są w jednym kierunku. Tymczasem w artykule pana C. Ciesielskiego z numeru 9/99 "Modelarza" jest:
"Olinowanie stałe wykonywano z liny splotu kablowego. Była to lina o trzech prawoskrętnych pokrętkach skręconych w lewo, tzn. pokrętki skręcano licząc od góry, od strony lewej ku prawej. Odwrotnie - od prawej ku lewej stronie - skręcano liny używane do olinowania ruchomego".
Stąd moje pytanie: Jak to wyglądało w żaglowcach Holenderskich pierwszej połowy XVII wieku? Czyżby drobiazgowi budowniczowie repliki z Holandii ten szczegół przeoczyli, czy rzeczywiście tak to ma być i nie popełnili błędu?
Pozdrawiam Wojtek.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Siberian »

Witam.
Kolejne pytanie szkutniczego dyletanta ;) :
Tym razem o owijanie sztagów (merlinkowanie, serving). Mianowicie, jakie odcinki sztagu były owijane. Czy tylko górne mocowanie sztagu, od oka do gałki tureckiej lub trochę poniżej niej, czy również odcinek dolny przy bloczku. Mam też wątpliwości, czy strop dolnego bloczka naciągu sztagu był owijany i czy jakieś inne liny były wykonywane w ten sposób.
Dodam, że moich poprzednich modeli nie zaopatrywałem w ten szczegół. Teraz, w Batavii, chcę to zrobić, stąd moje pytanie.
Pozdrawiam, Wojtek.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: myszor »

Może to Ci się przyda . Tak mówią mądre księgi :)
Zakodowałem tez że pierwsze wanty były owijane aby reje je nie przecierały .
Załączniki
SAM_1255.JPG
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
krytykg
Posty: 0
Rejestracja: 12 sie 2015, 21:40

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: krytykg »

Ja też mam pytanie o liny, widziałem taki przyrząd do skręcania lin;
http://www.modelnet.pl/all_products/32/p/1362
Czy taki wydatek jest przydatny? I kiedy tak naprawde trzeba te liny tak skręcać? Do każdego żagla?
Awatar użytkownika
lucky
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:33

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: lucky »

Myślę że na początek nie ma potrzeby kupowania takiego przyrządu tym bardziej że ten akurat jest taki sobie. Do budowy pierwszego modelu znajdziesz w sieci sporo linek w sprzedaży jak również na Kodze Mirek tez pewnie dla Ciebie ukręci linki jakie będziesz potrzebował. Zresztą kupując zestaw modelu pewnie obok listewek linki też będą :0
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krytykg
Posty: 0
Rejestracja: 12 sie 2015, 21:40

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: krytykg »

Też podejrzewam że w zestawie są nici, które pozwalają na mocowanie żagli, jakże inaczej. Ale kiedy trzeba je skręcać to inna sprawa. Dlatego też pytałem bardziej o sama czynność które liny trzeba skręcać a które nie.
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Jarcio »

Krótko mówiąc, liny skręca się wówczas, gdy chcesz uzyskać ich odpowiednią średnicę. Np w przypadku sztagów czy want, które są najgrubszymi linami na okręcie.
Awatar użytkownika
krytykg
Posty: 0
Rejestracja: 12 sie 2015, 21:40

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: krytykg »

Podoba mi się to forum i ten temat żeglugi, coraz bardziej. Chyba zostane tu na dłużej, domyślam się o czym mowa z tymi linami, hmm..
Czeka mnie niezła lektura. Widze różne rodzaje tych lin są, czasem dają do zestawów nitke grubą albo cicenką.
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Siberian »

Witam.
Mam pytanie o kolor liny, opisanej jako "staysail stay" (nie wiem, jak brzmi polska jej nazwa). Czy powinna być ciemna, w kolorze olinowania stałego, czy jasna jak olinowanie ruchome?
lina a1.jpg
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pytanie o olinowanie

Post autor: Jarcio »

Staysail stay to po naszemu sztag sztaksla. Z prawidłowym ustaleniem koloru tych sztagów jest tego rodzaju problem, że część sztagów, na których rozwieszano sztaksle stanowiła olinowanie stałe, a część zaliczana była bardziej do olinowania ruchomego. Zasadniczo sztaksle, zarówno dziobowe jak i międzymasztowe rozwieszane były na sztagach stanowiących olinowanie stałe. Niemniej jednak niektóre sztaksle rozwieszano na dodatkowych sztagach, które można było raczej zaliczyć do olinowania ruchomego. Tego rodzaju sztagiem sztaksla był np. mocowany na Victory sztag grotsztaksla (mainstaysail stay). W górnej części ten sztag mocowany był wokół głowy grotmasztu, a dolny koniec sztagu zamocowany był do fokmasztu za pomocą talii. Na Victory ten dodatkowy sztag był mocowany z tej przyczyny, że grotsztag jest połączony liną z pomocniczym grotsztagiem, co uniemożliwia podnoszenie i opuszczanie sztaksla. Zatem kolor sztagu sztaksla będzie determinowany tym, czy jest to sztag zaliczany do olinowania stałego, a wówczas powinien być czarny, czy też stanowił on dodatkowy sztag przeznaczony wyłącznie do rozwijania na nim sztaksla, a wówczas lina powinna być koloru jasnego. Z załączonego przez Ciebie Wojtku rysunku wynika, że jest to dodatkowy sztag przewidziany wyłącznie dla sztaksla, rozwieszany obok sztagu właściwego, służącego do mocowania masztu. Zatem powinien być koloru jasnego.
ODPOWIEDZ