Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

czyli FAQ
Awatar użytkownika
ROBERT
Posty: 268
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: ROBERT »

Ja dodam jeszcze jedno. Ważny jest, a raczej najważniejszy czynnik ludzki, który myśli,albo inaczej powinien myśleć. Dobre zdjęcia można robić już aparatem za 200-400zł, tylko trzeba chcieć i troszkę się poduczyć.
Bogdanie ciekawy zbiór obiektywów, tylko można pozazdrościć. Marka bardzo znana i używana przez zawodowców do tej pory. Lustrzanki tej firmy należą do najlepszych na świecie.

Kiedy ja będę miał taki zestawik?

Dla tych co nie wiedzą, cena dobrego obiektywu to nawet kilka tysięcy złotych.

Tak czy inaczej bez tego najważniejszego czynika nie da się nic zrobić
robert.lewinski@wp.pl
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: maciejza »

RomekS napisał:
Może przeszkadzać przełączanie między oknami przeglądarki,
ale można się przyzwyczaić.

Google.pl -> Gimpshop
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 965
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: ataman »

W innym wątku kolega napisał:

Arco napisał:
Telefon, telefonowi nie równy. Ja mam poczciwą nokie 6230i która ma 1.3MPix, i wiem że chociażbym się starał zrobić piękne zdjęcie - nie wyjdzie w połowie tak dobrze jak z 2MPix. Apraty od 2MPix nadają się do robienia zdjęć, mniejsze niestety nie.



Mam samsunga z 1,3 Mpx aparacikiem.. Da się tym zrobić zdjęcia dokumentacyjne na stronkę!!
Trzeba tylko zadbać o oświetlenie odpowiednie .. i nawet bez większej obróbki można wstawiać. Te zdjęcia są tylko trochę wyostrzone w PS.. i nic pozatym.

Najlepiej przy pomocy tak marnego sprzętu jak telefon robić fotki w oświetleniu naturalnym, słonecznym. I to tak, aby słonce świeciło na model zza naszych pleców, lub, lepiej lekko z boku. uważać przy tym trzeba, aby coś, np nasza sylwetka nie rzuciła cienia akurat na fotografowany model.
I nie róbcie nigdy fotek modelu ustawionego przy oknie!! Chyba, że wykonacie akrobatyczne wyjście za okno i stamtąd, w stronę pokoju będziecie focić. Zdjęcia modelu stojącego przed oknem, fotografowanego z wnętrza pokoju zawsze będą do niczego! model będzie ciemny, bo aparat zmierzy światło okna, a nie oświetlenie modelu.. to tak, jakby robić zdjęcia pod światło. (A niestety jest wiele takich fotek, robionych przy oknie z wnętrza pokoju.. )
Przykładowe dziś ptyknięte , na szybko, fotki z mojego telefonu (1,3 Mpx).. robione na balkonie przy naturalnym oświetleniu, słonce miałem lekko w bok za plecami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Bartek_W »

Cześć

A może ktoś się pokusi o opisanie wszystkich możliwych sposobów "ładnego" wstawiania zdjęć na Nowej Kodze? Mamy sposoby na attachment, img... i co jeszcze?

Pozdrawiam ;)
Bartek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Leon27 »

Ataman - bez urazy ale chyba nie zawsze zmierzy światło okna :-) Zależy kto na czym operuje :-) Jeżeli zakładasz totalną głupawkę bądź telefon to jest to prawda . Przy użyciu innych sprzętów - można dużo polemizować :-) Jak już widzisz bokeh na jakimkolwiek zdjęciu to ten ktoś nie operuje na głupawce. A sporo tu takich fotek tak więc zdecydowana większość jedzie na porządnych coś wartych sprzętach. A do wstawiania na stronę fotek to najlepszy jest IRFAN VIEW do konwersi . Program prosty jak drut. http://www.dobreprogramy.pl/IrfanView,Program,Windows,12867.html
Spolszczenie:
http://www.dobreprogramy.pl/IrfanView,Program,Windows,12933.html
Zaznacza się przykładowo rozmiar 800x600 i automatycznie dostosuje parametry tak że mała fota waży a jest wyraźna. Robi się zapisz . Wyznacza się miejsce i finito.
Nie wiem czy o to chodziło odnośnie wstawiania fotek najwyżej proszę o wykasowanie tego postu,
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: jaxa »

Nie wdając się w dyskusję, czy zawsze, czy nie zawsze i jak szeroki jest obszar mierzenia światła czy ostrości to sądzę, że warto mieć na względzie uwagi atamana i nie będę tłumaczył dlaczego.
Co do przeglądarki graficznej IrfanView, to też śmiało ją polecam, lecz proponuję pobrać ją Obrazek ze strony twórcy. Są tam różne dodatki, a także możliwość wsparcia (to dla tych, którzy oczekują rozwoju programu). Sama przeglądarka jest bardzo prosta, intuicyjna, a za razem posiada sporo opcji, m.in wspomniane przez atamana wyostrzenie. Co prawda jest ono bardzo proste (nie daje możliwości ustalania wartości wyostrzenia), ale czasem jest przydatne. Ma też proste funkcje malowania, kontrastu i zmian kolorów, kilka przydatnych filtrów, można tworzyć okienko tekstowe... Jeśli miałby ktoś pytania, to służę pomocą, gdyż "pracuję" z tą przeglądarką od lat.
Do prostej obróbki na pewno warto ją polecić

Jeśli chodzi o dodawania zdjęć na Kodze, to już musi wypowiedzieć się radek, gdyż w różnych miejscach różnie to wygląda (czasem wymaga dopracowania).
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
syso1
Posty: 98
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: syso1 »

Witam ,podobnym programem do Infran viev jest jeszcze FastStone Image Viewer jest prosty i wszystkie opcje są „pod ręką”.
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Bartek_W »

Cześć

Ja również używam programu IrfanView i uważam, że jest on najbardziej intuicyjny i prosty. Bardziej skomplikowane rzeczy edytuję w Gimpie.
Jednak prowokując odświeżenie tematu, miałem na myśli problem, o którym wspomniał Jaxa:

jaxa pisze:Jeśli chodzi o dodawania zdjęć na Kodze, to już musi wypowiedzieć się radek, gdyż w różnych miejscach różnie to wygląda (czasem wymaga dopracowania).

No właśnie, wygląda bardzo różnie...
Z tego, co zdążyłem ogarnąć, istnieje kilka sposobów dodawania zdjęć do relacji na Nowej Kodze. Przedstawię to w tym i w następnych postach (jest to konieczne, ponieważ wstawiane przez nas grafiki różnie się zachowują, w zależności od metody, jaką wybieramy i w różny sposób wpływają na ostateczny wygląd naszego wpisu).

Sposób I - Umieść w treści wiadomości

Podczas edycji postów mamy możliwość umieszczania załadowanych grafik w treści wiadomości. Służy do tego odpowiedni przycisk w oknie wysłanych załączników, znajdującym się pod edytorem odpowiedzi. Kliknięcie przycisku Umieść w treści wiadomości spowoduje automatyczne wygenerowanie tagu attachment w miejscu, w którym znajduje się kursor w edytorze. Taki sposób wstawiania grafiki do postów jest bardzo elastyczny i szybki. Efekt może wyglądać tak:

To jest komentarz do pliku...
To jest komentarz do pliku...
kogabanner.jpg (5.65 KiB) Przejrzano 8263 razy

Warto zapamiętać, że komentarz do pliku można dodać w przeznaczonym do tego okienku, a także to, że tag attachment wstawia automatycznie jedną wolną linię poniżej opisu pliku.
Ważne: użycie tego sposobu prezentowania grafiki w postach powoduje wyłączenie ramki ZAŁĄCZNIKI, dlatego sposób z załącznikami pokażę w kolejnym poście...

Ciąg dalszy nastąpi
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Bartek_W »

Sposób II - ZAŁĄCZNIKI

Tworzeniu postów nie musi towarzyszyć wstawianie grafiki w sposób, który przedstawiłem wyżej. Można po prostu załadować grafiki poprzez panel Dodaj załącznik i wysłać post bez niepotrzebnych komplikacji. Trzeba jednak pamiętać, że:

    - taki sposób wrzucania grafiki do postów nie jest elastyczny, gdyż zawsze tworzy na końcu postu ramkę z załącznikami,
    - kolejność wyświetlania załączników jest zdeterminowana na zasadzie stosu, tzn. ostatnio wrzucone zdjęcie będzie wyświetlane, jako pierwsze.
W postach niektórych Kogowiczów można dostrzec jeszcze inne sposoby, których nie mogę rozgryźć. Może adepci tej tajemniczej sztuki podzielą się swoimi tajemnicami? ;)

Pozdrawiam serdecznie
Bartek
Załączniki
To jest komentarz do pliku...
To jest komentarz do pliku...
kogabanner.jpg (5.65 KiB) Przejrzano 8258 razy
Ostatnio zmieniony 19 mar 2011, 16:03 przez Bartek_W, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Bartek_W »

Addendum. Inercja dawnej Kogi i tag img

Użytkownicy forum, którzy pamiętają dawną Kogę, pamiętają zapewne, że wstawianie grafiki do postów odbywało się w niej za pomocą tagu img, który umożliwiał ustawianie różnych atrybutów dodawanych obrazków. Taki tag istnieje również w edytorze postów Nowej Kogi. Wstawia on grafikę bez zbędnych ramek i opisów (włącznie z opcjonalnym komentarzem, ale ten zawsze można wykonać za pomocą zwykłego akapitu o zmniejszonej czcionce):

Obrazek

Mi osobiście sposób ten odpowiada najbardziej, jednak ma on pewną przypadłość, której nijak nie mogę obejść. Mianowicie, powoduje on automatyczne wygenerowanie ramki załączników na końcu wiadomości, którą niniejszym, z najlepszymi pozdrowieniami, prezentuję:
Załączniki
To jest komentarz do pliku...
To jest komentarz do pliku...
kogabanner.jpg (5.65 KiB) Przejrzano 13960 razy
ODPOWIEDZ