budowa DZONKI

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:budowa DZONKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
moja podstawka wygląda tak

Obrazek
zabrałem się za ster i pozostałe elementy rufy

Obrazek
po oszlifowaniu przykleiłem patyczek od szaszłyków 3x75mm

Obrazek
po wycięciu elementów zawieszenia steru przykleiłem do rufy kołowrót zrobiony jest z wałeczka 5mm o długości 31mm wyglada wszystko tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
tyle na dziś do następnego razu sławek
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:budowa DZONKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
op zrobieniu rufy przystępujemy do żagli Zagle były wykonywane z maty ryżowej i usztywniane kijami z bambusa my zrobimy z tkaniny a usztywnienia z patyczków 1 mm


Obrazek
jak widać na fotce wzmocnienia są przyszyte do żagla jedna nitka nie obcięta będzie potrzebna do zamocowania zagla

Obrazek
żagle mamy zrobione robimy bloczki z listewki 2x2 i wiercimy po dwa otworki ja uprościłem jeśli ktoś chce zrobić orginalne to wyglądają tak

Obrazek
moje po zrobieniu
Obrazek

Obrazek
do następnego razu pozdrawiam sławek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:budowa DZONKI

Post autor: RomekS »

Sławek Kromer napisał:
.........a usztywnienia z patyczków 1 mm



Slawku,
a czy jest jakas metoda wykonania rownych dlugich 1 mm patyczkow...
ale bez hartowanej plytki z otworkami.
O ile stosunkowo krotkie nagle mozna jakos wystrugac,
o tyle do dlugich cienkich patykow
potrzebna jest "jakas" technologia ich produkcji...:blink: :) :)
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:budowa DZONKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
czy jest metoda wykonania długich patyczków 1mm Tak cierpliwość Ja robiłem z patyczków od szaszłyków w ten sposób że pierw podzieliłem patyczek na 4 części(po długości)potem przecjągnołem je przez otwór 2mm następnie 1.5mm i ostatecznie 1mm zaznaczam że płytka musi być cztywno zamocowana inaczej małe przegięcie i po patyczku
co się tyczy budowy dżonki to przyszedł czas na wykonanie masztów Wykonujemy go jak na rysunku dolny koniec 25mm oklejamy z trzech stron fornirem 1mm lub podobną listeweczką na jednym boku przyklejamy dwie knagi jak na fotce około 17mm od topu wiercimy otworek 1mm Maszt przedni robimy jak na rysunku
Obrazek
jeśli mamy maszt i żagle możemy przystąpić do olinowania przedstawie kilka fotek jak to ma ywglądać jeśli będzie mało zrozumiałe opiszę dokładnie

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
zapomniałem mały element (na rysunku)to zamocowanie przedniego masztu Przyklejamy go na przedniej ściance na wysokości pokryw maszt opiera się o pokład
tyle na dziś do następnego spotkania pozdrawiam sławek
Awatar użytkownika
Ar2r
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:budowa DZONKI

Post autor: Ar2r »

Sławku bardzo fajnie zakończony eksperyment (z kolorowym poszyciem).
Gdyby jeszcze Ci się chciało trochę pokombinować z dobraniem innego materiału na żagle.......
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:budowa DZONKI

Post autor: rczarnec »

vegelus napisał:
Nie będę mówił, że mam orginalne plany jaby co bo i tak nikt mi nie uwierzy :P


Serdeczna prośba: mógłbyś podesłać te plany?
Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:budowa DZONKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
na dziobie z lewej strony umieszczona jest belka do podwieszania kotwicy ja zrobiłem z listewki 4x4x90mm .W osi steru wklejony jest cieniutki patyczek a na nim przyklejamy dwa pęczki imitujące włosie na fotkach jest widać ich umiejscowienie Przyszedł czas na kotwicę wycinamy według rysunku(trzon można pocienić)W trzonie wiercimy dwa otworki przez które przekładamy patyczki Pomiędzy patyczki wklejamy male kamyczki(z akwarium) Podwieszamy kotwicę jak na fotkach
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jak na fotce przyklejamy dwa czerwone (trójkątne)proporczyki i DZONKA zrobiona odstawiona do kolekcji
Obrazek
było miło ale się skończyło:whistle: :whistle: :whistle:
pozdrawiam sławek
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:budowa DZONKI

Post autor: Łukasz_Oleś »

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: ale piekna flota :woohoo: sama Dzonka takze cudownie wykonana pieknie wyglada wsrod floty kolumba :)
Naprawde szczere slowa podziwu :)
Pozdrawiam
Łukasz Oleś
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:budowa DZONKI

Post autor: RomekS »

Sławek Kromer napisał:
.....W osi steru wklejony jest cieniutki patyczek a na nim przyklejamy dwa pęczki imitujące włosie na fotkach jest widać ich umiejscowienie .......
jak na fotce przyklejamy dwa czerwone (trójkątne)proporczyki i DZONKA zrobiona odstawiona do kolekcji
..........
było miło ale się skończyło:whistle: :whistle: :whistle:
.........


Sliczne dzieki Sławek,
za wspaniala relacje i plany,
za piekne modele, cierpliwosc i zyczliwosc....
:) :) :)
Jeszcze tylko kilka pytan zwiazanych z cytatami u gory.
Moze fotki rufy rozwialy by watpliowci....

:)
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:budowa DZONKI

Post autor: rczarnec »

Co prawda moja dżonka jeszcze w lesie i dopiero się poszywa, ale mam kilka pytań:
- czy maszty są tylko przyklejone do pokładu, czy posiadają również olinowanie stałe?
- czy jest możliwa prezentacja dokładnego schematu olinowania żagli (z tego co widzę na zdjęciach to jest jeden fał i wieloblokowy system szotów) - może coś w rodzaju "belaying plan"?
- do czego przyklejona jest górna belka na rufie - do pokładu, czy pawęży i czy wystaje ona poza obręb poszycia burt?
Pytania rodzą się w trakcie pracy nad modelem, odpowiedzi na większość z nich znalazłem popełniając błędy przy moim modelu. Mój podstawowy błąd to pośpiech, na nowo uczę się cierpliwości.
Od razu dziękuję za odpowiedzi
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
ODPOWIEDZ