dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba zaczą

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: ostry_gl »

Cześć,
Przeczytaj te relacje, a przejdziesz przez budowę dżonki szybko i wzorowo:
viewtopic.php?f=530&t=6429
viewtopic.php?f=530&t=44767
I zmień podejście bo to fajny modelik i dużo Cię nauczy. Ja wspominam go bardzo dobrze:)
Trzymam kciuki i czekam na zdjęcia.

Pozdrawiam,
Łukasz
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: fabianto »

1
Załączniki
1
1
1.jpg (63.82 KiB) Przejrzano 7753 razy
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: fabianto »

2
Załączniki
2
2
2
2
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: fabianto »

i teraz pytanie do was !
listewki czy fornir ? i dlaczego
jakie są plusy listewek a jakie minusy fornirów i na odwrót.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: mati »

Pozwolę sobie zabrać głos...
To co zrobiłeś do tej pory nadaje się na śmietnik 8-)

Modelarstwo to dziedzina gdzie wymagana jest dokładność. Niestety... u Ciebie jej zabrakło.

Moja rada... zrób od nowa.
Kup sobie szarą tekturę. Bez przesady z tą sklejką. Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy tektura.
Wytnij szkielet raz jeszcze i sklej poprawnie. Możesz wypełnić pianką, ale możesz również okleić szkielet tekturą.

Z tym wycinaniem pianki... to żadna loteria. Wystarczy to robić powoli i dokładnie... a nie ciosać siekierką.

Co do forniru i listew...
Fornir zdecydowanie bardziej budżetowa wersja. Fornir jest łupliwy z racji tego w jaki sposób jest produkowany (skrawanie)

Listwy... droższa alternatywa. Jakość nieporównywalna.

Zacznij od forniru...

Bądź dokładny i się nie spiesz. A wyjdzie Ci ładny model.

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: fabianto »

masz rację. dokładnie starałem się to wyciąć i skleić ale i tak było hmm... nie na tyle dokładnie by nie mogło być jeszcze dokładniej .... trudne są początki wszystkiego
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: PanLipazMiodem »

Witaj.
Ja również proponuję zrobić dżonkę "w standardzie".
Drukujesz sobie ją z Kogi, naklejasz na tekturę 1-3 mm (proponuję 1,5mm, będzie wystarczająco sztywna a będzie się ją stosunkowo łatwo wycinać nożykiem), wycinasz to wszystko jak jest w szablonie i sklejasz ze sobą wszystkie elementy i masz gotową bryłę kadłuba- bez pianki, wypełnień i innych niepotrzebnych cudowań.
Jak już będziesz miał ten kadłub to go ładnie poszlifuj, zaszpachluj jeśli trzeba i jak już będziesz miał równe powierzchnie to możesz to zacząć pokrywać fornirem (kształty planek i deskowania masz również w druku). Jeżeli dojdziesz do tego momentu to będziemy pisać kolejne wskazówki. Na razie obierz sobie cel aby wykonać poprawnie i symetrycznie kadłub.
Będziesz potrzebował:
- nożyk z wymiennymi ostrzami tzw segmentowy (polecam ostrza firmy Olfa) - nożyk może być byle jaki;
- nożyczki;
- linijka (najlepiej metalowa);
- klej butapren, klej do drewna (polecam Pattex express), klej super glue
- tektura (zamów sobie z allegro więcej arkuszy - zaczynając od 0,25mm kończąc na 3mm z tym że najwięcej zamów sobie 1mm- czyli wszystkich po jednej lub dwie sztuki a 1mm zamów sobie z 4-5, przyda się na przyszłość)
- fornir najlepiej z gruszy ale ten ciężko dostać, więc brzoza i może z jeden mały listek ozdobnego mahoniowego)
- jakieś jednolite tło do robienia zdjęć (dobry jest taki błękitny brystol za 1,5zł w papierniczym)

I to chyba tyle. Wydasz kilkanaście złotych a jak zrobisz ładny kadłub to będzie on dla Ciebie bezcenny.

I przed wysłaniem posta na forum to najpierw sobie go skopiuj i zapisz,bo zdarza się że nie wczyta go na forum i znika tak jak mi przed chwilą ( na szczęście zapisałem)

I nie spierdol tego bo się dużo tu napisałem.

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: ostry_gl »

Głowa do góry i zacznij jeszcze raz:)
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: Slawek Kromer »

Na forum jest sporo relacji z budowy dżonki i nie spotkałem identycznej z tym co opisywałem - i o to chodziło.Wszyscy robili jak im pasowało i z czego mieli - jednak z tektury falistej nikt nie robił szkieletu .Są spece co robią większe modele z falistej i wychodzą super (nawet bez piankowania) Tak więc radze spróbuj zrobić choć podobnie do opisu ze zwykłej szarej tektury którą będziesz mógł podszlifować w razie potrzeby.
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: dżonka (niepodoba mi sie ta krypa ale od czegoś trzeba z

Post autor: fabianto »

kadłub nagrzał wodę w bojlerze. Dziś przyszła tektura wieć drukuje kadłub i naklejam na tekturę
ODPOWIEDZ