Dżonka - Pierwsze Starcie

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michal_Navan
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:07

Dżonka - Pierwsze Starcie

Post autor: Michal_Navan »

Cześć!

Chciałem utworzyć ten temat po zakończeniu budowy. Jednak po rejestracji i przywitaniu się z wami doszedłem do wniosku, żeby jednak nie czekać.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nigdy wcześniej nie miałem styczności z modelarstwem w żadnej formie (chyba, że jakąś tam formą jest przeglądanie gotowych modeli ;) ), jak również z racji wykonywanego zawodu (jestem programistą) moje zdolności manualne jak i wiedza są dalekie od oczekiwanych przeze mnie (oraz moją żonę, gdy trzeba coś przyczepić do ściany lub naprawić ;) ). Dodam jeszcze, że mam nie lada problem ze zdobyciem odpowiednich materiałów w Irlandii. Mieszkam jakieś 50km od Dublina i znalazłem jeden sklep w którym mogę cokolwiek kupić. Jednak o fornirze mogłem zapomnieć... Dostałem jedynie 3mm sklejkę z której wykonałem większość elementów. 5mm karton jest pozostałością po jakiejś wielkiej okładce od ciężko mi powiedzieć czego (i rozwarstwia się gdy elementy są male lub są za bardzo wyginane).

Mam nadzieję, że jest to wystarczająca ilość argumentów, abyście mnie drodzy koledzy nie zlinczowali za jakość wykonania niektórych z elementów....

Pierwsze cięcia wykonałem świeżo zakupionym nożykiem. Jednak po jakimś czasie okazało się, że skalpej jest dużo lepszym rozwiązaniem
Pierwsze cięcia wykonałem świeżo zakupionym nożykiem. Jednak po jakimś czasie okazało się, że skalpej jest dużo lepszym rozwiązaniem

Efekt po sklejeniu elementów
Efekt po sklejeniu elementów

Postanowiłem w ramach ćwiczeń manualnych powycinać centymetrowe paski z ów sklejki.
Postanowiłem w ramach ćwiczeń manualnych powycinać centymetrowe paski z ów sklejki.
Poszycie. Robiłem to jakieś dwa tygodnie temu. Wtedy jezscze nie doczytałem na forum, że istnieje coś takiego jak szpachla do drewna ;)
Poszycie. Robiłem to jakieś dwa tygodnie temu. Wtedy jezscze nie doczytałem na forum, że istnieje coś takiego jak szpachla do drewna ;)

Jako, że miałem nie lada problem z wycięciem elementów wzdłuż postanowiłem powycinać małe elementy. Efekt jest jaki jest. Nie potrafię się do tego odnieść. Raz mi się podoba raz nie.
Jako, że miałem nie lada problem z wycięciem elementów wzdłuż postanowiłem powycinać małe elementy. Efekt jest jaki jest. Nie potrafię się do tego odnieść. Raz mi się podoba raz nie.

IMG_20160508_093854687.jpg

IMG_20160508_093906347.jpg

Postanowiłem pociągnąc poszycie bejcą orzech włoski (znalazłem ją w szafie ma kilka ładnych lat). Efekt nie jest do końca zadowalający wydaje mi się, że w niektórych miejscach nie starłem do końca kleju więc są dość duże odbarwienia. Z daleka nie wygląda źle ;)
Postanowiłem pociągnąc poszycie bejcą orzech włoski (znalazłem ją w szafie ma kilka ładnych lat). Efekt nie jest do końca zadowalający wydaje mi się, że w niektórych miejscach nie starłem do końca kleju więc są dość duże odbarwienia. Z daleka nie wygląda źle ;)

IMG_20160510_205048230.jpg
IMG_20160510_205057282.jpg
IMG_20160510_205103048.jpg


Dziś wieczorem zamieszczę więcej zdjęć jako, że ostatnie zdjęcie robiłem 3 dni temu prace się dość posunęły.
Awatar użytkownika
Michal_Navan
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:07

Re: Dżonka - Pierwsze Starcie

Post autor: Michal_Navan »

Stan aktualny.

IMG_20160512_200713372.jpg

IMG_20160512_200749643.jpg


Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Dżonka - Pierwsze Starcie

Post autor: Bartek_W »

Cześć Michał
Na razie wygląda to dość słabo. Byłoby super, gdybyś przyłożył się trochę bardziej.
Nie mogę się dopatrzeć na zdjęciu, ale czy płetwa sterowa jest z jednego kawałka drewna?
Jeśli tak, to staraj się unikać takich skrótów. Podobnie z tymi "krótkimi elementami" na burtach.
Dobry model ma też wyglądać ładnie z bliska ;)
Pozdrawiam i życzę wielu pięknych modeli
Bartek
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Dżonka - Pierwsze Starcie

Post autor: mati »

Długa i kręta jest droga do sukcesu ;)
Przykładaj się bardziej, a każdy kolejny detal będzie lepszy.
I nie poddawaj się

Powodzenia w budowie ;)

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
Michal_Navan
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:07

Re: Dżonka - Pierwsze Starcie

Post autor: Michal_Navan »

Dzięki za szczerość. Wziąłem sobie uwagi do serca. Na pewno postaram się bardziej przy kolejnych zmaganiach.

PS. Czy ktoś z forumowiczów wie może gdzie w Irlandii mogę dostać fornir? Gdzieś mi śmignęły tutaj irlandzkie miejscowości. Podejrzewam, że koledzy będą mieli obszerniejszą wiedzę na ten temat.

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
korasonek
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Dżonka - Pierwsze Starcie

Post autor: korasonek »

W Irlandii nie szukaj forniru tylko veneer'u np. na eBay
Pozdrawiam
Piotr

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." (Albert Einstein)
ODPOWIEDZ