Moja d"żonka" - krótka relacja

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Witam Szanownych Kogowiczów.

Oto relacja z realizacji budowy mojej dżonki. Dżonka została wykonana wg szkiców umieszczonych w bibliotekach kogi. W początkowym etapie prac nie miałem dostępu do aparatu fotograficznego i dla tego, dopiero od momentu kładzenia pokładu pokazuję co zrobiłem. ;)
Wręgi wykonane z preszpany gr. 2mm i 3mm. Całość oklejona preszpanem gr. 1mm. Po przycięciu i szlifowaniu, rozpocząłem oklejanie kadłuba d”żonki”  deseczkami sosnowymi o wym: 7x2x110mm. Deseczki następnie były podklejane czarnym kartonem w pakietach po 2 sztuki i gięte na mokro. Uzyskany kształt po suszeniu przez ok 20h i przycięciu na dł. 80mm. Wszystko klejone na klej Pattex do drewna.
Załączniki
SAM_2851a.jpg
SAM_2853a.jpg
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Deseczki:
Załączniki
SAM_3001.JPG
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Czarna pomarszczona powierzchnia pokładu powstała po zerwaniu pierwszego pokładu. Wykonałem go z okleiny meblowej ze wzorem bambusowym, ale nie spełniało to moich oczekiwań. Właściwy pokład został wykonany z forniru (ale o tym póżniej). :D
Nie dokumentowałem fotograficznie klejenia całego kadłuba. Pokazuję tylko efekt końcowy:
Załączniki
SAM_2855a.jpg
SAM_2858a.jpg
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Widoczne otwory w kadłubie to przygotowanie pod kołkowanie. Otwory ф1mm. Wierciłem po dwa otwory na końcu każdej deseczki i po jednym w jej środku. Wszystkiego ok 350 szt. Trochę pracy, ale było warto. Kołkowanie przy wykorzystaniu wykałaczek. A oto efekt:
Załączniki
jeż.jpg
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Postarzenie kadłuba uzyskałem poprzez lakierowanie go lakierem matowym następnie na mokro posypanie popiołem z kominka i szybkie wytarcie do sucha. Przeprowadziłem wcześniej próby z wielokrotnym postarzaniem na próbkach, ale efekt był zbyt „ponury” i pozostałem przy jednokrotnym „brudzeniu” :D
Załączniki
SAM_2873a.jpg
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Po długim i mozolnym wykonywaniu kadłuba, prace przyśpieszyły:
Załączniki
SAM_2912a.jpg
SAM_2913a.jpg
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Boki nadbudówki wykonane również z deseczek sosnowych. Daszek z desek oklejanych okleiną meblową.
Pokład oklejony fornirem (chyba sosna). W efekcie wyszedł fajny kontrast pomiędzy ciemnym kadłubem i dachem nadbudówki a jasnym pokładem.
Kolejna część prac, kolejne wieczory i kolejne sukcesy:
Załączniki
SAM_2919a.jpg
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Ster wykonany ze sklejki #1mm, forniru, patyczka bambusowego i kawałka patyczka świerkowego.
Bloczek wykonany z bukowego pręta ф6mm zeszlifowanego z dwóch stron i przyciętych na odpowiednią szerokość. Otwory pod liny ф1mm.
Załączniki
SAM_2962a.jpg
SAM_2962a.jpg (89.78 KiB) Przejrzano 7079 razy
SAM_2971a.jpg
SAM_2971a.jpg (77.96 KiB) Przejrzano 7079 razy
SAM_2929a.jpg
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Kotwicę wykonałem ze szpatułki do smażenia. Kamienie z ogródka. Wszystko lakierowane jednokrotnie matowym lakierem wodnym.
Załączniki
SAM_2974a.jpg
SAM_2974a.jpg (69.91 KiB) Przejrzano 7078 razy
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Moja d"żonka" - krótka relacja

Post autor: KrzysztofS »

Przed założeniem pierwszych linek, całość została polakierowana. Efekt przeszedł moje oczekiwania:
Załączniki
rzut.jpg
ODPOWIEDZ