Drewniana Dżonka

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
Awatar użytkownika
susanoo
Posty: 7
Rejestracja: 03 lut 2011, 11:59

Drewniana Dżonka

Post autor: susanoo »

Witam.
Jak już pisałem w przywitalni chcę wykonać dżonkę według planów udostępnionych przez Mietka. W tej chwili kończę robić szkielet ze sklejki 4mm. Poniżej kilka zdjęć planów, zdjęcia modelu wstawię trochę później jak odzyskam aparat.
Załączniki
Piano a3.jpg
PIANO_C3.JPG
PIANO_C1.JPG
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: RomekS »

Jeżeli to są skany "tych" planów to będzie Ci trudno, bo dużo brakuje.
Trzeba to odtworzyć, pomierzyć i wydrukować.
Na Forum są lepsze. Co prawda innej Dżonki no chyba, że to nie o te chodzi,
albo moje skany są niekompletne.
Załączniki
Dzonkoscemat.jpg
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 81
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: Mietek »

Ja mam takie plany ale mimo monitów u makaroniarzy nikt nie raczył mi ich uzupełnić lub poprawić. Źle zeskanowali tę część planów i jest kłopot bo trzeba robić poprawki. Sam model wygląda pozytywnie. Dokonanie niezbędnych poprawek nie powinno być zbyt kłopotliwe.
Mietek

Obrazek
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: bartes123 »

Coś tam do tego bałaganu będę mógł dorzucić jak już wrócę do domu. W tym czasie kolego podeślij mi na PW maila. Znaczy, że mam kilka kartek, które mogą pomóc.
Ale powiem jedną rzecz, po trzech latach zabawy w modelarstwo (chociaż zrobiłem 1 model i trochę) nie podjąłbym się w życiu realizacji modelu w oparciu o tak skąpą dokumentację, nie tylko jeżeli o plany chodzi ale też o zdjęcia. Kompletnie brak schematów olinowania, a jest inne niż europejskie, ożaglowania, uzbrojenia. Nie wiesz nic, a będziesz miał góra dwie kartki rysunków. Max 3. Do tego już na etapie szkieletu są cyrki - trzeba go dokładnie wyrysować w Corelu.
Ten jeden model, który udało mi się ukończyć to własnie kogowa dżonka, ale nieco zwaloryzowana. Już ten modelik nastręczył mi sporo trudności, a zabawy miałem na 7 miesięcy. A miałem dostępną dokumentację - a więc rysunki Sławka, plany z Modelarza i od groma relacji do podpatrywania. Też szalałem z początku i w wyobraźni budowałem inne kozackie dżonki. Na szczęście jednak podkuliłem ogon i robiłem to co zalecali koledzy. I chwała Bogu, bo pewno już bym był na jakimś forum kolejkarskim i robił z siebie barana, bogatszy o doświadczenia typu "jak nie zaczynać przygody z modelarstwem szkutniczym". Jedno co żałuję, to że na drugi model wziąć grzecznie K&M to się rzuciłem na kutra. I teraz mam za swoje.
Przemyśl to kolego. Kogowa dżonka nie uwłacza nikomu i niczemu. A masz bardzo poważne szanse że ukończysz budowę, co będzie impulsem do dalszego modelowania.
Chociaż nie jest to obowiązek, a pirackiej dżonce będę kibicował.
Zrobisz jak uważasz, na pewno Ci pomożemy.
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
robin
Posty: 152
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: robin »

Pozwolę sobie dorzucić swoje 3 grosze. Jak wiadomo budowałem taką Dżonkę. Dużo części musiałem wyliczyć i zrobić samemu, opierając się na zdjęciach gotowych Dżonek co nie przyniosło dobrego rezultatu. Tak jak mówią inni przemyśl to. A jeżeli jednak się na nią skusisz to częściej niż normalnie będziesz używał linijki i ołówka.
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
susanoo
Posty: 7
Rejestracja: 03 lut 2011, 11:59

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: susanoo »

Ołówka i linijki się nie boję :) 5 lat na politechnice sprawiło, że się polubiliśmy.
A co do braków w planach to przy wręgach wykorzystałem symetrię, wydrukowałem dwa razy i połączyłem w jedno(na razie się sprawdza, zobaczymy jak z pokładem)
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: RomekS »

Musisz zwrócić uwagę na niedokładności skanu.
Załączniki
DzonSchem1.jpg
Dzonschem2.jpg
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: bartes123 »

Romku, takie pytanko, odnośnie rysunku. Jak widać pokład ma kształt łuku, a łuk jest dłuższy od prostej. Ty założyłeś że pokład tworzy od dziobu do rufy linię prostą, stąd otwory na wręgi szkieletu są na tych samych liniach co otwory na wręgi w pokładzie.
I tu mam pytanie - czy tak jest dobrze? Czy ten odchył na łuku będzie tak niewielki, że pokład do wręg zapasuje?
Pytam, bo sam miałem z tym problemy jak pokład rysowałem...
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: RomekS »

Będzie można to doszlifować na wgłębieniach wręg końcowych.
Skrócenie nie będzie istotne, aczkolwiek trzeba to brać pod uwagę.
Można to oczywiście przeliczyć i wprowadzić poprawki do pokładu.
Pozostałych rzeczy nie sprawdzałem, a autorowi życzę powodzenia
w budowie. Trochę roboty będzie i to nie tylko "ołówkowej".
Załączniki
Dzonkalupa.jpg
Awatar użytkownika
susanoo
Posty: 7
Rejestracja: 03 lut 2011, 11:59

Re: Drewniana Dżonka

Post autor: susanoo »

Nie zniechęcam się problemami jakie są przede mną. Wiedziałem, że będą kiedy przeglądałem te plany( zauważyłem, że rysunki są zeskanowane w różnych skalach i nie wszystkie pasują do siebie) od początku staram się najdokładniej wymierzyć i dopasować każdą część (jak narazie mam jedną wręgę do poprawy na pewno). Budowa daje za dużo radości żeby od razu rezygnować, także mam nadzieję, że uda mi się ją skończyć.
Poniżej efekty dotychczasowej pracy

Zdjęcia powrócą niedługo
Ostatnio zmieniony 18 lut 2011, 20:48 przez susanoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Mariusz
ODPOWIEDZ