Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

To co nie pasuje do żadnego z forów
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: SZKUTNIK »

AHOJ!

Wygląda to bardzo interesująco. Mam jedno pytanko?
Czy to musi być model jachtu RC? A może zechciałbyś zaprojektować w kartonie jakiś żaglowiec?
Pozdrawiam. SZKUTNIK
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
btg
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: btg »

Witam, szkutniku,

Jeżeli masz już jakiś konkretny pomysł co to ma być za model to najlepiej prześlij mi założenia na studio.btg@gmail.com . Myślę, że coś uda się wymyślić wtedy, zapraszam!
btg
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: btg »

Zapraszam na nowe forum o projektowaniu jachtów!

http://www.projektowaniejachtow.fora.pl/
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: RomekS »

btg napisał:
Zapraszam na nowe forum o projektowaniu jachtów!


A Co zrobiłeś dla Tego Forum ????

Trochę to nieładnie młody Kolego.

Chcesz się wykazać, to wykonaj i podaj plany czegokolwiek.
Zaprojektuj nawet prostą łódeczkę, np szalupę,
wykreśl plany (znasz przecież wiele programów),
wykonaj rysunki wręg i szkieletu, zaprojektuj poszycie ....i
zrób praktyczny prototyp.

Możesz też w odpowiednim dziale poprowadzić np kurs z programów 3D lub
w inny sposób przysłużyć się Forum.

NA fORUM JEST NA TO ODPOWIEDNIE MIEJSCE.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: Karrex »

Witaj Romku.
Wydaje mi się, że nasz młody kolega zrobił to forum :), i zapewne teraz wstawia swoje projekty. A dla naszego forum (KOGA) to faktycznie jeszcze nic nie zrobił (ale dajmy mu szansę, jak znajdzie odpowiedni dział ;) , to zapewne się wykaże).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: grzegorz75 »

Jakoś jestem zwolennikiem i krzewicielem modeli rzeczywistych , zbudowanych z materiałów wszelkich własnymi rękoma i nogami . Nie wiem kto to jest Martijn van jakiś tam , ale cieszę się że wyraził swoje zdanie na temat Twojej pracy .
Ja , Grzegorz Krawczyk , nie mający żadnego "van" między imieniem i nazwiskiem , też wyrażę swoje zdanie , ale na trochę inny temat . Nie męcz nikogo malowaniem jakiś kresek , prostopadłościanów i innych brył geometrycznych w drogich czy tanich programach komputerowych , bo nie jest to zbyt fascynujące .Od tego są inne fora . A jeżeli już chcesz , to kreśl sobie , ale tak , żeby to miało odbicie w realnym modelu. Ja mówię NIE modelom budowanym oczyma wyobraźni .
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: stefan »

ble ble...ostatnio ktoś mi powiedział że jestem osobą medialna... :D:D:D no więc się spałniam... :D:D:D
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: Emilius »

Witam Jakubie
Podziwiam twoją niezwykłą pasję jednak żałuję, iż lekceważąco potraktowałeś nasze forum i nie zapoznałeś się z zasadami tu panującymi, a pierwszy swój komercyjny post wstawiłeś ot tak, bo tak Ci się podobało i już. Liberalnie traktujemy wiele zachowań ale też wszystko w granicach rozsądku.
Gdybyś wykazał więcej szacunku dla wszystkich uczestników Kogi to zapewne wiedziałbyś że mamy tu taki wątek Przywitalnia
i nie mamy tu wątku przyjmę zlecenie, dam zlecenie, bo to nie portal poszukujących pracy ani Digart.
Inną natomiast sprawą jest to iż faktycznie materiał, który mógłbyś zrobić i pokazać od etapu projektu po wykonanie prototypu sam zapewniłby Ci reklamę i uznanie. A tak... masz za sobą po prostu falstart jak wielu przed Tobą.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
btg
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: btg »

Emilius napisał:
Witam Jakubie
Podziwiam twoją niezwykłą pasję jednak żałuję, iż lekceważąco potraktowałeś nasze forum i nie zapoznałeś się z zasadami tu panującymi, a pierwszy swój komercyjny post wstawiłeś ot tak, bo tak Ci się podobało i już. Liberalnie traktujemy wiele zachowań ale też wszystko w granicach rozsądku.
Gdybyś wykazał więcej szacunku dla wszystkich uczestników Kogi to zapewne wiedziałbyś że mamy tu taki wątek Przywitalnia
i nie mamy tu wątku przyjmę zlecenie, dam zlecenie, bo to nie portal poszukujących pracy ani Digart.
Inną natomiast sprawą jest to iż faktycznie materiał, który mógłbyś zrobić i pokazać od etapu projektu po wykonanie prototypu sam zapewniłby Ci reklamę i uznanie. A tak... masz za sobą po prostu falstart jak wielu przed Tobą.


Jakoś jestem zwolennikiem i krzewicielem modeli rzeczywistych , zbudowanych z materiałów wszelkich własnymi rękoma i nogami . Nie wiem kto to jest Martijn van jakiś tam , ale cieszę się że wyraził swoje zdanie na temat Twojej pracy .
Ja , Grzegorz Krawczyk , nie mający żadnego "van" między imieniem i nazwiskiem , też wyrażę swoje zdanie , ale na trochę inny temat . Nie męcz nikogo malowaniem jakiś kresek , prostopadłościanów i innych brył geometrycznych w drogich czy tanich programach komputerowych , bo nie jest to zbyt fascynujące .Od tego są inne fora . A jeżeli już chcesz , to kreśl sobie , ale tak , żeby to miało odbicie w realnym modelu. Ja mówię NIE modelom budowanym oczyma wyobraźni .

Witam szanownych kolegów modelarzy!

Widzę, że trochę szumu się narobiło wokół mojej osoby ( w sumie to nie tak źle ;) ) Zatem przechodzę do defensywy:

Serdecznie przepraszam, że nie skorzystałem z działu ,,Przywitalnia'' ( które teraz umieściłem nawet i na moim forum(sic!)), lecz tego popołudnia wysyłałem to ogłoszenie na kilka forów tematycznych niemal naraz a mój post był sumie zredagowany w sposób, że znalazł się element przywitania i uznałem to za wystarczające; jeśli kogoś uraziłem moim ,,brakiem taktu"- serdecznie przepraszam. Warto byłoby złożyć wątek przyjmę/dam zlecenie, tak przy okazji ;). A odnośnie budowy prototypu i jego prezentacji ; właśnie jestem w trakcie budowy prototypu jachtu RC 80 cm długości, oraz inna osoba realizuje mój projekt motorówki do wywozu zanęty wędkarskiej.

Do Grzegorza75:
Ja również jestem krzewicielem modeli rzeczywistych budowanych własnymi rękoma (ewentualnie na obrabirce numerycznej, lub drukowaniem 3D :) ). Martijn van Engeland to uznany holenderski konstruktor i architekt jachtów, do którego kiedyś wysłałem mój projekt mając kilka pytań do niego. nie mogę zrozumieć dlaczego, się oburzasz Grzegorzu... Nie męczyłem i nie męczę nikogo malowaniem jakiś kresek, prostopadłościanów i innych brył geometrycznych- niemniej jednak wykonanie dobrego (tak zwanego powszechnie designerskiego, choć chodzi tu po prostu o przemyślany) projektu wymaga rozpoczęcia pracy od wykonania szkiców koncepcyjnych na zwykłej kartce papieru a nie w drogim czy tanim programie komputerowym! To ewaluacja formy, użyte materiały, faktury, rozwiązania tworzą charakter modelu- a to JEST dla mnie (dla Ciebie nie musi, owszem) fascynujące i lubię to robić. Dopiero później opracowany koncept wrzuca się do programu 3D gdzie modeluje się poszczególne obiekty, tworzy dokumentację, przekroje, powierzchnie rozwijalne itd. W dzisiejszych czasach modelowanie 3D to ogromna oszczędność czasu i wygoda, jak również możliwość obejrzenia obiektu przed budową, jak to raczyłeś określić ,,oczyma wyobraźni". To jest ważny element w nowoczesnym projektowaniu. Zatem jak robię szkice koncepcyjne (czytaj: kreślę sobie), to ma to odbicie w realnym modelu. Twoje ostatnie zdanie bardzo mnie zdziwiło, zwłaszcza, że zostało wypowiedziane z ust modelarza, który powinien właśnie budować w swojej głowie obraz kolejnego modelu.

Podsumowując, doceniam, że lubisz własnoręcznie wykonywać, budować modele, lecz nie możesz negować, a może obniżać rangi procesowi projektowemu, procesowi przygotowania planów...

Pozwoliłem sobie na ten ton retoryki, przpraszam jeżeli kogoś uraziłem po raz x, ale uważam że nie ma co się kłócić- a raczej trzeba się jednoczć we wspólnej pasji- bo taka jest chyba rola każdej pasji? :)

Tym optymistycznym akcentem kończę już swoją wypowiedź i mam nadzieję zażegnać wszelkie niepotrzebne dyskusje jakie tutaj towarzyszyły. Najważniejsze jest robić to co się lubi.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Projektowanie jachtów RC - Jakub Batog

Post autor: RomekS »

btg napisał:

A odnośnie budowy prototypu i jego prezentacji ; właśnie jestem w trakcie budowy prototypu jachtu RC 80 cm długości, oraz inna osoba realizuje mój projekt motorówki do wywozu zanęty wędkarskiej.


Szczerze mówiąc to zainspirowało mnie to 3D.
Zacząłem bawić się SketchUp-em, zamówiłem ogromną książkę z opisem Blendera.
Niemniej jednak jak mam coś zaprojektować z planów to robię to w Corelu.
Do tej pory nie miałem problemów. Korzystając z Krzywych Beziera i innych narzędzi,
można rozrysowywać skalowalne wręgi, inne elementy i wszystko pasuje jak ulał.
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,30273/catid,516/
(jacht kartonowo - fornirowy, przekrój Victory, i inne).

No ale jestem "starej daty" i chciałbym poznać nowości ...
Interesuje mnie np:

Jak (mniej więcej) wygląda dokumentacja takiego projektu ?.
Czy są to rozrysowane wręgi, stępka itd...?
W jakim formacie graficznym jest to przedstawione.
Czy jest to skalowalne...
I w ogóle przybliż nam trochę w formie obrazkowej to całe Twoje
projektowanie owego jachtu i motorówki.

Jak np. w takim (nie mój) projekcie wydobyć stępkę , wręgi i inne elementy,
potrzebne do budowy praktycznej modelu.


Obrazek

Jak Ty to robisz praktycznie.
Jeżeli możesz to zaprojektuj i zademonstruj na najprostszej łódce.

Obrazek

Może być np. taki ponton.. lub jakiekolwiek inne pływadło.

Obrazek
ODPOWIEDZ