Ahoj!

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Ahoj!

Post autor: lukaszg »

Dobry wieczór.

Mam 32 lata, mieszkam w Białymstoku i na co dzień zajmuję programowaniem aplikacji iOS.

W dzieciństwie kleiłem modele latające, szopki, modele kartonowe. Myślałem, że do tego wrócę dopiero na emeryturze, ale zainspirowany Waszymi relacjami spróbuję swoich sił ciut wcześniej.

Podziwiając Wasze niesamowite prace myślałem, że takielunek robi na mnie największe wrażenie, ale ostatnia relacja Kazka temu przeczy.

Marzy mi się HMS Terror, ale zacznę standardowo Dżonką :D. Robię listę potrzebnych narzędzi i materiałów. Wciąż nie wiem jak wykonać: bloczki, knagi, beczki, żagle i skąd wziąć liny.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Ahoj!

Post autor: TomekA »

lukaszg pisze:Dobry wieczór.

Mam 32 lata, mieszkam w Białymstoku i na co dzień zajmuję programowaniem aplikacji iOS.

W dzieciństwie kleiłem modele latające, szopki, modele kartonowe. Myślałem, że do tego wrócę dopiero na emeryturze, ale zainspirowany Waszymi relacjami spróbuję swoich sił ciut wcześniej.

Podziwiając Wasze niesamowite prace myślałem, że takielunek robi na mnie największe wrażenie, ale ostatnia relacja Kazka temu przeczy.

Marzy mi się HMS Terror, ale zacznę standardowo Dżonką :D. Robię listę potrzebnych narzędzi i materiałów. Wciąż nie wiem jak wykonać: bloczki, knagi, beczki, żagle i skąd wziąć liny.



Wszystko zalezy od tego jakiej wielkosci bedzie Twoj zamierzany model. Jesli model bedzie duzych gabarytow, takze i te detale beda wieksze, a wiec latwiejsze do domowego wykonania (przy zalozeniu ze bedziesz dysponowal odpowiednimi narzedziami i materialami). W przypadku modeli mniejszych, te detale, odpowiednio rowniez pomniejszone, beda trudniejsze do odwzorowania. Co do bloczkow, to latwiej byloby zdac sie na kogos kto robi to 'przemyslowo' z rezultatami znacznie lepszymi od innych.
Knagi od biedy moznaby sfabrykowac samemu (jesli Ci zalezy na tym, to moglbym podeslac odpowiednie instrukcje, albo tu albo prywatnie). Co do beczek, to tez sa konkretne instruktaze i 'sposoby'. Zagle wychodza najlepsze z materialu zwanego silkspan - to ultracieniutkie plotno ktorego uzywaja modelarze samolotowi do pokrywania ichnich modeli tymze silspanem. Rowniez wartoby sie rozejrzec w firmach architektonicznych, gdzie latami temu kreslarze uzywali specjalnego papieru do projektow inzynierskich, ktory to papier mial usztywaniajaca i wzmacniajaca podsciolke z cieniutkiego plotna podklejonego od spodu tegoz papieru. Dzis juz nie uzywa sie tego, bo wszelkie projekty "kresli" sie wirtualnie na komputerze, ale w tychze firmach byc moze jeszcze gdzies w ichnim magazynie poniewieraja sie zakurzone zwoje takich papierow. Jesli tak, to oni chetnie by sie pozbyli ich, za jakas symboliczna sume, albo i za 'dziekuje!'. Potem tylko taki papier trzeba namoczyc w letniej wodzie i plotno oden samo odejdzie. W zupelnie malenkich modelach mozna na zagle uzyc cieniutkiej bibulki japonskiej i ostro zatemperowanym olowkiem wykreslic na nich bryty. Imituje doskonale.
Linki najlepiej skrecic samemu na wlasnej produkcji ropewalku. Trzebaby sobie zainwestowac pare groszy w niezbedne trybiki, jakis silniczek stalego pradu i troche drewna i z tego wzglednie latwo sfabrykowac sobie ow ropewalk - maszynke do skrecania linek z bawelnianych nici do szydelkowania.
Na wszystko jest rozwiazanie, na poczatek trzeba sie uzbroic w cierpliwosc, bo znalezienie odpowiednich zrodel do materialow na Twym terenie zajmie Ci troche czasu, no i pieniedzy. Potem juz tylko z gorki...

Na poczatek zalecalbym zbudowanie czegos prostszego z zestawu, np. jakis jednomasztowy kuter czy dwumasztowy bryg z niezbyt skomplikowanym takielunkiem i olinowaniem, zeby nie pogubiwszy sie w tej 'pajeczynie'. nauczyc sie przy tym paru zasad, do czego sluzy dana lina czy dany zagiel. I sprobowac to odzwierciedlic w swym modelu. Potem, po nabyciu odpowiedniej wiedzy i doswiadczenia, mozna sie porwac na model wiekszy i bardziej skomplikowany. Zaleta modelu z zestawu jest fakt, ze w pudelku bedziesz mial juz wszystko (pol)gotowe do budowy modelu + instrukcja budowy, no moze za wyjatkiem farb, pedzli i kleju, tudziez kilku podstawowuch narzedzi, jak nozyk exacto/skalpel, pare pilniczkow, papier scierny etc. Trzeba jednak zdawac sobie sprawe z tego, ze modele zestawowe czesto sa znacznie uproszczone konstrukcyjnie od swych pelnowymiarowych imiennikow. Stad istnieje mozliwosc ich waloryzowania, z uzyciem czesciowo czy calkowicie wlasnego drewna i innych materialow w miejsce tych zestawowych, czy budowaniem bardziej autentycznie wygladajacego wyposazenia modelu raczej niz to zestawowe uproszczenie, etc... Zalezec to bedzie od doswiadczenia, czasu i checi u modelarza.

Jesli juz sie na cos konkretnego zdecydujesz, daj znac na tym forum i zacznij relacje z budowy, a inni, nie mam watpliwosci, wtraca sie ze swymi radami, dzielac sie z Toba swym doswiadczeniem.
Dobrej zabawy!
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Ahoj!

Post autor: gdas »

Cześć
Bloczki , linki , knagi znajdziesz tu viewtopic.php?f=16&t=47183
Żagle można zamówić , wytną na laserze i zaznaczą bryty , dodadzą wzmocnienia i linki ,
Jeśli czegoś nie ma na stronie napisz , zrobią na zamówienie
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: Ahoj!

Post autor: lukaszg »

Tomku, dziękuję za wszystkie rady, szczególnie co do żagli. Pierwotnie chciałem zrobić jak piszesz - kupić gotowy model, ale trafiłem na to forum i przychylam się do sugestii większości, by na początku lepiej spróbować swoich sił z Dżonką wg planów dostępnych na Kodze. Rozmiar standardowy bez przeskalowywania planów. Knagi na tym jachcie to metalowe oczka i chyba nie ma innego wyjścia niż zrobienie ich samemu. O ropewalku już słyszałem i chciałem uniknąć konieczności tworzenia takich wynalazków już w pierwszym modelu. Jestem żeglarzem, więc mam podstawową wiedzę jak co działa ;).

Gdas, dzięki wielkie za ten link. Rewelacyjnie wyglądają te liny i bloczki. Myślę, że na początek jak znalazł. Pozostaje kwestia doboru odpowiedniego rozmiaru, ale wszystko w swoim czasie.
ODPOWIEDZ