Kłaniam się nisko :-)

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merkava
Posty: 0
Rejestracja: 28 sty 2018, 22:52

Kłaniam się nisko :-)

Post autor: Merkava »

Witam koleżanki i kolegi!

Na imię nam Hubert, lat 26, pochodzę z Pomorza zachodniego, lecz na co dzień mieszkam we Wrocławiu. Na Kogę zaglądam tak na prawdę od kilku lat, w zależności od potrzeb, ponieważ od około 15 lat zajmuje się kartonem, głównie jeździdła i pływadła. Zdarzyło mi się nawet coś w żaglach z kartonu polepić, ale postanowiłem pójść krok dalej, drewno. A dokładniej, ze względu na to, że póki wynajmuję niewielkie mieszkanie, warunki każą zadowolić mi się zestawami. Może to i dobrze :-D

Jakiś czas temu po okazyjnej cenie zlicytowałem HMS Endeavour's Long Boat, Artesania Latina, niewielki, myślę, że na początek, ponieważ zarówno drewno jak i modelarstwo/obróbka nie jest mi obce, będzie w sam raz. Troszkę już poszperałem w zasobach portalu, więc ewentualne pytania pojawia się bezpośrednio w relacji. Pytania nam trochę z innej strony - zakupowo/sprzętowej.

1. Czy serwis modelnet.pl jest warty uwagi? Jest tam kilka rzeczy, które chciałbym nabyć, tylko jakoś mi ta strona średnio się podoba, któreś z koleżanek lub kolegów zamawiało tam ostatnio? Czas realizacji itp jest akceptowalny? A może polecacie jakieś inne sklepy internetowe?

2. Iść dalej tym tokiem, chce zakupić 2 zabawki, mianowicie:

Stocznię modelarską HZ PSM1 właśnie z tego sklepu. Cena znośna, jeżeli kilka lat posłuży (do kartonu też się przyda). Dobry to będzie wybór?

Obrazek

Giętarka do listewek, elektryczna, z kształtowaniem, cena za to już trochę naciągana, ale też jestem w stanie to przełknąć.
Pytanie o opinie jak wyżej.

Obrazek

I taka sytuacja... Ojciec mój któregoś razu sobie wymyślił, że może mi się to przydać i kupił mi w Lidlu za całe €8,99 zestaw końcówek Parkside, tylko zapomniał o samej maszynie.

Obrazek

No to uznałem, że dobrze byłoby to wykorzystać, tylko teraz zastanawiam się, czy iść za ciosem i szlifierko-graweciarkę (skąd mi to słowo przyszło, nie pytajcie) kupić też marki Parkside, czy może rozejrzeć się za czymś lepszej klasy? Sam sprzęt wydaje się w porządku, opinie w Internecie w stosunku do ceny - miarodajne. Wygodna na pewno wersja z accu, ale czy wydajna?

Na początek to tyle, póki co przeglądam relacje i artykuły związane z budową zestawów, sprzęt powoli chce zgromadzić, na szczęście nie spieszy mi się, ponieważ póki co jestem w pracy, po powrocie mam jeszcze jeden projekt kartonowy do ukończenia, więc pewnie będę zwyczajnie męczył pytaniami w międzyczasie :-)

Gorące pozdrowienia!

P.S. Jak wrócę ze zmiany to zrobię zdjęcia mojego ostatniego kartonowego, no trochę naciągnę :-D, "dzieła" - Allege d'Arles.
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Kłaniam się nisko :-)

Post autor: sferoida »

Ja się trochę okupiłem w modelnet: 3 modele i trochę narzędzi, teraz mam czwarty też od nich. Złego słowa nie powiem, sprzedawca uczciwy, jeżeli ma napisane na stronie, że coś jest na stanie to faktycznie tak jest (przynajmniej w moich przypadkach tak było), jeżeli niedostępne to pewnikiem na zamówienie może sprowadzić.
Ostatnio było potknięcie, ale to z winy OcCre. W zestawie brakowało wszystkich listewek okrągłych. 2 maile do modelnet, właściciel sam reklamował u producenta i dosłali z OcCre bezpośrednio do mnie brakujące elementy w przeciągu 1-2 tyg.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Arek85
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2017, 18:50

Re: Kłaniam się nisko :-)

Post autor: Arek85 »

Witam Hubert :)
Używam takiej "giętarki" i sporo pracowałem przy wyginaniu listewek. Oczywiście zakupu nie żałuję bo bez tego ciężko by było nadać odpowiedni kształt. Listewki pierw moczyłem w gorącej wodzie a potem grzanie ;) uwaga na temperaturę bo raz miałem okazję sprawdzić rozgrzany trzpień.

Co do stoczni ja sobie zastosowałem imadełko obrotowe Topexa. Kupiłem chyba w Castoramie.
Francja elegancja bo regulacja 360'.

Portal ModelNet..?? Podzielam słowa Sferoida...Osobiście byłem u Pana Andrzeja i powiem że wszystko ok.
Zakupiłem kilka modeli i masę detali lepszej jakości niż w zestawie. Ostatnio doszedł do mnie Sovereign of The Seas za nie małą kasę ale nie obawiałem się zakupu.(nawet dostałem spory rabat). Zawsze lepiej zadzwonić i zapytać o dostępność. Ja tam polecam bo u mnie nie było żadnych zgrzytów ;)
Pozdrawiam :)
Załączniki
20180325_180957.jpg
20180325_181637.jpg
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: Kłaniam się nisko :-)

Post autor: Piotras »

"Giętarkę" elektryczną również używam (taka sama) polecam często się przydaje, pomocne i dobre narzędzie modelarskie.
Awatar użytkownika
tomlee.es
Posty: 0
Rejestracja: 22 gru 2017, 12:41

Re: Kłaniam się nisko :-)

Post autor: tomlee.es »

Witam, ja troche nie na temat :) widział może ktoś to kupienia sama końcówkę tej gietarki?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Kłaniam się nisko :-)

Post autor: TomekA »

Zamiast kupować taki przyrząd, można sobie z łatwością zrobić samemu podobne urządzenie z elektrycznej kolby do lutowania, zamieniając oryginalna końcówkę na taką z cylindrem - j.w. albo - jak na załaczniku niżej, z takim pólksiężycem. Oba można z łatwością wytoczyć na tokarce z mosiądzu albo aluminium. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, ze potem masz dwa narzędzia; giętarke i kolbę do lutowania... :) Moja giętarka/kolba do lutowania służy mi już ponad 20 lat i nadal sprawuje się bez zarzutu.
Ważnym też jest zastosowanie płynnego regulatora napięcia, aby nie przypalić wyginanego drewna (temperatura na kolbie do lutowania jest wyższa od tej koniecznej do gięcia drewna). Taki regulator można sobie zrobić z dimmera dostępnego w sklepach z art. domowymi.
Jeśli ktoś jest zainteresowany dalszymi detalami, chętnie służę dodatkowymi wyjaśnieniami.
Załączniki
plank bending head.jpg
plank bending head.jpg (6.69 KiB) Przejrzano 5826 razy
Krisonek
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2017, 09:47

Re: Kłaniam się nisko :-)

Post autor: Krisonek »

Jaka powinna być mniej-więcej temperatura grota?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Kłaniam się nisko :-)

Post autor: TomekA »

Krisonek pisze:Jaka powinna być mniej-więcej temperatura grota?


Dla gietego drewna - srednio ok. 2/3 do 3/4 temperatury do lutowania z typowa cyna.
Im gieta listewka jest grubsza - tym temperatura giecia wyzsza. Im drewno twardsze - tym temperatura giecia wyzsza.
Jesli chodzi konkretnie o stopnie Celsjusza. - nie wiem, nie mam takiej mozliwosci by sprawdzic.

Zanim zaczniesz giac uprzednio namoczone w wodzie listewki taka gietarka, przetestuj dwa, trzy razy z roznymi temperaturami glowicy kolby. Jesli drewno zacznie sie przypalac - obniz nieco temperature glowicy kolby.
ODPOWIEDZ