Witam i pozdrawiam

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mjk
Posty: 55
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Witam i pozdrawiam

Post autor: mjk »

Witam wszystkich i serdecznie pozdrawiam.
Parę słów o sobie. Nazywam się Marek Kasprzak, mam 56 lat i ostatnio zakotwiczyłem na głębokiej prowincji północnego Mazowsza.
Modelarstwem szkutniczym zaraziłem się rok temu zaczynając od prostego modelu małego szkunera Albatros (zastaw Constructo). Dzięki b. przejrzystej instrukcji poszło szybko, łatwo i przyjemnie, a więc dumny i blady (teraz widzę jak bardzo „na wyrost” były to odczucia) sięgnąłem po coś z „wyższej półki”. Mój wybór padł na zestaw Endeavour firmy Artesania Latina. No i zaczęły się schody: b. lakoniczna instrukcja, marne plany i fatalne zdjęcia poglądowe. Aby rozwiązać mnożące się problemy zacząłem grzebać po internecie odkrywając kolejne fora i strony poświęcone modelarstwu. Ogromnie dużo mi to dało i tylko dzięki temu ukończyłem ten model (właśnie wczoraj zawiązałem ostatnie supełki) ale konkluzje były oczywiste:
1. Mój model tylko z bardzo daleka i to przy słabym świetle przypomina oryginał.
2. W związku z tym nigdy więcej nie korzystać z zestawów.
3. Moja wiedza i umiejętności są, jeśli nie na poziomie embrionalnym, to co najwyżej przedszkolnym.
4. Muszę zdecydowanie wzbogacić swą bazę narzędziową (przy budowie wspomnianych modeli posługiwałem się wyłącznie standartową wiertarką Bosha i kilkoma ogólniedostępnymi narzędziami ręcznymi).
5. Muszę stworzyć sobie „bazę surowcową”.
W najmniejszym jednak stopniu nie osłabiło to mego zapału do modelarstwa, a było jedynie źródłem decyzji:
Następny model będzie „z planów”.
Po długich przemyśleniach wybór padł na USS Constitution (bo piękna sylwetka, przy niewielkiej ilości zdobień wydaje mi się prostszy do wykonania niż np. XVIII-wieczne trójpokładowce, a fakt, że stoi w Bostonie i dostępnych jest mnóstwo jego (jej) fotografii na pewno będzie pomocny).
I korzystając z okazji prośby i pytania:
1. dysponuję planami Model Shipways (skala 1:76,8). Czy są one dokładne i wierne oryginałowi?
2. Czy ktoś z doświadczonych fachowców mógłby ew. polecić mi inne (lepsze?) plany i dodatkowe materiały źródłowe?
Wdzięczny będę bardzo za wszystkie dostępne foto (liczę tu bardzo na Tomka Aleksinskiego, który, o ile mi wiadomo, ma ich ponad tysiąc).
Z góry dziękuję za pomoc.
PS
Gratulacje dla kbuczen za fantastyczny model i z niecierpliwością czekam na relacje Roberta 82 z budowy jego przekroju.
PS 2
Szanowni moderatorzy
Jeśli ten tekst wychodzi poza konwencję działu „Powitania” to proszę o informację czy i jak go zmodyfikować lub przesuniecie go, ze względu na zawarte w nim pytania, do odpowiedniego działu.
Pozdrowienia
Marek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Witam i pozdrawiam

Post autor: mirek »

Witam bardzo serdecznie rówieśnika na pokładzie kogi.
Twój post na przywitanie jest jak najbardziej poprawny.
Teraz zapewne nie tylko ja ale i większość kolegów będzie czekać na relację z budowy modelu.
Jeżeli mogę prosić to wstaw kilka fotek poprzednio zbudowanych modeli
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Witam i pozdrawiam

Post autor: Emilius »

Ahoy Marku,
witamy w załodze Kogi,
doskonałe przywitanie z Twej strony, zatem czekamy na foto Twych modeli.
Osobiście nie posiadam planów "Old Ironside'a" nie mniej temat był już poruszany parę razy na łamach, wiec zapewne ktoś posiada także jakieś plany bądź podzieli się swą wiedzą co do jakości tych, które Ty posiadasz.
Co do zestawów, hm, tu wyrażę jedynie swoją opinię , iż zestaw to jedynie surowa glina, którą jak ukształtujesz i jakich użyjesz dodatków, taki będzie efekt końcowy. Można tu oczywiście skłaniać się ku szkole, iż istnieją modele i modele , jedne z zestawów inne z planów, jednak każdy model z planów można "spaprać " równie łatwo jak i zrobić całkiem poprawny model używając zestawu, choć powiedzmy, jakość materiału dołączanego do nich można dyskutować.
Miłego pobytu i czekamy na Twoje relacje.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
robert82
Posty: 158
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Witam i pozdrawiam

Post autor: robert82 »

Równierz przyłączam się do powitania , Ja jako nowicjusz. Dzięki za zainteresowanie moją relacją , już niedługo prace zacznę pchać do przodu.

Pozdrawiam i życzę POWODZENIA !!!

robert82
Pozdrawiam robert82
........................................................
W stoczni:
DŻONKA
USS CONSTITUTION CROSS SECTION
2X12 POUND USS ESSEX
logitec
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Witam i pozdrawiam

Post autor: logitec »

polecam pozycję z serii "Anatomy of the ship" pt:"The 44-gun Frigate USS Constitution" w której posiadaniu jestem. Poszukaj jej sam na aukcjach internetowych i/lub w księgarniach wysyłkowych typu Amazon.com na której zaopatrywałem się w tą pozycję. Jeśli chodzi o Allegro to mogę polecić http://allegro.pl/show_user.php?uid=6709065tego użytkownika. Jęśli nie ma jej obecnie na stanie to na pewno ją Ci sciągnie. Jednak najtaniej będzie samemu zakupić ja na wspomnianym Amazon.com :) ja o ile mnie pamięć nie zawodzi zakupiłem ja za 9,99 Funtów. co daje obecnie mniej niż 40 zł +koszty przesyłki.

Pozdrawiam
Krzysztof
www.modelsdockyard.com
Awatar użytkownika
GrzesiekD
Posty: 197
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Witam i pozdrawiam

Post autor: GrzesiekD »

Przyłączam się do powitań. I również czekam na fotki modeli już skończonych:)
Pozdrawiam
Grzesiek

Człowiek sam sobie nakłada ograniczenia.
Awatar użytkownika
kbuczen
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Witam i pozdrawiam

Post autor: kbuczen »

Witam pana.Oczywiście wybór jednostki jak najbardziej słuszny:) .Czekam na relację i życzę powodzenia w budowie.
ODPOWIEDZ