Drewno szkutnicze do końca epoki żagla

Przegląd biblioteki szkutnika
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 279
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Drewno szkutnicze do końca epoki żagla

Post autor: waldek »

Zostało nam cierpliwie czekać :(
Pozdrawiam Waldek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drewno szkutnicze do końca epoki żagla

Post autor: Karrex »

W sprawie książeczki mam już pierwsze wiadomości.

Krzysztof Gerlach pisze:Aktualnie już NIE POSZUKUJĘ wydawcy.
Książeczka prawdopodobnie ukaże się za około trzy miesiące. Będzie w wolnej sprzedaży internetowej, a także w jednej czy dwóch wybranych księgarniach. Oprócz tego dwadzieścia kilka egzemplarzy autorskich (jakoś je wyróżnię) zostanie rozprowadzonych - wśród pierwszych zainteresowanych - przez pana Krzysztofa Nowaka, który taką pomoc uprzejmie zaoferował.
Pozdrawiam przyszłych czytelników,
[...]
z zamówieniami proszę się jeszcze wstrzymać! Jak zostanie ustalona cena, może się okazać, iż za te pieniądze książeczki o takim formacie, objętości i postaci (że o treści nie wspomnę) tak naprawdę nikt nie chce kupić i będzie głupio wycofywać się z deklarowanych zamówień ;) ! Na razie nie chciałem wprowadzać w błąd następnych potencjalnych wydawców i stąd komunikat. O kolejnym etapie nie omieszkam powiadomić odpowiednio w porę :) .

Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
...
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Drewno szkutnicze do końca epoki żagla

Post autor: KID »

To może być ciekawa pozycja. Czytałem podobne opracowanie angielskojęzyczne, gdzie autor na podstawie odnalezionych wraków starał się określić wpływ jaki na konstrukcję statków danej epoki miała dostępność odpowiedniego drewna. Coś w tym jest, bo my przecież też budujemy z tego co jest, a nie z pobożnych życzeń.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Drewno szkutnicze Krzysztof Gerlach

Post autor: Romanov »

Witam
Wpadła mi w ręce książka polskiego autora Krzysztofa Gerlacha o tematyce związanej z szkutnictwem.
Książka napisana przystępnym językiem i bardzo ciekawa zarazem. Czyta się ją jak najlepszą powieść.
Głównym tematem książki jest drewno z jakiego były budowane statki i okręty. na 288 stronach jest opisany sposób pozyskiwania drewna, kto się tym zajmował opis wszystkich gatunków drewna jak i również uzasadnienie dlaczego takie drewno a nie inne. I tak dla przykładu doczytałem się że lawety okrętowe były robione z drewna grabowego a nie z dębiny czy buku. Uzasadnienie dlaczego właśnie grab jest proste. Gdy podczas walki taka laweta została trafiona pociskiem po prostu się rozlatywała na drobne kawałki nie raniąc obsługi działa. Takich i wiele innych ciekawostek w tej książce jest znacznie więcej.
Serdecznie polecam do biblioteczki modelarskiej jako uzupełnienie naszej wiedzy historycznej na temat szkutnictwa.

Pozdrawiam
Roman K.

Książka jest dostępna w kilku internetowych księgarniach za ok 30zł
Załączniki
i-drewno-szkutnicze.jpg
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Drewno szkutnicze do końca epoki żagla

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,

Czy ktoś się orientuje, czy tytuły z wątku czyli - „Drewno szkutnicze do końca epoki żagla” lub "Drewno szkutnicze" są gdzieś jeszcze do zamówienia? Może da się je zamówić u autora?

Pozdrawiam,

Łukasz
ODPOWIEDZ