Meerman 1:100

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Meerman 1:100

Post autor: columbus »

Koledzy, rozpoczynam relację z budowy Meermana. Początkowo planowałem wykonać go w skali 1: 50 ale spojrzawszy na moje mieszkanko, postanowiłem nie zamieniać go w stolarnię i zmieniłem skalę na 1:100. Będzie o wiele trudniej ale ja lubię wyzwania. Punktem wyjścia były wręgi z MM. Wszystkie przestrzenie wypełnione balsą. Jeśli obchodzić się z nią delikatnie, to bardzo wdzięczny materiał. Kształt zaproponowany w MM był nie do przyjęcia. Korekcji uległa rufa, część dziobowa, pokłady (wprowadziłem zakrzywienia), wysokość kaszteli, itd. Na razie bryła kadłuba wygląda nieco kostropato. Jeszcze kilka uzupełnień szpachlą i biorę się za położenie pokładów (brzoza) a następnie poszywanie (olcha). Nie zaprzestaję kontynuowania wątku w dziale „Projektowanie”.
Zapomniałem dodać, że wszystkie krawędzie wręg utwardziłem cyjanoakrylem, co znacznie ułatwiło ścieranie balsy do żądanego kształtu.
Pozdrawiam.
Załączniki
kadłub skompresowany.jpg
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Meerman 1:100

Post autor: columbus »

Odzywam się, bo ukończyłem, pierwszy z dziesiątków następnych,ważny krok w budowie. Wreszcie wszystkie osie, symetria kadłuba, kąty i średnice otworów pod maszty są idealnie skalibrowane. Sporo nudnej pracy a i efektów na zdjęciu wiele nie widać. Ale jestem teraz spokojny, że bryła kadłuba niczym przykrym mnie nie zaskoczy... W przerwach potrenowałem trochę produkcję desek pokładowych.
Pozdrawiam.
Załączniki
kadłub skompr 2.jpg
kadłub skompr 2.jpg (216.82 KiB) Przejrzano 5379 razy
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Meerman 1:100

Post autor: columbus »

Zacząłem kłaść pokłady. Idzie nieźle. Ponieważ mój Meerman będzie postarzany, szukam równolegle odpowiedniej metody na efekt sinych desek pokładowych. Zauważyłem, że listeweczki mocno wycyklinowane wyglądają okropnie a takie przeskrobane delikatnie, zachowują mikrożyłki usłojenia, co pozwala je wydobyć (np. pudrem grafitowym). Ale prawdziwym problemem, spędzającym mi sen z powiek, jest wykonanie w tej skali gretingów (otwór kratownicy 0,5x0,5). Mam pewien pomysł tyle, że bardzo pracochłonny - cóż, nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i szybko...
Pozdrawiam.
Załączniki
DSC01127 pomniejszony.jpg
DSC01127 pomniejszony.jpg (185.72 KiB) Przejrzano 5085 razy
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Meerman 1:100

Post autor: columbus »

Pokłady położone, gretingi wstawione. Jedynie pokładzik galionowy nie jest wykończony. Jego poziom i nachylenie ustalę, jak dokleję próbną odbojnicę, żeby wszystko było płynnie zgrane. Teraz czeka mnie wykonanie imitacji kołkowania desek...
Załączniki
gretingi 1.jpg
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: Meerman 1:100

Post autor: sotter »

columbus pisze:Pokłady położone, gretingi wstawione. Jedynie pokładzik galionowy nie jest wykończony. Jego poziom i nachylenie ustalę, jak dokleję próbną odbojnicę, żeby wszystko było płynnie zgrane. Teraz czeka mnie wykonanie imitacji kołkowania desek...


A gretingi to zrobiłeś jak? Bo wspomniałeś o pracochłonnym pomyśle i....?
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Meerman 1:100

Post autor: columbus »

... i zrezygnowałem. W tej skali ręczne wykonanie mnie przerosło. Dlatego są wycięte laserem w preszpanie 0,5. Udało mi się uzyskać identyczny odcień ram i wygląda to dobrze.
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Meerman 1:100

Post autor: columbus »

Zajmuję się teraz ścianami międzypokładowymi i rufą. Gdybym zaczął od nadburć, przeszkadzałyby w cyzelowaniu szczegółów. Na rufie jedna furta będzie zamknięta. Na pokładzie przy ścianie kasztelu rufowego widać pierwsze próby postarzania. Jak wspomniałem, mój Merman nie będzie się świecił jak nówka z fabryki. Klapy furt też nie będą równo podniesione jak pod sznurek (nie trawię tego). Na dziobie, między klinkierowymi ścianami, będą jeszcze stopnie umożliwiające poruszanie się między pokładem galionowym a kasztelowym. Czekam na fototrawione okucia wszystkich drzwi i przejdę do zbudowania nadburć. Pojawią się też gwoździe na ścianach i okuciach. A potem wreszcie poszywanie.
Załączniki
rufa skompr.jpg
rufa skompr.jpg (159.47 KiB) Przejrzano 3683 razy
kasztel rufowy ściana skompr.jpg
kasztel rufowy ściana skompr.jpg (198.3 KiB) Przejrzano 3683 razy
klinkier skompr.jpg
klinkier skompr.jpg (166.93 KiB) Przejrzano 3683 razy
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Meerman 1:100

Post autor: columbus »

Pierwszy mały ukończony fragmencik - ściana kasztelu... Działa, to najdłuższe brązowe 3/4 szlangi z herbem Wazów. Lekko przyciemnione chemicznie.
Załączniki
ściana kasztelu skompr.jpg
ściana kasztelu skompr.jpg (195.61 KiB) Przejrzano 3474 razy
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Meerman 1:100

Post autor: columbus »

Sporym wyzwaniem było wykonanie imitacji kołkowania pokładu.Oczywiście nie byłby problemu przy mniejszej skali. U mnie kołki mają 0,4mm średnicy. Najlepszy efekt uzyskałem robiąc otwory, brudząc ich krawędzie miękkim ołówkiem a następnie zapychając je pyłem/proszkiem drzewnym, który sobie wyprodukowałem. Efekt na zdjęciu...
kołkowanie pokładu skompr.jpg
kołkowanie pokładu skompr.jpg (213.44 KiB) Przejrzano 3197 razy
ODPOWIEDZ