R17 "Halny", 1:50 GPM.

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Szeroki
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2019, 22:19

R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: Szeroki »

Uprzejmie witam! Zabrałem się za model niełatwy, ale sądze, że moje doświadczenie jest wystarczające, aby podjąć próbę.

Do pracy, w oczekiwaniu na elementy laserowe, zabrałem się zaczynając od nadbudówki.

Licze na wasze fachowe porady, krytyka jest również mile widziana.

Jest to pierwszy model, w którym retuszuje, oraz pierwsze z wypełnionym poszyciem. Wcześniej, jak pisałem w przywitalni, miałem.wieloletnią przerwe, teraz rozwijam warsztat.

Poniżej zamiesczam zdjęcia.
Awatar użytkownika
Szeroki
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2019, 22:19

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: Szeroki »

Nauczyłem się dodawać foty. Chyba.

Budowe rozpocząłem od nadbudówki.

Szkielet nadbudówki.
Szkielet nadbudówki
Szkielet nadbudówki


Pierwsze detale tylnej ściany mostka.
Tylna ściana mostka
Tylna ściana mostka


Więcej detali.
Detale tylnej sciany na miejscu
Detale tylnej sciany na miejscu


Ściana w całości i na miejscu.
Gotowa ściana
Gotowa ściana


Pulpit.
Pulpit
Pulpit


Całość wyposażenia (bez ścian bocznych)
Całość
Całość


Sufit - tutaj wyciąłem dziury na oświetlenie. Zamontowane będą diody o ciepłej barwie, całość zalana będzie efektem "szkła". Ramki lamp wykonane z drutu 0.8mm.
Sufit
Sufit




Szkielet - wręgi cięte laserowo. Ciekawa technika narzucona przez autora to wręgi podposzycia, które podtrzymują podposzycie.
Wręgi podposzycia
Wręgi podposzycia



Podposzycie w trakcie budowy. Po ukończeniu całość wyszpachluje.
Poszycie
Poszycie


Zapraszam do dyskusji, uwag, jestem otwarty na krytyke, ale nie bijcie. To pierwszy model przy którym przykładam się jak mogę.
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: taganc »

Witaj na Kodze, zacząłeś nieźle więc będziesz miał kibiców i możesz liczyć na wsparcie. Powodzenia w budowie.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 464
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: antosiek »

Witaj
Te dwa otwory, które wyciąłeś w suficie to nie oświetlenie tylko wentylacja. Nie wiem co masz w wycinance ale tam zamontowane są dźwignie do otwierania/zamykania wentylacji i regulacji kierunku napływu powietrza z zewnątrz. Na dachu nadbudówki w tym miejscu są umieszczone nawiewy.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Szeroki
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2019, 22:19

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: Szeroki »

Jestem zdziwiony! W wycinance na miejsce które wyciąłem należy nakleić okrągły element imitujący ramke, a na niego wyoblone białe "klosze". Musze zerknąć w wycinanke, ale chyba ten elemeny nie jestm konkretnie nazwany. Całość po złożeniu wyglądała jak lampa, żadnej kratki, uchyłu etc.

W takim razie element do poprawy.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: Slawek Kromer »

Proponuje zobaczyć dokładnie relacje
viewtopic.php?f=523&t=6856&p=7088&hilit=halny#p7088
Awatar użytkownika
Szeroki
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2019, 22:19

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: Szeroki »

Właśnie przeglądam różne relacje i autor z Niemiec
http://www.die-kartonmodellbauer.de/index.php?thread/5932-sar-schiff-r-17-halny-gpm-1-50/&pageNo=2&s=869f79141cf77829110623749560a921bf7a5787
Zinterpretował to bardzo podobnie jak ja.

Slawek Kromer pisze:Proponuje zobaczyć dokładnie relacje
viewtopic.php?f=523&t=6856&p=7088&hilit=halny#p7088


Oczywiście, zapoznam się ze szczegółami.

EDIT:

Rzeczywiście! Jest to wentylacja, za to oświetlenie jest z tyłu, a w moim modelu w tylnej części sufitu nie ma nic, a wentylacje zmieniono na lampy. Teraz pojawia się pytanie: przerabiać, czy składać zgodnie z zamysłem autora?
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: Jarcio »

Możliwe, że projektując model kierowano się fotografiami istniejących jednostek. Na fotce poniżej wyraźnie widać, że są w tym miejscu klosze lamp.
Halny.jpg


Tak w ogóle to cieszę się z obecności kolejnego kartoniarza na forum. Spróbuj przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju skrzynek nacinać karton od wewnętrznej strony (nacięcie w kształcie litery V) i zwilżać go w miejscu nacięcia klejem BCG. Dzięki temu pocienisz nieco karton i krawędzie zagięcia będą bardziej "ostre", a nie zaokrąglone.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2019, 07:56 przez Jarcio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Szeroki
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2019, 22:19

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: Szeroki »

Zdjęcie się nie dodało
Awatar użytkownika
Szeroki
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2019, 22:19

Re: R17 "Halny", 1:50 GPM.

Post autor: Szeroki »

Cenna wskazówka! Do tej pory nacinałem od zewnątrz i retuszowałem białe krawędzie.

Przetestuje na jakichś skrzynkach w czołgu którego używam do testowania nowych technik :D
ODPOWIEDZ