"SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
gregvip
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: gregvip »

Czy mógłbyś powiedzieć co to za Piła a raczej brzeszczot założony do wiertarki? Relacja super patrzę i czkam na dalszy ciąg.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

W odpowiedzi na pytanie: jest to najzwyklejszy zestaw piłek do szlifiereczki typu dremel itp. Średnice od od 22 do 44 mm w sumie 5 szt za kilkanaście zł. Pomiędzy piłki włożone podkładki dla uzyskania żądanej szer cięcia. Nie przecinam do końca zostawiając ok 1mm a resztę docinam nożykiem.

I trochę aktualizacji prac - podpatrzonym sposobem z forum zrobiłem tuby z obłogu 1,5mm które pocięte na ramki wklejam w burty. Zrobione wcześniej armaty ułatwiły mi wyznaczenie na odpowiedniej wysokości otworów strzelniczych na dolnym pokładzie. Wracając do kombinacji z wyznaczeniem pozostałych burt, skłaniam się jednak do zamieszczonego szkicu. Patrząc na postopniowanie pozimów począwszy od najwyższego pokładu to może wydaje mi się to najbardziej uzasadnione.
Dla osadzenia pozostałych luf powklejałem klocki z wyżłobieniami na których nakleję lufy, tak aby imitowały zamocowanie na lawecie.
Załączniki
IMG_5384.JPG
IMG_5382.JPG
IMG_5380.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Główny pokład, i kolejne otwory pod armataty. Przekonałem się do imitacji uszczelnienia pokładu smarując brzegi pasków forniru najpierw czystym klejem i po lekkim podeschnięciu klejem zmieszanym z tuszem. Zaleta to możliwość szlifowania bez rozmazywania się jak w przypadku smarowania markerem.
Załączniki
IMG_5394.JPG
IMG_5392.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Zakończyłem wyklejanie pozostałych podkładów i osadzanie otworów pod armaty. Przestrzenie pomiędzy wręgami wypełniłem kartonem 1,5mm żeby nie mieć później problemu z "krowimi żebrami" jak to się popularnie zwie na forum ;)
Załączniki
IMG_5408.JPG
IMG_5405.JPG
IMG_5402.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Prac przy kadłubie ciąg dalszy. Po wyklejeniu burt kartonem nierówności pokryłem szpachlem samochodowym i wyszlifowałem.
I początek pokrywania rufy i burt fornirem - czereśnia amerykańska. Już po tych kilku plankach widzę, że łatwo nie będzie zwłaszcza z profilem dziobu.
Załączniki
IMG_5419.JPG
IMG_5416.JPG
IMG_5414.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Poszycie dna zakończone. Planki doginałem przyprasowując mokry pasek żelazkiem. Krawędzie przesmarowane miksturą klej+czarny tusz ponieważ chciałem żeby był widoczny układ desek. Kleiłem na patex expres smarując kadłub i pasek forniru. Przed położeniem odczekałem do lekkiego podeschnięcia kleju (podobnie jak klejenie np butaprenem).
Załączniki
IMG_5432.JPG
IMG_5430.JPG
IMG_5429.JPG
IMG_5428.JPG
IMG_5427.JPG
IMG_5426.JPG
IMG_5425.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Poszywanie kadłuba zakończone i burty od wewnątrz wyklejone. Z ramkami do drzwi postanowiłem trochę poeksperymentować i zrobiłem je z modeliny w sposób pokazany na zdj. Karton polakierowany żeby dało się odzielić modelinę od formy. Wyklejone również otwory strzelnicze.
Załączniki
IMG_5448.JPG
IMG_5447.JPG
IMG_5445.JPG
IMG_5444.JPG
IMG_5442.JPG
IMG_5439.JPG
IMG_5433.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Udało mi się wydziubać w modelinie coś pomiędzy kaczką a smokiem. Do czego bliżej zostawiam Waszej ocenie, miało być do smoka ;) Po utwardzeniu podmalowałem lekko rozżedzoną czarną farbą i wytarłem tak żeby czarne zostało w zagłębieniach. Na to podeschniętym pędzelkiem ze złotolem przetarta całość. (modelina w imitacji złotego koloru). I przymiarka na sucho do docelowego miejsca.
Załączniki
IMG_5454.JPG
IMG_5455.JPG
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Borek »

Rzeźba fajna, ale myślę że do ukończenia modelu kilka prób rzeźbienia jeszcze podejmiesz. Model wychodzi elegancko.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Zabawy ciąg dalszy. Etap przyklejania wzmocnień poziomych i pionowych oraz poręczy na pokładach zakończończony. Przy doginaniu listewek pomocne po raz kolejny okazało się żelazko. Mniejsze łuki na sucho a przy większych wstępnie moczyłem listewkę lub fornir w wodzie. Kil wykonany z tektury i oklejony fornirem. Kilka zdjęć z poszczególnych etapów prac i obecny wygląd modelu. Pozdrawiam Witek :)
Załączniki
IMG_5483.JPG
IMG_5482.JPG
IMG_5481.JPG
IMG_5475.JPG
IMG_5473.JPG
IMG_5464.JPG
IMG_5457.JPG
ODPOWIEDZ