"SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Siwy Siwy
Posty: 0
Rejestracja: 11 paź 2018, 14:23

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Siwy Siwy »

Liny na kołkownicach wyglądają nienaturalnie z tym przewiązaniem po środku.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Może faktycznie bez tych przewiązów wyglądałyby bardziej naturalnie. Nie zastanawiałem się nad tym wcześniej. Podobny sposób widziałem w relacjach kolegów. Na teraz za późno żeby to zmienić, bo posklejane CA. Ale w kolejnym modelu będzie kolejny pkt do poprawy. ;)
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Hadżi »

Witam!

Podobny sposób widziałem w relacjach kolegów.


Liny zawsze były klarowane na naglach z przewiązem, tylko wyżej, gdzieś 1/3 odległości od nagla. Inne na knagach. Wolne końce układano w słoneczka. Jeżeli przedmówca twierdzi, że było inaczej, to niech przedstawi oryginalną fotkę nie z jakiegoś tam modelu.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Hadżi wstawiłeś cytat mojej wypowiedzi, więc rozumiem, że jako przedmówcę masz na myśli mnie. Jednak nie użyłem stwierdzenia, że było lub powinno być tak czy inaczej. Ja tego nie wiem, nie jestem ekspertem. Napisałem, że podobny sposób ( i wiele innych ) widziałem w relacjach kolegów z forum i starałem się podobnie zrobić. Traktuję to jako zabawę i relaks, zdobywanie nowych wiadomości i umiejętnosci z pewnością będę starał się wykorzystać przy kolejnym modelu.
A wracając do oryginalnej fotki. Z taką okrętu z 16 wieku może być problem ;) ale znalazłem czegoś co się chyba jeszcze kolebie na wodzie do dzisiaj o ile się nie mylę ;)
No ni cholery nie potrafię z niej wyjaśnić jak powinno w końcu być i nie mogę znaleźć przewiązu 1/3 od nagla. Jakby to jakiś nawalony majtek poplątał. :lol: Pozdrawiam.
Załączniki
58044-1.jpg
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: ataman »

Z buchtowaniem lin na żaglowcach jest różnie, jak się popatrzy na zdjęcia jednostek współczesnych jak i replik, to można zauważyć różne sposoby buchtowania: bez przewiązu, z przewiązem w górnej, dolnej części lub w połowie a nawet przy samych naglach. Więc pewnie każdy sposób potraktowania buchty na modelach będzie dobry :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: TomekA »

Najczęściej spotykanym sposobem jest taki:
https://www.youtube.com/watch?v=awiFzE5SXzU
Dla nieznających jez. angielskiego, wystarczy tylko poobserwować jak ta osoba to wykonuje.

W modelarstwie (szczególnie tam, gdzie modele są małych gabarytów) robi się osobno ten oplot w "osemkę" wokół nagla i potem dodaje się na to (przykleja) tą uprzednio osobno przygotowaną poza modelem pętlę - razem potem wcale nie widać, że obie są osobnymi odcinkami linki.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2019, 22:03 przez TomekA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: TomekA »

Witek... pisze:Hadżi wstawiłeś cytat mojej wypowiedzi, więc rozumiem, że jako przedmówcę masz na myśli mnie. Jednak nie użyłem stwierdzenia, że było lub powinno być tak czy inaczej. Ja tego nie wiem, nie jestem ekspertem. Napisałem, że podobny sposób ( i wiele innych ) widziałem w relacjach kolegów z forum i starałem się podobnie zrobić. Traktuję to jako zabawę i relaks, zdobywanie nowych wiadomości i umiejętnosci z pewnością będę starał się wykorzystać przy kolejnym modelu.
A wracając do oryginalnej fotki. Z taką okrętu z 16 wieku może być problem ;) ale znalazłem czegoś co się chyba jeszcze kolebie na wodzie do dzisiaj o ile się nie mylę ;)
No ni cholery nie potrafię z niej wyjaśnić jak powinno w końcu być i nie mogę znaleźć przewiązu 1/3 od nagla. Jakby to jakiś nawalony majtek poplątał. :lol: Pozdrawiam.


Tak to wyglada na replice zaglowca z XVI wieku "San Salvador", zbudowanej kilka lat temu.
Załączniki
51 San Salvador - forecastle-s.jpg
49 San Salvador-s.jpg
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Kotwice gotowe i czekają na ukręcenie liny. Ostatnio podpatrzyłem robienie nitów ze szpilek i też spróbowałem. Oryginalny łepek szpilki jest za duży i niekształtny. Szpilka w szlifierce i kształt łebka nadany pilnikiem iglakiem.
Załączniki
IMG_20190317_173228.jpg
IMG_20190317_133414.jpg
IMG_20190316_162350.jpg
IMG_20190314_173420.jpg
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Skręciłem linę do kotwicy i poczerniłem wypróbowanym już wcześniej bitexem. Kotwice na swoim miejscu, chociaż pewnie powinienem podwiązać je do pozycji marszowej. Chociaż luźno zwieszone ładniej się prezentują.
Załączniki
IMG_20190318_201433.jpg
IMG_20190320_203114.jpg
ODPOWIEDZ