Pinta

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Trochę drobnych detali jak obręcze wokół masztów, otworów pod liny kotwiczne, bloki na topach masztów, knagi na burtach i takie czarne ustrojstwo, które nie mam pojęcia do czego służyło.
Ktoś wie co to i do czego?
Załączniki
IMG_5244.JPG
IMG_5242.JPG
IMG_5243.JPG
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Pinta

Post autor: oksal »

Wyrazy uznania i podziwu. Super Ci wyszedł ten element

pinta.jpg
pinta.jpg (75.27 KiB) Przejrzano 8526 razy
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Pinta

Post autor: ralfee3 »

Jak zwykle, precyzja i dbałość.
pozdrawiam,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Przygotowane barierki wokół pokładów. Na razie poczekają na wklejenie, aż do momentu zamocowania masztów i olinowania, bo pewnie nie raz bym je wyłamał. Nie mam ścierarki, ale do wyszlifowania równych i tej samej grubości kołeczków sprawdza się patent, który już gdzieś widziałem na forum. Przeszlifowanie z patyka szaszłykowego na niespełna 1mm średnicy to dosłownie chwila.
Załączniki
IMG_5252.JPG
IMG_5250.JPG
IMG_5249.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Ostatnie kilka dni to zabawa z bloczkami, jufersami i kręceniem linek. Pojedyńcze bloczki z listewki jabłoni najpierw nawiercane, później szlifowanie (wykonanie pokazane w Ninie). Niestety ta sama technologia okazała się nieprzydatna do bloczków podwójnych i potrójnych, ze względu na problem z utrzymaniem dokładności wiercenia. Zrobiłem je z forniru gruszy i przyznam, że całkiem nieźle wyszły i całkiem szybko się je robiło. Dodatkowo patent na nacinanie rowków. Myślę, że zdjęcia wystarczająco obrazują kolejność prac.
Załączniki
IMG_5265.JPG
IMG_5264.JPG
IMG_5262.JPG
IMG_5260.JPG
IMG_5257.JPG
IMG_5256.JPG
IMG_5254.JPG
IMG_5253.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Olinowanie stałe zawieszone. Nitkę bawełniana 0,1 próbowałem przeciągać przez wosk pszczeli i niby było ok, włoski zniknęły, ale przy zakładaniu na jufersy i bloczki znowu zaczęły wychodzić. Ostatecznie zdecydowałem się na nić polyesterową.
Załączniki
IMG_5267.JPG
IMG_5268.JPG
IMG_5269.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Wcześniej przygotowane poręcze burt zamontowane. Wykonane również pokrywy luków, odciągi jufersów i stelaż namiotu. Chyba tak się to wszystko nazywa :? A tak na teraz wygląda :
Załączniki
IMG_5279.JPG
IMG_5276.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Kolejne elementy wykonane i zamontowane na swoih miejscach. Ster oraz kołkownice. Jako że na burtach nic już nie będzie doklejane pociągnałem je olejem 3v3 . Na pokładzie tylko pokrywę luku i dobrze, że tylko pokrywę. Okazało się, że pod wpływem oleju rozmazał się trochę marker imitujący kołkowanie pokładu i uszczelnienia pomiędzy deskami. W Pincie robiłem tak samo i wszystko wyszło ok. Z jednym szczegółem, marker permanentny i tu i tam tyle, że z dwóch różnych firm. Nauka na przyszłość - zawsze robić test. Ostatecznie pokład pociągnąłem lakierem akrylowym. Na teraz tak to już wygląda :
Załączniki
IMG_5287.JPG
IMG_5283.JPG
IMG_5282.JPG
IMG_5281.JPG
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Pinta

Post autor: ralfee3 »

Cześć,

Super Ci to wychodzi. Ja zrobiłem Pintę z zestawu Amati, ale ona bardziej przypomina Ninę niż Pintę. No i poza tym zrobiłem tyle błędów i niedoróbek, że potraktowałem tę budowę jako wstęp :-) Super że pokazujesz jak i co robisz, bo chyba to jest dla oglądających najbardziej ciekawe, no... może poza tym że jak się patrzy na takie cacka to się nie można napatrzeć :-)

pozdrawiam,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Żagle uszyte, krzyże namalowane zwykłym czerwonym długopisem, przesmarowane rozwodnionym patexem i wyprofilowane. Na rejach zamocowane bloczki. Teraz czas to poskładać razem i zawieszać :)
Załączniki
IMG_5291.JPG
ODPOWIEDZ