Nina

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nina

Post autor: Witek... »

Wojtek, z pewnością niedługo popróbuję z kręceniem, dzięki za link. Informacji na forum jest tyle,że nie sposób wszystko przeczytać.
Wyprodukowałem knagi do mojej krypy. Listewka grubość ok 1mm, wiercenie 3mm, zgrubne szlifowanie na niezastąpionej szlifiereczce i reszta iglak.
Załączniki
IMG_4928.JPG
IMG_4925.JPG
IMG_4924.JPG
IMG_4922.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nina

Post autor: Witek... »

Relingi na pokładzie rufowym zamontowane. Patyczek średnica 1mm wyszlifowany wcześniej pokazanym sposobem na szliwowanie masztów. Słupki wycięte dłuższe i po sklejeniu z patyczkiem-poprzeczką doszlifowana całość na wymaganą długość.
Załączniki
IMG_4935.JPG
IMG_4932.JPG
IMG_4931.JPG
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Nina

Post autor: Paliwiak1 »

Witam

Takie relacje lubię oglądać najbardziej.
Dobrej jakości zdjęcia i co najciekawsze krok po kroku pokazane jak można wszystko wykonać i to dość w niespotykany sposób.
Pozdrawiam i kibicuje
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
Alex Forex
Posty: 0
Rejestracja: 09 paź 2016, 07:16

Re: Nina

Post autor: Alex Forex »

Czytając twoją relację aż się cieszę że klękłem przy moim projekcie SM. Teraz będę mógł wrócić mając taką relację pod ręką mimo że to Nina, to jednak konkretne opisy co i jak zrobić, mam nadzieję pozwolą zebrać się w sobie i wrócić do projektu SM, no ale po kolei Dżonka teraz w stoczni. Pozdrawiam i nie odpuszczaj w szczegółach.:D
Hobby to nie praca, nie trzeba tego zrobić na jutro ani na wczoraj.
Jak uważasz że MOŻE BYĆ!!! to na pewno to wywal i zrób jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nina

Post autor: Witek... »

Dzięki za kibicowanie i miłe słowa :D
Dziś jufersy. Oczywiście można kupić gotowe ale o ile większa satysfakcja ze zrobienia własnych. Przy opracowaniu dobrego sposobu wcale nie jest to takie trudne. Niezbędną machiną jest szlifiereczka tarczowa. Przyrząd od którego zacząłem to wykonanie patyka z trzema kolcami ze szpilek - rozstaw otworów w jufersie. Służy po pierwsze jako punktak pod otwory i ostatecznie do trzymania jufersa podczas szlifowania i wypiłowania dookoła rowka trójkatnym iglakiem. Otwory wykonane wiertłem 0,5mm, listewka jabłoń wyjściowy przekrój ok 5mm i gr ok1mm . Ostateczna wielkość jaką uzyskałem to ok 3,5mm.
Załączniki
IMG_4936.JPG
IMG_4937.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nina

Post autor: Witek... »

Być może zostanę zlinczowany przez doświadczonych kolegów, że zakładam olinowanie od d... strony, ale uznałem że wiązanie jufersów na zawieszonych wcześniej sztagach przy skali 1:96 jest mega trudne.
Okucia dolnych jufersów z drutu miedzianego 0,35 najpierw opalone , przeszlifowane i kąpiel w oksydzie.
Obejmę-drucik lub linę wanty zciskam pętlą z nitki plus kropelka CA - lutowanie zbędne.
Żeby zachować równe odległości pomiędzy jufersami i dla łatwiejszego wiązania użyłem ramki od piłki. W zaciski brzeszczota z jednej strony wkręcam jufers z obejmą drucianą a w drugi z wantą.
Tak przygotowane wanty wklejam w ławy.
Załączniki
IMG_4944.JPG
IMG_4942.JPG
IMG_4939.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nina

Post autor: Witek... »

Druciki poprzycinane na długość, która umożliwiła ich podwinięcie i wykonanie oczek do zaczepienia odciągów. Blaszki "wykute" z miedzianego drucika i poczernione
Wanty naciągałem parami z lewej i prawej i przyklejałem wewnątrz w bocianim gnieździe.
Załączniki
IMG_4948.JPG
IMG_4947.JPG
IMG_4958.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nina

Post autor: Witek... »

Zabawa z wyblinkami zakończona. Do przeplatania zrobiłem sobie półokrągłe igły z drucików. Mniejsza przydaje się na ostatnie szczebelki, kiedy robi się coraz wężej między wantami.
Załączniki
IMG_4961.JPG
IMG_4960.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nina

Post autor: Witek... »

Okucia steru wykonane ze sklepanego na płasko miedzianego drutu i poczernionego oksydą. Obie części połączone szpilką i sklejone kropelką. Imitacja nitów wykonana poprzez odciśniecie od lewej strony stępionym szpikulcem.
Załączniki
IMG_4972.JPG
IMG_4970.JPG
IMG_4968.JPG
IMG_4966.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nina

Post autor: Witek... »

Żagle wykonałem w następujący sposób:

1. Ołówkiem na płótnie naszkicowałem linie po których przeszyłem maszyną imitację brytów. Nitka w kolorze beżowym. Po przeszyciu całosci lekko przeprałem, żeby nie zostały ślady po ołówku.
2. Odrysowałem od szblonu kształty żagli i obrysy przeciągnąłem pędzelkiem z rozwodnionym patexem po to, aby przy wycinaniu nie strzępiły się nitki.

IMG_4982.JPG


3. Dookoła przykleiłem ciemną linkę. Trochę trwało znalezienie sposobu i ostatecznie najlepiej szło na podłożu typu szeroka taśma bezbarwna (żeby nie przyklejało się) i smarowanie krawędzi strzykawką po 2-3 cm i od razu przytykanie linki. Krzyże - wycięte ksero i naklejone.

4. Przed połaczeniem z drzewcami szpikulcem w równych odległościach zrobiłem dziurki - od razu szycie igłą uszkadzało krawędź i nie było zbyt równo.

IMG_4983.JPG


5. Na koniec przesmarowałem płótno pędzelkiem z rozwodnionym lakierem akrylowym i suszarką nadałem kształt.

IMG_4986.JPG

IMG_4988.JPG
ODPOWIEDZ