HMS Enterprize - SHIPYARD

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Miron
Posty: 0
Rejestracja: 30 gru 2016, 21:16

HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: Miron »

Witam,
Rozpoczynam relację z budowy HMS Enterprize – SHIPYARD, model kartonowy, skala 1:96, szkielet kadłuba wycinany laserowo.
Przed laty budowałem szybowce i modele samolotów na uwięzi, głownie akrobacyjne. Teraz postanowiłem powrócić do modelarstwa i wybudować swój pierwszy model żaglowca. Wybór padł na HMS Enterprize wydawnictwa SHIPYARD. Dziękuję wszystkim uczestnikom forum za dzielenie się swoją wiedzą, warsztatem i tajnikami budowy. Proszą o radę, gdy będę jej potrzebował i konstruktywną krytykę jeśli na nią zasłużę. A jeśli coś się będzie Wam podobało to proszę też o tym dać znać.
Załączniki
szkielet kadłuba złożony &quot;na sucho&quot;<br /><br /><br />Pozdrawiam<br />Mirek S.
szkielet kadłuba złożony "na sucho"


Pozdrawiam
Mirek S.
17-01-06_rys_002.jpg (51.5 KiB) Przejrzano 8504 razy
17-01-05_rys_001.jpg
17-01-05_rys_001.jpg (62.01 KiB) Przejrzano 8504 razy
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 917
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: Slawek Kromer »

to zasiadam i będe podpaprywał
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {&quot;name&quot;:&quot;Polska Wroc\u0142aw&quot;,&quot;desc&quot;:&quot;&quot;,&quot;lat&quot;:&quot;&quot;,&quot;lng&quot;:&quot;&quot;}

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: Borek »

I ja z miłą chęcią będę śledził relację. Zamierzasz waloryzować model używając forniru? Warto przemyśleć tę opcję - model na pewno będzie dużo bardziej atrakcyjnie wyglądał, a i praca w drewnie jest przyjemna.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Miron
Posty: 0
Rejestracja: 30 gru 2016, 21:16

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: Miron »

Zamierzam waloryzować, ale boję się to głośno wypowiedzieć, gdyż jak na wstępie napisałem jest to mój pierwszy żaglowiec, pierwszy model od baaaardzo dawna i nigdy modelu z użyciem forniru nie wykonywałem. Ale jak już spaść to z wierzchowca a nie z byle jakiej kobyły.
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: taganc »

Witaj Kolego i życzę powodzenia, szalej z drewienkiem bo to przyjemne i nie wstydź się pytać. Pytaj aż do znudzenia, a na pewno uzyskasz odpowiedź i pomoc. Jedna zasada , jeśli pytasz i otrzymujesz odpowiedź z poradą, to się do niej zastosuj wtedy będziesz miał przyjemność i satysfakcję z wykonanej roboty.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: Zdzisław »

Witam
Ja również zasiadam w pierwszym rzędzie. Wszak Enterprize to także mój model. Nie przejmuj się tym, że to Twój pierwszy żaglowiec. Ważne żeby zabawa przy jego budowie sprawiała Ci przyjemność, a wtedy na pewno ze wszystkim sobie poradzisz. Na Kodze uzyskasz każdą pomoc. Czekam na relację z budowy.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
JaRo90nh
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2014, 12:29

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: JaRo90nh »

Witam,

Bardzo się cieszę że rozpoczynasz relację, napewno będę uważnie śledził gdyż od jakiegoś czasu przymierzam się do budowy HMS Mercury, nawet zakupiłem już wycinankę :) a to bardzo podobne jednostki w dodatku w tej samej klasy.
Życzę powodzenia i zasiadam do relacji :D
Awatar użytkownika
Miron
Posty: 0
Rejestracja: 30 gru 2016, 21:16

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: Miron »

Witam,
chciałbym pokazać drobny postęp prac.
Załączniki
Taką pianką chciałbym wypełnić kadłub. Jest bardzo sztywna i twarda ale wydaje się, że dobrze się ją obrabia. Pochodzi ze starych zapasów z lat 70-tych ubiegłego wieku. Rybacy łowiący ryby na Zalewie Szczecińskim i Bałtyku używali jej do wykonywania pływaków sieci. Mam nadzieję, że to dobry wybór.
Taką pianką chciałbym wypełnić kadłub. Jest bardzo sztywna i twarda ale wydaje się, że dobrze się ją obrabia. Pochodzi ze starych zapasów z lat 70-tych ubiegłego wieku. Rybacy łowiący ryby na Zalewie Szczecińskim i Bałtyku używali jej do wykonywania pływaków sieci. Mam nadzieję, że to dobry wybór.
17-01-08_rys_005.jpg (55.58 KiB) Przejrzano 7769 razy
Szkielet kadłuba przygotowany do klejenia.
Szkielet kadłuba przygotowany do klejenia.
17-01-08_rys_004.jpg (62.08 KiB) Przejrzano 7769 razy
Wykonałem przyrząd taką niby stocznię, aby kadłubie nie uległ zwichrzeniu na dalszym etapie budowy.
Wykonałem przyrząd taką niby stocznię, aby kadłubie nie uległ zwichrzeniu na dalszym etapie budowy.
17-01-08_rys_003.jpg (65.21 KiB) Przejrzano 7769 razy
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {&quot;name&quot;:&quot;Polska Wroc\u0142aw&quot;,&quot;desc&quot;:&quot;&quot;,&quot;lat&quot;:&quot;&quot;,&quot;lng&quot;:&quot;&quot;}

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: Borek »

Przed wklejaniem pianki zaimpregnuj brzegi wręg cyjanoakrylem. Później podczas szlifowania pianki nie zeszlifujesz wręg. Rozplanuj sobie jak będziesz robił poszycie. Ja w swoim modelu dawałem poszycie kartonowe i na to fornir grubości 1 mm. Poszycie w ten sposób wyszło mi takiej grubości jak w instrukcji.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Enterprize - SHIPYARD

Post autor: PanLipazMiodem »

Nie wiem jakiego kleju chcesz później używać, sprawdź sobie najpierw czy pianka nie reaguje np z butaprenem albo superglue. Niestety takie pianki wykluczają używanie butaprenu, no chyba że na tą piankę pójdzie gruba warstwa szpachli.

Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ