[R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

[R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

Witam szanowną widownię na mojej pierwszej relacji z budowy. Jestem tu już parę lat, a jeszcze żadnego modelu na Kodze nie zbudowałem. Czas to zmienić. Trochę pozazdrościłem pociętych paluchów Lipie, szybkich projektów Sławka i ogólnie tego, że coś budujecie. Od jakiegoś czasu posiadam plany Pana Chrzanowskiego sejnera tuńczykowego "Albatun". Jednostka bardzo mi się podoba, tak bardzo, że planuję w przyszłości zbudować go jako model RC. Chłopaki z Braniewa nawet wykonali foremnik kadłuba w skali, jaka mnie interesuje :D
Ale puki co to na warsztat wjeżdża papierowa wersja Albatuna z FlyModel w skali 1:100.

ALBATUN.jpg


generalka.jpg


Model będę budował w tzw. standardzie, czyli to co jest w wycinance, może jakieś dodatkowe drobiazgi, zobaczymy po drodze. Łatwo nie będzie, bo ostatniego Małego Modelarza sklejałem ponad 30 lat temu. Tego podobno się nie zapomina, jak jazdy na rowerze :mrgreen:
Najbardziej w tej jednostce podoba mi się maszt i na pewno będzie z nim sporo zabawy :D

maszt.jpg


Wycinankę mam od wczoraj, teraz czekam na dostawę tektury 1 oraz 2 mm i jedziemy z budową.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: PanLipazMiodem »

Łoboziu, jaki szpetny statek.
I ten wychodek na maszcie....
Mimo wszystko zasiadam w pierwszym rzędzie z kanapką z pasztetem i Fasbergiem z biedry.
Awatar użytkownika
MODELARSTWO OKRĘTOWE
Posty: 193
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: MODELARSTWO OKRĘTOWE »

Grzesiu, Ty model budujesz model kartonowy??
Jesteś pewien?
Standard?
Koniec świata!!!

Nie pozostało mi nic innego, jak wziąć się za plastik, czy model RC ;-)
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 11
Rejestracja: 14 sie 2011, 13:03
Lokalizacja: {"name":"Polska Gdynia","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: Piotr80 »

Szybko wstawiaj zdjęcia bo póki co to... Wiesz, rozumiesz...Zapowiedź relacji, a wiem, że Ciebie stać na duuużo więcej ;))
Pozdr
Piotr
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

W oczekiwaniu na tekturę do szkieletu (mam nadzieję, że będzie jutro) zrobiłem sobie test kilku współczesnych klejów. Jak ostatnio kleiłem MM to do wyboru był wikol, butapren, guma arabska i hermol, a teraz oczy bolą od asortymentu. Większość kartoniarzy zachwyca się klejem BCG, ale ja jestem niedowiarek i sam musiałem przetestować. Teraz już wiem, że większość kartoniarzy się nie myli - BCG to mistrzostwo świata. A poniżej mój zestaw testowy.

kleje.jpg
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: ryszardw »

Witaj.Co to jest za klej BCG .Kolega buduje kartoniaki to może przyda mu się ta informacja .R
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: TUGER »

Brand Clear Glue. Klej na bazie wody. Super do formowania. Lekko nasączasz detal. Formujesz. Po wyschnięciu uformowany detal pozostaje już na stałe uformowany. Nie nadaje się do klejenia na styk.
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: Jarcio »

Kolego Tuger, pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą co do braku możliwości wykorzystania BCG do klejenia na styk. Ten klej jak najbardziej do tego się nadaje. Takie klejenie wymaga oczywiście pewnej wprawy, bo jest to klej, który nie wiąże natychmiast łączonych krawędzi, ale jest to możliwe. Klej BCG nie nadaje się natomiast do podklejania dużych powierzchni z cienkiego kartonu z uwagi na jego wodny charakter, skutkujący pofalowaniem i deformowaniem papieru nasączonego tym klejem.
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: TUGER »

Jestem odmiennego zdania :)). Zależy jakiego producenta. Do dużych powierzchni zdecydowanie nie jak zresztą wszystkie wodne.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

Ryszardzie, kleje BCG są dostępne prawie w każdym większym sklepie papierniczym, hipermarketach, empikach itd. Ten na zdjęciu z czerwoną nakrętką to wersja firmy Leritz kupiona w empiku, ale można kupić też np. na allegro: http://allegro.pl/klej-bcg-brand-clear-glue-50g-wodny-do-kartonu-i6589222367.html

A tu dla kolegi jest długi wątek na temat jego używania: http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=2576
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
ODPOWIEDZ